היקום הצרכני של לינוקס (Linux) מורכב אולי מאחוז פחות או יותר מכלל משתמשי מערכות המחשב בעולם, אבל ההחלטה של קנוניקל (Canonical) לפני מספר שנים להחליף את שולחן העבודה של אובונטו (Ubuntu) מ-Gnome ל-Unity הקנייני שלה עוררה סערה שחרגה הרבה מעבר לחוגי האוהדים של ההפצה הפופולרית יחסית. אבל המהלך ההוא הסתיים בסופו של דבר בכישלון. בהפצה הקרובה, Ubuntu 18.04 LTS, כבר תחזור Gnome לשלוט בברירת המחדל של התקנת אובונטו.

לפי החברה ההחלטה לעבור ל-Unity נבעה מהרצון שלה להשקיע בתחום הטלפונים והטאבלטים, ואם טלוויזיות, שמבוססים על מסך מגע. כעת, היא החליטה להעביר את נקודת המיקוד שלה אל הענן ואל האינטרנט של הדברים, ולכן החליטה להספיק לבזבז משאבים על משהו שכנראה, בלי שהיא כמובן תודה בכך, לא הצליח לה.

"עם התחלת שנה פיסקלית חדשה זה הזמן המתאים לחזור ולהעריך את היוזמות שלנו. אני כותב כדי לידע אתכם שהחלטנו להפסיק את ההשקעה שלנו ב-Unity8, מעטפת הטלפוניה והמערכות המתכנסות שלנו. אנחנו מחזירים את שולחן העבודה ל-Gnome כברירת מחדל", כתב מרק שאתלוורת', המיליונר שעומד מאחורי קנוניקל ואובונטו.

הוויתור על Unity בעצם אומר שקנוניקל סוגרת את כל הפרויקטים שמבוססים על המעטפת הזה, כולל Ubuntu Touch מבוססת המגע שלא התקדמה מעבר לתמיכה בכמה ממכשירי ה-Nexus של גוגל (Google).