סלקום TV

התחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית הייתה מנומנמת משהו במשך שנים רבות כשהוט (HOT) ויס (yes) שולטות בו כדואפול. אחת המטרות של ההסכם השוק הסיטונאי הייתה לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס לשוק הזה כדי להציע שירותי טלוויזיה על-גבי האינטרנט (IPTV). השחקנית הראשונה שמבצעת את טבילת האש היא חברת התקשורת סלקום, שממש לאחרונה התחילה להציע לצרכנים את הטלוויזיה החדשה 'סלקום tv'.

הבשורה הגדולה של סלקום tv היא המחיר: מנוי חודשי לשירותי 'סלקום tv' עולה 99 שקל, הרבה פחות, ולמעשה כשליש, ממה שנדרשים מנויים החברות המתחרות. השירות של סלקום כולל ממיר עידן+, מקליט עם יכולות הזרמת מדיה ומדיה סנטר, כשניתן להשכיר ממיר נוסף בעלות של 29 שקל. מנויים להם כבר יש בבית מזרים מדיה כזה או אחר שמבוסס על אנדרואיד (Android), או כאלו שמעוניינים לצפות בתכנים רק באמצעות הטלפון החכם או הטאבלט שלהם, יכולים להתחבר רק לשירותי ספריית התוכן-לפי-דרישה (VOD) של 'סלקום tv' תמורת 39 שקל בלבד. בנוסף, החברה מציעה, נכון לכתיבת שורות אלו, מבצע אגרסיבי במיוחד של מנוי ל-'סלקום tv' עם ממיר יחיד ושלושה מנויי סלולר עם חבילת שיחות והודעות ללא הגבלה וחבילת גלישה בנפח 3 ג׳יגה-בייט במחיר של 199 שקלים בלבד.

סלקום tv: מה בערכה?

כשפותחים את החבילה הצבעונית שמקבלים מסלקום מוצאים בפנים את הממיר/מקליט של עידן+ שכאמור מספק יכולת הזרמת מדיה, שלט דו-צדדי, אנטנה פנימית לקליטת שידורי עידן+, כבל רשת, כבל HDMI ומדריך התקנה מהיר. אם המקום בו מציבים את הממיר רחוק יחסית מנתב האינטרנט הביתי, אפשר להשתמש במתאמי רשת אלחוטיים שסלקום מעמידה לטובת הלקוחות ללא תשלום לאורך כל תקופת המנוי.

הממיר מעוצב כטרפז מפלסטיק מבריק כשבחזית הלוגו של 'סלקום tv' וכניסת USB בה ניתן להשתמש לחיבור התקן אחסון חיצוני ממנו ניתן לנגן סרטים. בצידו האחורי של הממיר נמצאת יציאת ה-HDMI, כניסת ה-Ethernet ומחבר האנטנה לעידן+.

השלט החכם מעוצב גם הוא כטרפז העשוי פלסטיק בגימור קטיפתי. השלט דו-צדדי – בצידו העליון מוצאים את חיצי הניווט, כפתורי ההדלקה והכיבוי וכפתורי השליטה הבסיסיים, בצידו השני מקלדת QWERTY מלאה וחצי כיוון. הכפתורים במקלדת בגודל מספק אך הם כוללים עליהם אותיות בעברית, אנגלית ותווים מיוחדים כך שהיא נראית עמוסה לעייפה מבחינה ויזואלית.

Cellcom-TV-remote

סלקום tv: התקנה

באתר של סלקום מבטיחים כי ההתקנה פשוטה ומהירה וניתן לבצע אותה גם ללא הזמנת טכנאי, שירות שעלותו 99 שקל אם כי בינתיים החברה מעניקה התקנה בחינם. ברוב המקרים זה אמור להיות נכון, שכן כל מה שצריך לעשות על-מנת להתחיל ליהנות מהשירות הוא לחבר את הממיר לאנטנת עידן+, אל הנתב הביתי באמצעות כבל רשת ואל הטלוויזיה באמצעות כבל HDMI, וכל אלו, כאמור, כבר קיימים בערכה.

לאחר שמסיימים לחבר את כל הכבלים יש להדליק את הממיר, ואז עוברים לתהליך הגדרה פשוט במיוחד שכולל הזנת קוד הגישה שמקבלים בעת ההרשמה. לאחר בדיקת קצרה של מהירות האינטרנט וחוזק האות של עידן+ ניתן להתחיל להשתמש בשירות.

בדומה לשלטים של יס והוט, גם השלט שמגיע עם ממיר הסלקום tv מסוגל לשלוט על הטלוויזיה. במדריך המהיר יש רשימה קצרה יחסית של קודים לשליטה על מגוון רחב של טלוויזיות. במידה והקוד לא מתאים למכשיר הטלוויזיה ניתן לבצע סריקת קודים ידנית. למרות שהשתמשנו באפשרות האחרונה השלט חובר עם הטלוויזיה במהירות גבוהה יחסית. באופן מאכזב, השלט הוא אינו שלט לומד ולא כולל קודים של מערכות סטראו או קולנוע ביתי, כך שאם השמע עובר דרך מערכת שכזו לא ניתן לכוון את השלט כך שישלוט על עוצמת השמע במערכת ולא בטלוויזיה.

Cellcom-TV-gui

כשניסינו את המוצר, נתקלנו בכל זאת בבעיה, אבל היא הייתה קשורה באופן בלעדי באיכות השידורים החיים שמתקבלים מעידן+, התברר שחוזק האות תלוי בפריסת מערך השידורים הקרקעי באזור בו מתגוררים, ובאזור בו נבדקה המערכת הכיסוי לא חזק דיו על-מנת לאפשר קליטה באמצעות אנטנה שמונחת ליד הטלוויזיה הטכנאים שביקרו בביתי נאלצו להתקין אנטנה שכזו בצמוד לקיר חיצוני, בהחלט לא פעולה מסובכת אך היא מעיבה על הקלות שבהתקנת חבר ושכח. באופן חכם, כאשר הכיסוי של עידן+ לא חזק דיו, הממיר מציג את ערוצי הבית של סלקום (עליהם נרחיב בהמשך). למרות זאת חשוב לציין כי באזורים בהם יש כיסוי טוב של המערך ניתן פשוט לחבר את האנטנה, אולי לכוון קלות, ולהתחיל להשתמש בשירות גם ללא התערבות של טכנאי.

בסלקום מציינים כי נדרש חיבור אינטרנט במהירות מינימלית של 10 מגה-ביט לכל ממיר, אנחנו בדקנו את השירות עם אינטרנט במהירות של 100 מגה-ביט ולכן לא נתקלנו בבעיות אטיות או בזמן טעינה שעולה על 2 שניות, כמו-כן לא הורגשה אטיות בתוך הרשת הביתית בזמן צפייה בתכני 'סלקום tv'.

שימוש בסלקום tv

ממשק המשתמש של 'סלקום tv' נוח לשימוש וכל אחד יתמצא בשירות תוך דקות. בלחיצה על כפתור התפריט נפתח תפריט צידי על המסך בצבע סגול המזוהה עם החברה, ומתוכו ניתן לבחור בקטגוריות השונות: טלוויזיה חיה, ספריית תוכן, תכני אינטרנט, ערוץ הספורט, עולם מוסיקה הקלטות ומועדפים ושירות ההזרמה. בחירה של קטגוריה ראשית פותחת קטגורית משנה עם חיתוכים מפולחים יותר.

כאשר נכנסים לאחד הפילוחים התוכן מסודר בצורת אריחים בגדלים שונים. על אריחים אלו מוצגים כרזת הסרט או הסדרה – אם מדובר בסדרה היא מחולקת לעונות וניתן לצפות באופן רציף בכל העונה, לבחור פרק באופן נקודתי או לסמן את התוכן כתוכן מועדף. הממיר החכם מתחבר גם אל הפרופיל בפייסבוק וניתן גם לסמן ב-'אהבתי' תוכניות או או סרטים מסוימים , וזה כמובן יוביל כמובן להצגה המתאימה בעמוד הפרופיל של המשתמש בשירות החברתי.

Cellcom-TV-gui-3

סלקום tv: תוכן

כשהוצג השירות לראשונה נוצר רושם כי 'סלקום tv' הוא בסך הכל ממיר עידן+ עם גישה לספריית תוכן שסלקום בנתה. ככזה הוא עשוי שלא לקסום לאנשים שמעוניינים בחוויית צפייה ספונטנית יותר. אך החברה השכילה להתגבר על הבעיה באמצעות שילוב מספר 'ערוצי בית' המציעים סרטים מומלצים, סדרות ילדים, סדרות לקטנטנים, סדרות מחוץ לארץ, סדרות ישראליות והופעות חיות, ערוצים אלו הם מעין רשימות השמעה/הצגה של תכנים מתוך השירות, וככאלו הם מאפשרים לזפזפ קדימה בלוח השידורים כך שאם אנו לא מעוניינים לצפות בתוכן המשודר באותו רגע, ניתן לגשת לתוכן עתידי, או לצפות מההתחלה, בתוכן המוצג בלוח השידורים.

גולת הכותרת של שירות 'סלקום tv' היא ספריית התוכן המספקת תוכן-לפי-דרישה (VOD), כאן ניתן לצפות במספר רב של סדרות, סרטים, סדרות ילדים, סדרות ישראליות, סדרות של נשיונל ג׳אוגרפיק ללא תשלום נוסף. כדאי לציין את "השבוע שהיה", קטגוריה שמאפשרת צפיה ב vod של תוכניות הפריים טיים לאחר שידורן ללא תשלום נוסף ( להזכירכם אצל האחרים מדובר בעלות של 5 ש"ח לפרק) .  נראה כי הושם דגש בסדרות דרמה בעלות שם, ומורגש כי בספרייה סדרות קומדיה, לדוגמה, לא קיבלו יחס שווה. החלק הארי של התוכן המצוי בספרייה מסופק באיכות HD על-מנת לאפשר לתוכן שכזה להגיע אל הצרכן במהירות – פחות מ-2 שניות של טעינה, על-פי בדיקה שלנו. הממיר טוען קודם כל גרסה באיכות נמוכה יותר של התוכן, הדבר לא מורגש בסרטים, שכן שם השניות הראשונות הן של הצגת הסמלילים של האולפנים השונים, אך כן מורגש בסדרות שמתחילות באופן מיידי.

Cellcom-TV-gui-2

תוכן ה-VOD לפי דרישה היחיד שמוצע בתשלום נוסף הוא ספריית התוכן למבוגרים שעבורה יש לשלם תוספת של 29 שקל בחודש, והיא פתוחה לצפייה רק מעל שעה 20:00 בערב.

על-מנת להרחיב את ההיצע סלקום אורזת מחדש גם תוכן מהאינטרנט וניתן לצפות בתכני וידאו ממאקו, Ynet, גלובס, הארץ, One וכמובן יו-טיוב (YouTube), התוכן מוצע כך שהניווט ואופן התפעול דומה לדפדוף בספריית ה-VOD. דווקא תכני היו-טיוב מאפשרים השלמה של תכנים שכן הוט, לדוגמה, מעלה לערוץ היו-טיוב שלה פרקים מלאים של תוכניות מקור, ורשת מעלה פרקים מלאים של המירוץלמליון, מצב האומה וכדומה.

חובבי ספורט ישמחו לדעת כי 'בסלקום tv' ניתן למצוא גם את ערוץ 'ספורט 5', אם כי לא מדובר בערוץ המלא המשודר בכבלים ובלוויין, אלא באפליקציה של הערוץ עם אפשרות לצפייה בשידורים חיים שנקבעים על-ידי הערוץ עצמו באפליקציה ניתן לצפות גם בתכני ווידאו לפי דרישה של חדשות הספורט, יציע העיתונות, תקצירים ממשחקים ועוד.

מה שלא מצאנו ב-'סלקום tv' זה ערוצי מוזיקה כמו MTV או VH1, אך זוהי לא בעיה כלל, שכן אלו המעוניינים להאזין למוזיקה יכולים להאזין למבחר גדול במיוחד של אלבומים ושירים מתוך שירות ה׳סלקום ווליום׳ אשר זמין בחינם דרך הממיר, כשלשירות מתווספים תחנות הרדיו הארציות המשודרות על התשתית של עידן+.

הממיר של 'סלקום tv' מתפקד גם כמזרים-מדיה (סטרימר) ומאפשר צפייה של תכני ווידאו הנמצאים במחשב האישי. ניתן להזרים תכנים באמצעות הרשת הביתית על ידי הגדרה של תיקיית שיתוף-מדיה או באמצעות התקנה של תוכנת לקוח מאתר סלקום. בנוסף לממיר יכולות נגן מדיה, ובחזית יש כניסת USB המאפשרת לחבר אליה התקן אחסון חיצוני כמו כונן קשיח חיצוני או כונן פלאש נייד. מבדיקה שלנו נראה כי הממיר מתמודד בהצלחה עם מספר סוגים שונים של קבצים ואף זיווג בהצלחה את קבצי הכתוביות.

בנוסף לכל אלו ניתן למצוא את ערוצי עידן+: הערוץ הראשון, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 33, ערוץ הכנסת וחינוכית 23. מהערוצים הללו ניתן להקליט תוכן בצורה פרטנית או סדרתית. הממיר המקליט כולל זיכרון לאחסון הקלטות בנפח של 32 ג׳יגה-בייט בלבד, אך היא אמורה להספיק להקלטת שידורים שכן כל תוכניות הפריים טיים כבר מוקלטות לכם בקטגוריית "השבוע שהיה " ולכן הצורך בשימוש בהקלטה כמעט ולא קיים.

וידאו: הכירו את סלקום tv

לסיכום
צרכני טלווזיה ממוצעים נוהגים להלין כי 'אין מה לראות' וכי הם משלמים סכומי כסף גבוהים בתמורה למעט מדי ערוצים בהם הם צופים בפועל. עבור לקוחות שכאלה שירות 'סלקום tv' מציע אלטרנטיבה חוקית, עם הרבה תוכן במעט כסף, במיוחד עבור צרכנים המעוניינים לצפות בסדרה או סרט בלי תלות בלוח השידורים ובלי הצורך להקליט מראש.

במחיר שמוצע השירות עולה השאלה האם הוא מסוגל להציע תחרות אמיתית לחברות הכבלים והלוויין תשובה הקצרה היא כן ולא. למרות שהמחיר הוא כשליש, 'סלקום tv' מציע תוכן איכותי בכמות שבהחלט נותנת תמורה למחיר. ישנם סדרות מצוינות כמו ׳שובר שורות׳, ׳מד-מן׳, ׳דקסטר׳, ׳טרנספרט׳, ׳בית הקלפים׳, ׳כתום זה השחור החדש׳ וסדרות בלעדיות שמדוברות בעולם כמו מנהטן ומוצארט בגונגל ועוד. האפשרות לצפות בתוכן אהוב לפי דרישה לא מתאים לכולם, ועבור אלו שמעוניינים בצפייה ספונטנית סלקום מציעה את ערוצי הבית והיצע ערוצי עידן+. כמו-כן השירות נותן מענה גם לילדים ולצופי ספורט המעוניינים לקבל תקציר של אירועי הספורט השונים.

בניגוד לתחרות בתחום הסלולר, בו לכל החברות מוצר טכנולוגי שווה, דבר שמקשה על השוואה וברגע שמדובר בתוכן כמוצר ההבדלים ניכרים – ייתכן כי צרכנים 'כבדים' יותר של טלוויזיה, כאלו המוכרחים לצפות בפרקים של סדרות אהובות מיד עם שידורן בארצות הברית, כפי שנוהגת חברת יס לעשות עם פרקים של 'משחקי הכס', עלולים להרגיש כי הם מפסידים והצרכנים הללו לבטח יעדיפו לשלם הרבה יותר כסף בתמורה ליותר תוכן.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.