קונגרס הסלולר העולמי שנחתם בסוף השבוע האחרון בברצלונה, ודאי הסית את תשומת לבנו מכנס שהתקיים לאחרונה בסן פרנסיסקו בו הוצג לראשונה אב הטיפוס של פרויקט הסמארטפון המודולרי של גוגל – Project ARA. רבות דובר על הקונספט החדש' לפיו נוכל להרכיב את הסמארטפונים מיחידות פונקציונאליות שונות, בדיוק לפי רצוננו, ולראשונה זכינו לראות הדגמה חיה – כיצד הדבר עומד להיראות.

מי שהציג את אב הטיפוס (שטרם עובד) הוא פול ארמנקו, מחברת גוגל (Google). במשך 25 דקות הדגים פול את הקונספט הייחודי והסביר כיצד רבים מאיתנו נוכל למצוא בו עניין, לצד העובדה כי מחירם של המוצרים הללו עומד להיות שווה לכל כיס.

המרכיב המרכזי במכשירי ה-Ara הוא חלק מתכתי המכונה Endoskeleton. זהו בעצם עמוד השדרה של הסמארטפון המודולרי, בתוכו ניתן למצוא סוללה, מסילות עם מגנטים ורכיבים אלקטרוניים בסיסיים היודעים לקשר בין יחידות שונות מהן יורכב כל מכשיר ומכשיר. הסוללה הפנימית המצויה ב-Endoskeleton לא נחשבת כסוללה הראשית של המכשיר, אלא קיימת שם לצורך גיבוי. לצד היחידות השונות, כדוגמת מצלמה, זיכרון, אנטנת רדיו ועוד, יצטרך המשתמש להקצות גם יחידה נוספת שתשמש כסוללה הראשית של המכשיר.

שלושה גדלים מתוכננים ל-Endoskeleton: אחד בגודל דומה לאייפון, אחד במידה הדומה למכשירי האנדרואיד בגודל ה-4.7 אינצ'ים ואחד דומה לפאבלט. היחידות הפונקציונאליות יתאימו לכל אחד משלושת הגדולים, כך שנוכל לרכוש שלושה מרכיבי בסיס בגדלים שונים ולהחליך ביניהם במהלך היום. ממש סמארטפון לכל אירוע: לעבודה, למסיבה או לבילוי עם הילדים.

קרא עוד:  גם חנות האפליקציות של גוגל תזכה לעיצוב כהה

החיבור בין כל יחידה פונקציונאלית לבין ה-Endoskeleton מתבצע באמצעות מגנטים האחראים לכך שהיחידות לא תיפולנה מהבסיס. ליחידות יהיה גודל סטנדרטי וזאת על מנת שיצרנים אחרים יוכלו לספק יחידות שונות אותן יוכל המשתמש לרכוש עבור המכשיר שלו. "המטרה שלנו היא לייצר מערכת אקולוגית צד שלישי של מפתחי היחידות, זאת כדי להביא את החדשנות גם לפיתוחי החומרה ולהפוך אותה דומה למה שמתרחש בתחום התוכנה, בחנויות האפליקציות", אומר ארמנקו.

googleara_apart

היחידות השונות מהן יורכב המכשיר לא כוללות רק יכולת פונקציונאלית, אלא גם עיצוב מותאם אישית.  משמעות הדבר היא שהמשתמש יוכל לקבוע את התפקוד של כל יחידה ויחדה, כמו גם את המראה החיצוני שלה, לרבות שימוש בטכנולוגיות הדפסה תלת מימדית.

ההתאמה האישית העיצובית והפונקציונאלית הופכות את הסמארטפון לאישי יותר ויותר. כך למשל, נוכל להשאיל את המכשיר האישי שלנו לחברים, זאת על ידי שליפה של יחידת הזיכרון המכילה את ההגדרות ואת הנתונים האישיים והחלפתה ביחידה אחרת. וזו רק דוגמה לפתרונות היצירתיים שפרויקט ה-Ara יוכל לספק.

פול ארמנקו אומר כי "המשתמש יכול להחליט מהי הפונקציונאלית שהוא בדיוק צריך במכשיר שלו. אם אתה לא רוצה מצלמה, אם אתה רוצה מכשיר פשוט וזול במיוחד אתה יכול כעת לעשות זאת. למעשה, הלקוח יכול לקבל מכשיר Wi-Fi בלבד".

wifi

בחודש הבא יתקיים כנס המפתחים הראשון של הפרויקט. גוגל עתידה לשחרר ערכות פיתוח (SDK) שעל בסיסן יוכל כל מפתח לעבוד, בדומה לדרך בה מפתחים אפליקציות עבור המשקפים החכמים של גוגל, למשל.

קרא עוד:  גוגל רומזת על Play Pass, שירות המשחקים שלה לאנדרואיד

נראה כי המכשירים המודולריים הם הדבר הבא, וגם אם לא, מצאנו לכך כבר תחרות: גם ZTE, יצרנית הסמארטפונים הסינית, הציגה בראשית השנה תוכניות לסמארטפון מודולרי משלה. 

ראשיתו של פרויקט Ara היתה בפרויקט עצמאי בשם Phoneblocks, שמאוחר יותר אומץ על ידי מוטורולה שהיתה בבעלות גוגל. כיום נותר הפרויקט בחברת גוגל ונראה שהפתעות רבות מצפות לנו בקרוב.

צילומי מסך מתוך סרטון החשיפה: SlashGear