טלפון שבור

בין אם מדובר במסך שנשבר לאחר שהילד הקטן הטיח אותו ברצפה, כפתורים שפתאום הפסיקו לעבוד, טלפון שנפל לתוך אסלת שירותים ועוד, יש סיכוי טוב שנקלעתם למצב שמחייב אתכם לרוץ עם המכשיר הפרטי שלכם למעבדת הטלפונים הקרובה. זו הנקודה בה מגלים בדרך כלל כי מלבד עלותם היקרה יחסית של הטלפונים החכמים, במקרה של תקלה או שבר, עלות התיקון יכולה להיות מעיקה מאוד.

כדי לעשות סדר בבלגן חקרנו, בדקנו ומצאנו את רשימת התקלות הנפוצות ביותר במכשירים הפופולריים כיום. בסיוע של חנויות הסלולר GoMobile ו-LabU ומעבדות סלדון, אנו מביאים כאן את עלויות התיקון הממוצעות לתיקונים נפוצים למכשירים של היום, כך שתדעו כמה אתם אמורים לשלם ועל מה מחייבים אתכם.

שבר במסך
תיקון מסך היא התקלה הנפוצה ביותר, ועיקרה הוא שבר בזכוכית המגנה עליו ולא במסך (הפאנל) עצמו. המסכים מיוצרים מכמה שכבות, כאשר מעל הפאנל עצמו נמצאת שכבת המגע (בחלק מהמקרים שכבת המגע מוטמעת בפאנל, כמו במכשירים מבית אפל) ומעליה הזכוכית אשר מגנה על המסך מפני שריטות. כאשר המכשיר נופל אל הרצפה ומגלים שהזכוכית נשברה אך המסך ממשיך לעבוד, זה אומר, באופן תאורטי לפחות, שעם החלפת שכבת זכוכית ההגנה הכל יחזור לקדמותו. במקרים יותר קיצוניים כאשר המגע לא עובד, כנראה שגם שכבת המגע/הפאנל התקלקלה וזה דורש תיקון מעמיק יותר.

מכיוון שהזכוכית היא בעיקר החלק הבעייתי, לא מעט מסכים מנופצים עוברים 'חידוש'. מסכים מחודשים הם מסכים ששכבת הזכוכית שלהם חודשה, סוג של מסך 'יד שנייה': כל רכיב המסך היה בשימוש בעבר או במכשיר אחר, אך שכבת הזכוכית המנופצת עברה החלפה באמצעות עבודה עדינה ביותר. בדרך כלל סוג התיקון הזה הוא יותר פופולרי כיוון שהוא מוריד משמעותית את העלות, אך יש לבדוק כי המסך אכן מספק את הסחורה כמו שהיה לפני כן, וכדאי לשאול את המוכר לפני תחילת התיקון האם מדובר במסך חדש או מחודש.

כך לדוגמה, החלפת מסך מחודש ל-iPhone 6 תעלה בין 800 ל-1000 ש"ח לעומת מסך חדש המקפיץ את המחיר ל-1,600 ש"ח. גם הטיפול ב-Galaxy S5 במקרה כזה דומה: מחיר החלפת מסך מחודש יעמוד על 699 ש"ח לעומת 850-900 ש"ח למסך חדש. תיקון מסך ב-Nexus 5 יעלה 529 ש"ח לעומת 649 ש"ח למסך חדש. כפי שניתן לראות בטבלה שבהמשך, המחיר יורד ככל שמדובר בדגם ישן יותר.

phone-fix-replace-screen-price

 

תקלת כפתור הבית

בעיית כפתור הבית לאורך השנים מתרחשת בעיקר במכשירי ה-iPhone, כשהסובלים העיקריים הם בעיקר בעלי מכשירי ה-4/4s. מדובר בתקלה שנובעת מאיכות יצור נמוכה: המנגנון שאחראי על לחיצת הכפתור הולך ומאבד מעמידותו עם הזמן. הכפתור הראשי נלחץ פנימה מידי ודורש הפעלת לחץ חזק כדי לגרום לו לעבוד. גם בעלי מכשירי ה-Galaxy סובלים תופעה דומה, אך היא פחות נפוצה שכן רוב המכשירים החדשים משתמשים בכפתורים ווירטואלים כחלק מהממשק.

בתחום זה אין כמעט תחליפים בשל עלויות נמוכות יחסית, כך לדוגמה החלפת כפתור בית ב-iPhone 6 תעמוד על 250 ש"ח, ב-Galaxy S5 על כ-200 ש"ח ואילו ב-Galaxy S3 מחיר החלפה יעמוד על 179 ש"ח.

phone fix replace home button price

תקלת סוללה

במכשירים המגיעים עם סוללת ליתיום מובנית יש צורך להחליף סוללה מדי שנה וחצי לשנתיים. הסיבה היא פשוטה: עם הזמן סוללת הליתיום, ביחד עם מרכיבים נוספים כמו חום וטעינות מרובות, מתחילת להישחק ולאבד מהיכולת שלהן לספק זמני סוללה גבוהים לעומת התקופה בה המכשיר היה חדש. בעלי iPhone 4 או 4s שלא החליפו סוללה, חווים בעיות ונאלצים להטעין לעיתים תכופות יותר במהלך היום. בסדרת ה-Galaxy ניתן להחליף סוללה באופן עצמאי על ידי פתיחת המכסה, אך יותר ויותר מכשירים פופולריים מוותרים על האפשרות לפתוח ולהחליף את הסוללה בשל מגבלות עיצוב.

קרא עוד:  אלו המחירים הצפויים של סדרת Galaxy S20 ו-Galaxy Z Flip

המחירים אינם יקרים יחסי ונעים בין 120 ל-200 ש"ח, פרט ל-iPhone 6 שמחירו יקר כפליים בשל הסיבה כי הוא עוד חדש בשוק.

phone fix replace battery price

תקלת טעינה

Fuel-Enmergncy charger-260313

שקע הטעינה דרכו אנו משתמשים להטעין את המכשיר ולהעביר קבצים נוטה להתקלקל בשל תדירות השימוש שלנו בו. לזכותה של אפל יאמר כי מאז שמחבר ה-Lightning נכנס לפעולה, בעיית שקעי הטעינה כבר כמעט ולא קיימת במכשירי, ולרוב מדובר בדרך כלל בבעיה שקשורה לסוללה. כיאה לפופולריות שלה בארץ, בעיות שקעי טעינה בסדרת מכשירי ה-Galaxy הינה נפוצה יותר, כאשר המחיר ברב המקרים הוא אחיד לכלל המכשירים. החלפת שקע טעינה היא עבודה של הלחמת מחבר טעינה חדש אל הלוח אם כאשר המחירים נעים בין 250 ל-150 שקלים.

phone fix replace charge adapter price

כפתור כיבוי/שינה

גם כפתור הכיבוי/שינה נחשב לשימושי במיוחד, והתקלה נפוצה בעיקר במכשירי ה-iPhone, במיוחד במכשירי ה-4/4s/5. התופעות הן בעיקר בתקיעת כפתור הבית במקומו או התעקמות כך שהוא אינו יכול יותר לזוז, וזה כמובן דורש החלפה מידית של הכפתור. במכשירי ה-Galaxy הבעיה הרבה פחות נפוצה, אם כי היא יכולה להתרחש מידי פעם. גם כאן לא מדובר בהוצאה כבדה מידי – ובכל מקרה, אי אפשר להימנע ממנה אלא אם מוותרים על המכשיר.

phone fix replace power button price

קורוזיה

אם גם לכם אין טלפון חסין למים, וודאי לכם או למישהו שאתם מכירים המכשיר נפל מסיבות כאלה או אחרות לשירותים, או אולי דחפו אתכם לברכה כשהטלפון היה ביד, או המכשיר נפל מהכיס הקדמי אל תוך דלי המים, ולא חסרות עוד סיבות שיכולות להוביל להרטבת המכשיר. גם אם רצתם עם המכשיר והכנסתם אותו לכוס אורז למשך יממה, לא בטוח שהקורוזיה לא הספיקה להתפשט או שתתרחש בהמשך, לכן הפוטנציאל לנזק הוא בלתי-הפיך. תיקון בעיות אלה לא תמיד פותר את הבעיה ותמיד ישנו סיכוי שהמכשיר יפסיק לפתע לתפקד. עם זאת, ברוב המקרים, אפשר להחזיר את המכשיר לחיים.

Sony-Xperia-Z3-water-test

התיקון מתבצע באמצעות הכנסת הרכיבים האלקטרוניים הפנימים (לוח אם בעיקר) אל תוך אמבטיית אלכוהול שמנקה את הקורוזיה מהמכשיר. לאחר מכן הלוח עובר ייבוש וניקוי ומורכב למכשיר מחדש. עודפי מים וניקוי יסודי מהחריצים מתבצע גם כן, כשכל אלו אמורים להבטיח כי הקורוזיה לא תתפשט בהמשך. המחירים לתיקון שכזה אינם יקרים, ונעים סביב 150 שקלים למכשיר.

פנינו לאנשי חברת סלדון לברר עוד כמה פרטים על תקלות נופצות במכשיר:

מהן התקלות הנפוצות במכשירי הסלולר כיום?
התקלה הנפוצה ביותר כיום היא תקלת מסך, כ-25% תקלות חשמליות (תקלה באחריות יצרן), אך הרוב המכריע כ-75% נובע מנזקי לקוח (שברים). מיד אחריה, מגיעה תקלת טעינה (מכשיר לא נטען בצורה תקינה),  גם במקרה הזה, הפילוח הוא זהה, כ20% תקלות חשמליות וכ80% נזקי לקוח משימוש בלתי סביר. בעיות מצלמה, בתקלה הזו, הסטטיסטיקה מעט הפוכה, התקלות החשמליות באחריות יצרן מהווה כ-70% מהתקלות ואילו נקי לקוח מהוים כ-30% מהתקלות, התקלות מתאפיינות במצלמה שחורה / לא מצלם / פיקסלים שרופים וכו'.

קרא עוד:  ויוו מתכוונת להפתיע עם עוד טלפון קונספט ב-MWC 2020

ישנן תקלות נוספות כמו למשל בעיות קליטה, מכשיר נתקע , בעיות שמע, אשר לכאורה התקלה נראית על פניו כתקלה חשמלית אך למעשה הבעיה נובעת גם היא משימוש לקוי של הלקוח, לדוגמה: מכשיר עם בעיית קליטה, התקלה יכולה לנבוע אכן מאנטנה דרך שינוי שגוי של הלקוח בהגדרות וכלה בזעזוע שעבר המכשיר עקב נפילה או נזק ממשי. דוגמה נוספת היא מכשיר נתקע, אשר יכול להגרם עקב תקלה חשמלית במעבד המכשיר או לחילופין אפליקציות לא טובות, או עדכון תוכנה בייתי שאינו צלח.

כיצד נדע שהמעבדה שפנינו אליה היא מוסמכת לתיקון המכשיר שלנו?
למרבה הצער, מעבדות סלולר לא זקוקות לרישיון או הסמכה כלשהי בכדי לתקן מכשירים. למעשה, כל אחד יכול לפתוח מעבדה, ללא הכשרה ללא רישיון וללא פיקוח על טיב השירות. לכן, על הלקוח חלה אחריות גדולה לבדוק, עד כמה שניתן, האם מדובר במעבדה מקצועית או לא.

לפני שמפקידים את המכשיר במעבדת סלולר, מומלץ לבדוק:

 • האם למעבדה יש אישור של מכון התקנים? או האם פועלים בהתאם לתקן של מכון התקנים?
 • המעבדה פועלת בהתאם לתקן בינלאומי כלשהו?
 • הכשרה עוברים הטכנאים?
 • כל טכנאי מטפל בכל סוגי המכשירים או שכל טכנאי מתמחה בסוג/מותג אחד של מכשירים? מעבדות מקצועיות ומתקדמות מכשירות טכנאים שונים לכל מותג.
 • המעבדה משמשת כמעבדה רשמית של אחד היבואנים? אם כן, אשר להניח שהיבואנים מפקחים על רמת המקצועיות של המעבדה.
 • שנות וותק יש למעבדה?

אילו תקלות שכיחות ניתן לבדוק/לפתור באופן עצמאי?

ישנן תקלו רבות, אשר ניתנות לאבחון ואף פתרון באופן עצמאי בבית:

 • קליטה – כאשר ישנן בעיות בקליטה, מומלץ לבצע איפו להגדרות הרשת ובדיקת הסים במכשיר אחר לפני שפונים למעבדת תיקונים.
 • תקלת רמקול – יש לבדוק שעוצמת השמע במכשיר נמצא במקסימום, בנוסף ניתן לבצע ניקוי לרשתות של הרמקול בצורה עדינה.
 • בעיות גלישה ורשת – ראשית יש לפנות לנותן השירות (סלקום, פלאפון, פרטנר…..) לקבל מהם את הגדרות הרשת וסנכרון הגדרות מולם.
 • תקלות טעינה – יש לבדוק את המכשיר במטענים נוספים, לבצע ניקוי עדין למחבר הטעינה ואם ניתן להחליף סוללה.
 • לא נדלק – לחבר את המכשיר לטעינה ארוכה (עד 24 שעות), במידה וניתן להחליף סוללה, בנוסף ניתן לבצע "ריסט" למכשיר, באייפון – לחיצה ארוכה על לחצן ההדלקה ולחצן הבית, אנדרואיד – לחיצה ארוכה על הדלקה ולחצן ווליום עליון.

חשוב לציין כי תקלות כדוגמת מכשיר נתקע, לא נדלק, מצלמה לא עובדת, בעיות קליטה, יכולות להיפתר ע"י איפוס מכשיר או עדכון תוכנה בייתי (בתוכנות רשמיות בלבד), ובמקרה של חוסר ידיעה, לא מומלץ בכלל להתעסק עם המכשיר, לפעמים זה יכול לגרום תקלה אף מורכבת יותר מהתקלה המקורית

ואנחנו נוסיף כי המחירים בין מעבדות השונות אינו זהה מסיבות רבות, וצריך לשכלל גם את ניסיון המעבדה והאחריות שהיא מספקת. כל תקלה אחרת צריכה בדיקה ודיאגנוסטיקה במעבדה, אשר עלות בדיקה שכזו יכולה לעלות בין 100 ל-150 ש"ח הנכלל כחלק מהתיקון, במידה ואתם מבצעים אותו במעבדה.

פורסם לראשונה באתר מאקו

התמונה באדיבות Shutterstock