עיר חכמה

סלקום חשפה היום פלטפורמה מרכזית חדשה לערים חכמות שתסייע לרשויות לניהול אזורים, לחסוך בעלויות ובכוח אדם, זאת בשימוש פתרונות של "האינטרנט של הדברים" (IoT). בשלב הראשון, סלקום תהפוך את כפר-סבא, נהריה וצפת לערים חכמות כבר השנה.

למהלך גייסה סלקום את חברת AGT הבינלאומית, אשר אחראית לפלטפורמה המרכזית לניהול המערך. מודל העיר החכמה של סלקום מבוסס על מערכות מדידה, ניטור וחיישנים שמפוזרים ברחבי העיר, רכיבי תקשורת והעברת הנתונים דרך מערכת שליטה ובקרה של איסוף, ניהול וניתוח המידע.

רכיבי המערכת כוללים מספר אלמנטים שונים אך המרכזי שבהם הוא עמוד תאורה חכם. עמוד זה כולל מצלמת אבטחה, אינטרנט אלחוטי הניתן לשימוש חופשי של התושבים ותאורת לד חכמה וחסכונית. את התאורה ניתן להתאים לפי צורך ולפי תעבורת הרחוב. ניתן לכבות, להדליק, לעמעם וכן העמוד מתריע על מועד החלפת הנורה.

על העמוד מותקנות מצלמות חכמות, אשר מלבד העברת השידור ישירות למסכי חדר הבקרה, הן מסוגלות לנתח את התמונה ולהתריע על אירועים חריגים כמו חפץ חשוד, אדם חשוד, רכב שחוסם את התנועה ברחוב, חניה כפולה, נסיעה נגד התנועה, התקהלות חריגה ועוד. כל פעילות שכזו, תגרום לשליחת התראה למוקד או לשוטר קרוב הנמצא בסביבה.

מערכת אשפה חכמה תוכל לנטר את פעילות המשאיות ולהתאים את עבודתם בהתאם לצורך. המערכת מסייעת באנליזת שימוש, בבניית מסלול יעיל יותר, צמצום השימוש בדלק וזיהום האוויר. באמצעות חיישנים שממוקמים מתחת לאדמה, המערכת מנטרת עומסים בפחים מוטמנים בצורה אנליטית לפי נפח ומשקל האשפה. המערכת מנפקת מפה יומית שמתארת את מסלול המשאית לפינוי הפחים, עם נתונים מצטברים של כמויות הנפה של מכולות, השוואות וסטטיסטיקות, וזאת כדי לייעל את תהליך הפינוי ולשלוט על ההוצאות הגינון.

קרא עוד:  סמסונג: עוברים לייצור ב-5nm בדור הבא של המעבדים

למערכת עוד מספר חיישנים כמו ניהול מערכות השקיה, ניהול חנייה, טמפרטורה, זיהום אוויר ועוד. כל אלו ואלמנטים נוספים שיתרחבו בהמשך, עשויים לדברי סלקום, לחסוך לעיריות הוצאות תפעול רבות וחיסכון בזמן, כסף ומשאבים.

הפיילוט צפוי להתרחב לערים נוספות בישראל.