בעוד מיקרוסופט (Microsoft) מתכוונת להציג רק בשבוע הקרוב או הבא את גרסת ה-RC של Internet Explorer 9, בגוגל (Google) לא לוחצים על הברקסים בכל מה שקשור לדפדפן הבית שלהם, כרום (Chrome).

השבוע שוחררה המהדורה הסופית של גרסה 9 של הדפדפן שהולך וצובר נתח שוק גדל והולך בכל חודש שעובר (לפי נתוני NetMarketShare שבר בחודש ינואר הדפדפן של גוגל את קו 10 האחוזים לראשונה, וזו עלייה של 72 עשיריות האחוז מהחודש שעבר. איזו פתיחת שנה עבור כרום). עבור אלו שמשדרגים אתה דפדפן שלהם רק עם יציאת המהדורה הסופית של גרסה חדשה, ולא מתנסים בדרך במהדורות הבטא הרבות של כרום, מציעה הגרסה החדשה שינויים לא מעטים לעומת גרסה 8 של הדפדפן, ואפילו מעין הצצה לנבכי ChromeOS, מערכת ההפעלה העתידית של החברה.

Chrome9Final

מהדורה 9.0.597.86 "איבדה" השבוע את המילה beta שהייתה מוצמדת אליה, וזו הדרך שלכם לבדוק שאתם משתמשים, אם אתם משתמשים, במהדורה היציבה של גרסה 9 של כרום.

עוד דרך להבין שאתם כבר עובדים בגרסה 9 היא תוספת בעמוד הבית של הדפדפן שקצת קשה להתעלם ממנה. אם עד היום בעמוד הבית של הדפדפן הוצגו שני חלקים (הכי פופולריים ונסגר לאחרונה) כעת יש חלק חדש שקורים לו יישומים (אפשר לבחור בין תצוגה מוגדלת שלו או של האתרים הפופולריים). בקצה שורת היישומים גם מופיעה צלמית שלחיצה אליה שולחת את המשתמש לחנות היישומים של כרום, לב ליבה של העבודה המתוכננת עם מערכת ההפעלה העתידית של גוגל (למעשה בגרסה העברית ההפניה היא לעמוד התוספים, אבל שם אפשר ללחוץ על הקישור Chrome Web Store).

קרא עוד:  בקרוב ב-Waze: פקודות קוליות דרך Google Assistant

Chrome9Homeאבל כמובן שיש גם כמה שיפורים מתחת שלא באים לידי ביטוי בסקירה ראשונית. השינוי המשמעותי ביותר הוא WebGL. מדובר בטכנולוגיה חדשה (שגם ברוב הדפדפנים האחרים שבדרך אפשר למצוא להם טכנולוגיה מקבילה) שמביאה אל הדפדפן האצת תלת-ממד שמבוססת על חומרת המחשב, כך שניתן להשיג ביצועים גרפיים גבוהים במיוחד בתוך הדפדפן עצמו בלי תוכנה חיצונית.

עוד שינוי הוא השילוב של טכנולוגיית Google Instant בתיבת החיפוש/הכתובת של הדפדפן (Ominbox). הטכנולוגיה אמנם התאימה את שמה לדפדפן, Chrome Instant, אבל בסופו של דבר היא מבצעת את אותה עבודה: עמודי אינטרנט בהם אתם מרבים לבקר ייטענו ברקע ברגע שתתחילו לכתוב את הכתובת שלהם בשורת החיפוש/כתובת. עם זאת, מדובר באפשרות שלא אמורה להיות פעילה כברירת מחדל. כדי להפעיל אותה יש לסמן את השורה "השתמש בשירות חיזויים כדי לעזור בהשלמת חיפושים וכתובות אתר שמוקלדים בסרגל הכתובת".