דפדפן ה-Chrome (כרום) של גוגל (Google) צפוי להתעדכן החל ממחר (ב') לגרסה 76, הטומנת בחובה שינויים רבים. בין היתר הוא יחסום את הפלאש, יפעיל מצב כהה אוטומטית ויילחם בפרסומות קופצות. הנה כל השינויים הצפויים:

אומרים שלום לפלאש

החל מגרסה זו של הדפדפן, נגני פלאש יהיו חסומים כברירת מחדל. מי שיגיע לדף שבו כלול רכיב פלאש יצטרך ללחוץ על כפתור שיאשר לדף להפעיל את נגן הפלאש. גוגל מדגישה כי בינתיים לא מדובר על חסימה מוחלטת של רכיבי פלאש, אך החל מסוף השנה הבאה היא כן תחסום אותם לחלוטין. המטרד הנוכחי אמור לזרז בעלי אתרים לעדכן אותם לרכיבי HTML5 מודרניים – אך מי שיסבול מההטרדה הם המשתמשים.

מצב כהה מלא

כפי שפרסמנו כאן באביב האחרון, הגרסה החדשה של כרום תומכת בהצגת אתרים במצב כהה באופן אוטומטי לפי הגדרות המשתמש. במלים אחרות: בכל זמן שבו המשתמש מעביר את מערכת ההפעלה או הדפדפן למצב כהה, כל אתר שתומך במצב זה יוצג אוטומטית בצבעים תואמים.

נלחמים בפרסומות קופצות

אתרים רבים ברשת מנסים לעקוף מנגנוני חסימת פרסומות קופצות על ידי שילוב קוד שמקפיץ חלונות ברגע שבו המשתמש מבצע פעולה כלשהיא – החל מלחיצה על קישור בדף ועד לחיצה על מקש ה-Esc כדי לעצור את פתיחת הדף. גוגל הודיעה כי לא ייתכן שלחיצה על Esc תפורש כאישור מצד המשתמש לפתוח חלונות קופצים, ולכן אתרים לא יוכלו להקפיץ חלונות כאלה אם המשתמש לחץ על המקש הזה כדי לעצור את פעולת האתר.

קרא עוד:  אפל השיקה את macOS Catalina, עם גישה למשחקי הארקייד - וללא iTunes

מצב פרטי נשאר פרטי

לאחר הודעת גוגל מוקדם יותר החודש, עתה היא מיישמת את המדיניות החדשה שלה ומונעת מאתרים לנטר האם הגולש נמצא במצב מ. אתרים רבים השתמשו בבדיקת ההרשאה לגישה לקבצים כדי לזהו אם הגולש מנסה להיכנס אליהם במצב פרטי וחסמו אותו – למשל אתרי גופי תקשורת שמגבילים את מספר האתרים שכל משתמש יכול לקרוא.

עם זאת, בינתיים כבר נמצא מעקף אפשרי לחסימה של גוגל: מפתח טוען שאתרים יכולים לבקש מהדפדפן לאחסן על המחשב קבצים זמניים בגודל של לפחות 120 מגה-בייט, ובגלל ההבדל בין מדיניות האחסון בלשוניות רגילות ובלשוניות אינקוגניטו, קובץ גדול יותר יידחה, מה שיחשוף כי הגולש נמצא במצב אינקוגניטו.

התקנה קלה של אפליקציות

אתרים רבים היום הם בעצם אפליקציות שרצות בתוך הדפדפן – ועתה יהיה קל יותר 'להתקין' אותן (כלומר לנעוץ אותן למסך הלשונית החדשה של כרום במחשב או למסך הראשי בטלפונים). במחשב יוצג בשורת הכתובות באתרים תומכים כפתור "+", שלחיצה עליו תתקין את האפליקציה, ובטלפון ייהנו אתרים מיותר שליטה על ההודעה המעודדת 'התקנה' של האפליקציה על מסך הבית – על ידי עיצוב מיוחד להודעה הנעוצה בתחתית חלון הדפדפן או החלפתה בהודעת פופ-אפ.

יותר פיקוח על תוספים

אפשרות חדשה נוספת תציג במסך פרטי תוספים שורה הפותחת מסך המפרט את פעילות התוסף, במטרה לפקח על התנהגותו ולזהות אם הוא מבצע פעילות חשודה (כלומר ריגול). עם זאת, האפשרות הזו בנויה כרגע כך שרק משתמשים מתקדמים יכולים להבין את הדו"ח.