עד שהתוודענו ל-Chrome OS, הייתה ידועה גוגל בתחום מערכות ההפעלה בזכות מערכת האנדרואיד המיועדת למכשירי סלולר חכמים שנחשפה ב-2008 ומאז צוברת פופולריות גבוהה. האנדרואיד משמשת כפלטפורמת פיתוח שחברות רבות אימצו לחיקם, ראינו אותה בנגני מולטימדיה ואף במחשבים ניידים. אך כל זה לא הספיק לענקית החיפוש, במשך החודשים האחרונים נפוצו שמועות רבות בדבר מערכת הפעלה עצמאית  מבית גוגל שתותקן על מחשבים אישיים ותתחרה במערכת ההפעלה של מיקרוסופט.
וכך היה, כאשר גוגל הכריזה בחודש יולי על מערכת הפעלה שתקרא כשמו של הדפדפן שלה, ה-Chrome, עם תוספת של Operation System , ולכן שמה Chrome OS. המערכת החדשה תוכננה במיוחד בעבור נטבוקים ומחשבים דלי כוח עיבוד לשימושים נפוצים שרובנו מבצעים ביום יום כגון גלישה באינטרנט, קריאת מיילים, האזנה למוזיקה, כתיבת מסמכים ועוד. ליבת המערכת מבוססת מחשוב ענן התלויה ברשת האינטרנט ולכן, כל יישומי המערכת נמצאים על גבי הרשת ולא על גבי המחשב. כאשר המשתמש רוצה להתחבר למערכת ולנתונים האישיים שלו, הוא נדרש להתחבר לחשבון כדי להתחיל בשימוש. המערכת כולה מבוססת על קוד פתוח ותופץ בחינם, סוג של הפצת לינוקס אם תרצו. המערכת נראת ממש כמו דפדפן ה-Chrome עם תוספות רלוונטיות למערכת הפעלה ומסוגלת לרוץ על מחשבי X86 (הכולל את מעבדי ה-Atom) ומעבדי ARM.
לדברי גוגל, המערכת עולה בזריזות, לא סובלת מוירוסים, בעיות אבטחה ותוכנות זדוניות בדומה למערכת ה- Windows. דרישותיה בסיסיות למדי, אך ככל הנראה תדרוש חומרה יעודית שתאושר להרצת מערכת ההפעלה. זה לא מנע ממתכנת זריז שהספיק לקמפל ולהפיץ את המערכת כ-Image של תוכנת VMware ובזכותו, החלטנו לבדוק את המערכת ולהציג בפניכם את החסרונות, היתרונות ומה שביניהם. לבדיקה זו הצטיידנו במחשב ממוצע, מערכת ההפעלה החדשה בגרסת הבטא הראשונית שלה ותוכנת צילום מסך. יש לזכור כי זוהי גרסת בטא ראשונית ומותקנת על גבי מחשב וירטואלי.

מסך הכניסה למערכת

תחילת השימוש: מוכנה במהירות
בגוגל יצאו בהצהרות וטענו כי המערכת תעלה בתוך מספר שניות בלבד, כך שהמשתמש יוכל להתחיל לעבוד בזריזות. כמשתמש קבוע וותיק במערכת ה-Vista ולא ממזמן במערכת ה-Windows 7, אנו רגילים לעליית המחשב ומוכנות לשימוש תוך 2~3 דקות. אך הפעם, הופתענו לטובה מהתוצאות. כבר בהפעלה הראשונית עלתה המערכת בתוך פחות מחצי דקה והציגה בפנינו את מסך הפתיחה שבו נדרשנו להזין את שם המשתמש של חשבון הגוגל שלנו (לדוגמה: [email protected]) ואת הסיסמא. המערכת אינה תומכת בכתיבת ובהצגת עברית לכן, זהו חיסרון למשתמש הישראלי. בעתיד אנו מקווים כי בגרסתה הסופית המערכת תתמוך בתפריטים עברית או לפחות בהצגת עברית. לאחר כניסה ראשונית תקבלו את מסך ה"ברוכים הבאים" של גוגל וכשנייה אחרי זה תוכלו לראות את דפדפן ה-Chrome, כולל הלשוניות האחרונות שהשארתם פתוחות בפעם האחרונה.

חסרה התמיכה בעברית!
חסרה התמיכה בעברית!

לאן נעלם שולחן העבודה?
כאמור, מיד עם הכניסה אל מערכת ההפעלה, עולה דפדפן ה-Chrome. בצידו העליון של הדפדפן נמצא סימן ה- "X" שציפינו שיסגור את הדפדפן ויציג לפנינו את שולחן העבודה, אך להפתעתנו נסגר הדפדפן ואיתו גם מערכת ההפעלה. זה מהווה תזכורת כי מערכת ההפעלה Chrome OS עובדת בטכנולוגית הענן, אשר משמעותה כי במחשב עצמו לא תמצאו יישומי מחשב אלא יישומים העובדים דרך הרשת. כל מה שיהיה על הכונן שלכם, יהיה מערכת ההפעלה שכרגע תופסת כ- 800MB בלבד. ומכאן שחוץ מדפדפן המערכת אינה מכילה דבר ובטח שלא שולחן עבודה. כאשר תסגרו את הדפדפן, המחשב יכבה. אפשר לומר שמיקום כפתור ה- "X" במקום הרגיל שלו וללא ציון על כך שמדובר בעצם בכפתור הכיבוי עבור מערכת ההפעלה, יהיה מבלבל מאוד בעבור רבים.

עם הכניסה אל התפריטים השונים במערכת (ארבעה במספר), מדגישה גוגל כי מדובר במערכת הפעלה שמיועדת לניידים על ידי הצבת הגדרות ה- TouchPad שכוללת את הגדרות רגישותו  ומהירותו.

הדגש הרב על היותה מערכת לניידים בלבד
הדגש הרב על היותה מערכת לניידים בלבד

אז מה עוד?
מספר דקות לאחר שימוש במערכת, תשאלו את עצמכם לבטח מה עוד אפשר לעשות איתה? בעצם, לא הרבה מעבר למה שרואים. כל כולה זה  אינטרנט ועוד אינטרנט. למי שהאינטרנט זה לא בראש עיסוקיו במחשב (יש אנשים כאלה?!), בעצם לא ממש יהנה ממנה. מדובר במערכת שכוללת מספר מצומצם מאוד של יישומים (נכון להיום). לא תמצאו כאן משחקים עשירים, הורדות ומולטימדיה. האנשים שרוב שימושם במחשב מסתכם בדפדפן האינטרנט ישמחו לראות כיצד עובד ה-Chrome בצורה מהירה וזריזה. יש לזכור כי הבאגים הקטנים והבעיות שיש כיום לדפדפן ה-Chrome, קיימים גם במערכת זו, במיוחד באתרים שאינם מותאמים לדפדפן.

מנהל המשימות של המערכת
מנהל המשימות של המערכת

לסיכום, מה צופן העתיד?
בהתחשב בעובדה כי מדובר במערכת הפעלה בגרסת בטא בלבד, אין אנו ממליצים לעבוד איתה באופן מלא . המערכת החדשה מיועדת לעבוד במחשבים ניידים חלשים יחסית ולא במפלצות מחשוב ומחשבים ניחיים, שכן המערכת לא תדע לנצל את משאבי המחשב. מדובר כרגע במערכת איטית יחסית בעבודה השוטפת, ייתכן כי זה בשל העובדה שהיא רצה תחת מכונה וירטואלית או אולי כי זו גרסת בטא ראשונית. אך משום שהמערכת מתבססת על מחשוב הענן, רוב רובה של המערכת שעד כה היה מוצג על הכוננים הקשיחים שלנו, עבר לפעול על קו האינטרנט שלנו, ולכן אנו תלויים במהירות הקו.

בסופו של יום, המערכת מיועדת למחשבי נטבוק מבוססי Atom, מה שיגרום לייצרניות השונות לספק מחשבים שכאלה במקום עם גרסת לינוקס כזו או אחרת, עם מערכת ה-Chrome. גוגל מצידה זולגת גם לכיוון מיקרוסופט ומקווה שהייצרנים יאמצו אותה כסטנדרט. המשתמשים שלהם המערכת תתאים יותר, הם אלו המרבים להשתמש בכלי גוגל וכל חייהם הוא באינטרנט. המשתמשים הזקוקים למעט יותר, אפליקציות מסויימות וכו' יאלצו לוותר לטובת פתרונות טובים יותר כדוגמת הוינדוס 7 מבית מיקרוסופט וה- Max OS מבית אפל.

רוצים להתקין בעצמכם? קראו את הוראות ההתקנה וגם אתם תוכלו להתחיל להשתמש ב-Chrome OS