דפדפן כרום

גרסה 67 של דפדפן האינטרנט הפופולרי כרום (Chrome), כוללת לראשונה תכונת אבטחה חדשה המופעלת כברירת מחדל שמטרתה לחסום ניסיונות פריצה למחשב המבוססות על מתקפת Spectre ו-Meltdown, נקודת התורפה שהתגלתה בתחילת השנה בכמעט כל המעבדים מתוצרת אינטל (Intel). בפוסט שעלה לבלוג החברה הרשמי, מסביר מהנדס התוכנה צ׳ארלי רייס (Charlie Reis) כי מנגנון האבטחה החדש יוצר בידוד מושלם בין אתרים שונים, ואיננו מאפשר לאף אתר להפעיל יותר מתהליך אחד בכל זמן נתון דרך הדפדפן.

אולם לרמת אבטחה זו יש מחיר, ומסתבר שהוא משמעותי למדי: לפי הבדיקות של גוגל, מנגנון האבטחה המשופר מעלה את כמות הזיכרון שבו משתמש דפדפן כרום ב-10 עד 13 אחוזים, בהחלט לא עניין של מה בכך, בייחוד על מחשבים שאינם מצויידים בכמות גדולה של זיכרון עבודה (RAM). ההרעה בביצועי הדפדפן נמדדה בשלוש מערכות ההפעלה שבהן עדכון האבטחה הופעל: חלונות (Windows), מק (MacOS) ו-Chrome OS.

גוגל איננה מתכוונת להשלים עם פגיעה זו בביצועים, ואנשי החברה מקווים כי במהלך החודשים הקרובים יעבור המנגנון שיפורים שונים שיהפכו אותו ליעיל יותר ויחסכו בכמות הזיכרון הנדרשת. כנראה שמבחינת גוגל, מוטב היה להקריב את ביצועי הדפדפן ולא להותיר אותו פגיע למתקפה.