כל כמה זמן אתם מטעינים את הטלפון שלכם? פעם ביום? כל כמה שעות? עם כל ההתקדמות הטכנולוגית, נדמה כי הדבר היחיד שכמעט שלא השתנה לאורך השנים היא הטכנולוגיה בה משתמשים לייצור הסוללה, ובעקבות כך, גם זמן השימוש שהיא מספקת לנו עבור נפח עבודה נתון. עם כל הפיתוחים, דבר כמעט שלא השתנה.

אבל, מצד שני, השיפורים הטכנולוגיים כן מצליחים להקל על המשתמשים את תהליך הטענת הסוללה. ההטענה האלחוטית מאפשרת להניח את המכשיר על משטח הטענה מבלי הטרחה הנדרשת לחיבור כבל הטעינה בכל פעם מחדש. הבעיה היא שלא כל היצרניות והמכשירים בשוק מצוידים ביכולת זו. אז מה עושים? משתמשים במוצרי צד שלישי.

אנחנו בדקנו את מוצרי הטעינה האלחוטיים של חברת Charge-e המספקת פתרון מעניין בדיוק למכשירים שכאלה, שאינם תומכים באופן מובנה בטעינה אלחוטית.

הדביקו והטעינו

ל-Galaxy S5 של סמסונג (Samsung), לדוגמה, אין טעינה אלחוטית. למעשה ברוב מכשירי סדרת Galaxy, פרט לדור האחרון, סמסונג התעלמה לחלוטין מהטכנולוגיה. אולם, היא הוסיפה הכנה לאביזרים צד שלישי להטענת המכשיר ובאמצעות מתאם קטן ניתן למעשה להוסיף את התמיכה בטעינה אלחוטית בתקן Qi הנחשב לנפוץ ביותר וקיים במכשירים רבים. למעשה, Charge-e מציעה  מתאם דומה למכשירים המובילים של סמסונג ובניהם ה-Galaxy S3, S4 ו-Galaxy Note 2, Note 3 וגם Note 4 כך יש כבר הכנה ברוב מכשירי הדגל השונים. במכשירים החדשים של סמסונג כדוגמת Galaxy S6 ו-Galaxy Note 5 ומעלה יש כבר תמיכה בהטענה אלחוטית, כך כל שצריך הוא לרכוש את המטען.

Charge-e wireless charge

לאחר פירוק גב המכשיר, לקחנו את המדבקה המותאמת ולפי ההוראות הדבקנו אותה כך שהיא נוגעת בפינים (מגעים) הממוקמים סמוך לסוללה. פינים אלה מספקים חיבור ישיר להטענה ועוקפים את חיבור ההטענה הקיים. הדבקנו את המתאם, ווידאנו כי הוא יושב היטב ולא מפריע, סגרנו את המכסה וזה הכל. כאשר המכסה סגור, אין כל עדות למדבקה והיא אינה מפריעה גם בעת שימוש במגנים חיצוניים.

השלב הבא היה לבדוק את תהליך הטעינה. לשם כך לקחנו את המטען האלחוטי של Charge-e, הנראה כמו עיגול דק וקומפקטי בכותר 8 ס"מ עליו מניחים את המכשיר. ואכן, הטעינה התחילה באופן מיידי. מכיוון שהמדבקה יושבת בדיוק במרכז, אין צריך להניח את המכשיר במיקום מדויק כלשהו אלא במרכז, ומכיוון שהיא רחבה יחסית היא משאירה מרחב תמרון מספק.

קרא עוד:  סקירה: Tronsmart Spunky Beat - אוזניות נטולות חוטים שמציעות תמורה טובה לכסף

למטען חיבור microUSB סטנדרטי, והוא מחובר תמיד לקיר וזמין לשימוש בכל עת. כאשר הטלפון אינו בשימוש מניחים אותו על משטח הטעינה והוא נטען, ממש כמו להשאיר את הטלפון על השולחן, גם אם מדובר על פרקי זמן קצרים. המטרה להיות משוחררים מחוטים ולהטעין בכל זמן שהטלפון לא בשימוש.

מבחינת זמן טעינה והספק, המשטח הטעין בהספק מקסימלי של 750 מילי-אמפר/שעה, זאת למרות כי הוא משתמש בשנאי של 2 אמפר. הסיבה מתברר, היא המגבלות הטכנולוגיות של ההשראה אלקטרומגנטית: מאבדים בדרך חלק מההספק, ולכן ההספק המקסימלי שלו הוא 1 אמפר. עובדה זו לא אמורה ממש לשנות כל עוד משתמשים בו כמשטח טעינה בכל זמן שהמכשיר לא בשימוש, כלומר בין אם זה בבית או בעבודה, המכשיר יהיה תמיד טעון.

את רשימת הדגמים התואמים למדבקת ההטענה ניתן למצאו כאן.

וידאו: כך מתקינים מתאם הטענה במכשירי הגלקסי

אייפון עם טעינה אלחוטית? יש דבר כזה

למרות כי אפל (Apple) לא הוסיפה יכולת טעינה אלחוטית למכשיריה, יש פתרון לבעלי ה-iPhone 4 ומעלה בדמות כיסוי מגן הכולל את מקלט הטעינה בתוכו. הכיסוי נראה כמו מגן סיליקון סטנדרטי למדי הזמין במספר צבעים. הוא מתלבש בדיוק כמו כל מגן סטנדרטי רק שההבדל הוא שבחלק התחתון, היכן שממוקם שקע הטעינה קיים גם מחבר אשר מחווט למשטח הטענה הממוקם בגב המגן. כך באותו האופן ניתן להוסיף למעשה את טכנולוגיית ההטענה האלחוטית גם למכשירי האייפון וזה כולל את כל הדגמים האחרונים, כולל iPhone 6s.

בבדיקה שלנו מצאנו כי בדומה לטעינת ה-Galaxy S5, יש להניח את האייפון במרכז המשטח וכי ההטענה מתבצעת באותו ההספק.

Charge-e wireless charge iphone case

מוצר נוסף של Charge-e שבחנו הוא סוללת גיבוי ניידת, Power Bank, כזו בדיוק שרובנו משתמשים המאפשרת טעינה בזמן שאין לנו שקע חשמל בסביבה. הסוללה בעלת הספק של 5,700 מיליאמפר/שעה ויש לה יציאת USB אחת המספקת 2 אמפר ובמשקל כולל של 200 גרם. היתרון שלה הוא שהיא כוללת בנוסף משטח טעינה בחלק העליון, כך שניתן להטעין את המכשיר בכל מקום גם בהטענה אלחוטית, ובמקביל למכשיר שמחובר ב-USB.

קרא עוד:  חידושים ב-Pixel: סינון שיחות, טשטוש רקע ועוד

הסוללה, שמגיעה במספר צבעים, הציעה לנו הטענה במהירות השווה להטענה ממטען הקיר, זאת דרך חיבור ה-USB שהוציא 1,800 מילי-אמפר. בהטענה באמצעות המשטח האלחוטי, קיבלנו הספק של 750 מילי-אמפר/שעה – בדיוק כמו מהמטען השולחני שמחובר לקיר, כך שבעצם שמדובר בתחנת טעינה ניידת בהספק מלא.

נוסף לאלו יש גם תושבת וואקום לרכב עם מטען אלחוטי הפועלת באופן דומה הכולל תופסן אוניברסלי וחיבור USB, זרוע גמישה באורך 10 ס"מ המאפשרת סיבוב של שטח ההטענה ב-360 מעלות.

לסיכום

עוד מוקדם לומר כי טכנולוגיית ההטענה האלחוטית יכולה להחליף את מטען הקיר, או שכן? הכל תלוי באופן השימוש שלכם. אם אתם נמצאים רוב הזמן לצד המחשב בין אם זה בבית או במשרד, או מבלים את זמנכם ברכב, פשוט מניחים את המכשיר על משטח טעינה וזה חוסך את ההתעסקות המיותרת עם חיבור שקע הטעינה. יתרה מכך, אנו יודעים כי יש מטען לכל הניידים שבבית, כך שאין צורך לחפש פתרונות אחרים לכל טלפון בנפרד.

כן הטכנולוגיה עדיין לא מסוגלת להטעין במהירות הבזק, אבל היא עושה את מה שהיא אמורה לעשות – להתמזג בסביבה ולהטעין את הטלפון בכל זמן שהוא אינו בשימוש.

מחיר המוצרים נע בין 80 ל-100 שקל עבור המטענים השולחניים, 180 עד 220 שקל ל-Power Bank, מגנים למכשירי ה-iPhone ב-80 עד 120 שקל, מטען לרכב ב-200 עד 240 שקל ומתאם מדבקה למכשירי סמסונג במחיר של 45 עד 65 שקלים.

את המוצרים ניתן לרכוש דרך המשווקים שבאתר החברה ואתר וואלה שופס.