קנוניקל (Caninical), החברה המסחרית שעומדת אחרי אובונטו (Ubuntu), הפצת הלינוקס (Linux) הפופולארית יחסית, הודיעה אתמול באופן רשמי על השקת גרסת מערכת ההפעלה שמועדת לשימוש בטאבלטים.  מערכת ההפעלה מיועדת לשימוש בטאבלטים בגודל מסך של 6 עד 20 אינץ' ועבור איכות וצפיפות תצוגה של 100 עד 450 פיקסלים לאינץ'. מדובר בהתאמה מיוחדת של מערכת ההפעלה השולחנית לגרסת הטאבלטים, עם תמיכה מלאה במגע, כולל שינויים מסוימים ביישומים כדי להביא לידי ביטוי את מסך הטאבלט. כך לדוגמה, היישומים של האובונטו טאבלט פועלים במסך מלא, אבל גרירה של הקצוות פנימה, בדרך כלל של הקצה התחתון, פותחת תפריט מלא שקשור באופן ישיר ליישום עצמו, ומאפשר לבצע פעולות, כגון שיתוף, תוך המשך פעילותו של היישום.

גרסת הטאבלט של אובונטו ממשיכה לתמוך בממשק ה-Unity שהוצגה לאחרונה עבור הגרסה השולחנית שלה, וזה אומר שבחלקה מהקצה השמאלי יופיע תפריט שמכיל את היישומים ואת הפקודות שמוגדרים כברירת מחדל, וזאת כדי לאפשר לגשת אליהם במהירות. אבל יש בכל זאת שינוי גדול בממשק לטובת הטאבלט, והוא מכונה SideStage. מדובר בשינוי בממשק שמאפשר לגרור מימין לשמאל חלון המוצג כשכבה מעל היישום הראשי שפועל בחלון. כך, לפי אנשי קנוניקל, אפשר לצפות בסרט וכשרוצים בכל לגשת לבדוק מה קורה ברשתות החברתיות בטור צדדי שמופיע מעל הסרט באופן זמני. כמו כן ניתן להציג שני חלונות במקביל, בריבוי משימות אמיתי, תוך קביעת הגודל שמוקדש לכל חלון שמוצג על שולחן העבודה שכל תפריטיו מוסתרים, כאמור, מסביב.

ל-SideStage יש ביטוי נוסף בעת חיבור של טלפון המבוסס על אובונטו לטאבלט. במקרה כזה, מופיע חלון שמציע בדיוק את המסך כפי שהוא מוצג בטלפון: כלומר, הרצת היישום מבוצעת בצורה הטלפונית שלו, כל עוד מריצים אותו מהטלפון לאחר חיבורו לטאבלט.

"הטאבלט מתאים באופן מושלם בין המחשב לטלפון החכם במשפחה של אובונטו", אמר אורן חורב, המתכנן הראשי של חווית ההטאבלט של אובונטו. "לא רק שאנחנו משלבי יישומיים טלפוניים בדרך ייחודית, אנחנו עוברים מטאבלטים במכשירים מתכנסים".

להלן סרטון שמציג את מה שחדש ב-Ubunto fo Tablet:

גרסת המפתחים של Ubuntu Touch for Tablets תשוחרר ביום חמישי הקרוב, ה-21 בפברואר, עם הוראות התקנה עבור טאבלטי הנקסוס 7 והנקסוס 10 של גוגל, וכן עבור טלפונים חכמים הנקסוס 4 והגלקסי נקסוס.

מקור: ההודעה המלאה לעיתונות.