הצורך בזמינות של אינטרנט מסביב לשעון גורם לכולנו להיות יצירתיים בכל הנוגע למציאת "מקורות" תקשורת חדשים עבור גלישה בכל זמן ובכל מקום. מדעני מכון שאנגחאי לפיזיקה טכנית גילו לאחרונה כיצד ניתן לספק רשת Wi-Fi בעוצמת אות המספיקה לעד ארבעה מחשבים, כל זאת באמצעות נורת LED הפועלת בהספק של וואט אחד.

ההמצאה החדשה, המכונה Li-Fi, מאפשרת גלישה במהירות של עד 150 Mbps, כזו המהירה יותר ממרבית רשתות ה-Wi-Fi. מלבד המהירות, כוללת הרשת החדשה יתרונות נוספים: היא זולה יותר וחסכונית יותר באנרגיה, זאת בהשוואה לרשתות המוכרות לנו. נכון להיום מרבית האנרגיה המתבזבזת על רשתות אלחוטיות טמונה בעובדה כי הן מתחממות ויש לקרר אותן. בממוצע, רק 5% מהאנרגיה מנוצלת לשידור וקליטה. באמצעות ה – Li-Fi ניתן יהיה לנצל יותר אנרגיה עבור הפעולה העיקרית של הראוטר, מבלי לבזבזה על תופעות לוואי הנוצרות כתוצאה ממנה.

הדרישה הגוברת לזמינות אינטרנט תמידית גרמה לבחינה מתקדמת של רעיונות יצירתיים: גוגל (Google) אף עומלת על פרויקט שמטרתו להנגיש את האינטרנט עבור מדינות עולם שלישי, זאת באמצעות בלונים פורחים הנמצאים בשכבה האמצעית של האטמוספרה ופועלים על עקרון של קליטת אותות מאזורים בעלי גישה לאינטרנט ושידורם לאזורים נוספים.

Li-Fi-wireless-just-30-seconds-download-a-HD-movies
כך זה (יכול) לעבוד: התאורה תספק את התקשורת האלחוטית

אמנם פרויקט ה – Li-Fi הוצג רק כאב-טיפוס בסיסי והוא נמצא עוד בחיתוליו. אחד החסרונות העיקריים בטכנולוגיה החדשה קשור בכך שתעבורת הנתונים מתבצעת באמצעות האור ולא באמצעות תדרי רדיו, דבר שמחייב "קשר עין" בין התקן הגלישה לבין המנורה המשוכללת. ועד שיתבצעו כל הניסויים, השיפורים ויושלם תהליך הפיתוח, בהחלט ניתן לומר שמדובר בפריצת דרך בכל הנוגע לזמינות אינטרנט בכל זמן ובכל מקום.

תמונה באדיבות shutterstock.com

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.