מדי שנה, אחד האירועים המרגשים בתעשיית המשחקים הוא היום בו נוחת משחק ה-Call of Duty השנתי על המדפים. באותו יום רושמות החנויות שיאי מכירות שמסתכמות במיליוני דולרים ובמוכרים עייפים שמתחרטים על המשמרת שבחרו לעצמם או נבחרה עבורם. השנה, אם תהיתם, לא שונה, והמשחק החדש בסדרה, Call of Duty: Adanced Warfare, עורר גם הוא סערה רבה בקרב המבקרים והשחקנים. אין עלילת המשך ל-Modern Warfare או Black Ops, אלא עלילה חדשה לגמרי שנפתחת, בדיוק כמו ב-Call of Duty: Ghosts של שנה שעברה.

ברוכים הבאים לעתיד
בצעד שמזכיר מעט את Black Ops 2, המשחק החדש של הסדרה מתרחש בעתיד הלא רחוק – שנת 2025. השחקנים נכנסים לנעליה של דמות בשם מיטצ'ל, חייל בצבא האמריקאי שאיבד את חברו וויל באחת המשימות אליהם נשלחו. בהלוויה מגיע אביו של וויל עם הצעה מפתה – להצטרף לארגון צבאי פרטי חדש שהקים שנקרא אטלס (Atlas). מיטצ', מבולבל אך מחפש תשובות, מחליט להצטרף לארגון החדש וללחום נגד מטורף שמנסה להשמיד את העולם בטענה שהוא בעצם מציל אותו. על פניו, הסיפור נשמע שטחי ורדוד ובעל תסריט מוכר, אך לא כך הדבר. איננו יכולים לספר יותר מידי, על מנת שלא להרוס את החוויה עבור אלו שעוד לא שחקו, אך אנו יכולים להבטיח שמדובר בסיפור עמוק ורחב יותר מבכל משחקי ה-Call of Duty בהם נתקלנו בעבר. דמויות עגולות ומתוכננות היטב, כאשר לכל אחת יש מניעים משלה. כל צד בטוח שהפעולות שהוא עושה הן אלו שמצילות את העולם, שיגאלו את כולם ממלחמות עתידיות, ולכל אחד הסיבות הברורות שלו לפעילות.

מבחינת סיפור, Call of Duty: Advanced Warfare מהווה קפיצת מדרגה בסדרה שכללה סיפורים נחמדים אך לא מושכים ומעניינים במיוחד, בוודאי שלא כמו זה הנוכחי. נציין גם שסצנות המעבר של המשחק מזכירות את אלו של Black Ops יותר מאשר את אלו של Modern Warfare, שכן אלו בנויות כסצנות מצולמות ממש, ולא כדו שיח אותו רואים דרך עיני השחקן. בעבר, השחקן הראשי היה סתם עוד בורג קטן במערכת, אך כאן מיטצ' הוא דמות מלאה ומעניינת. סצנות המעבר באיכות טובה יותר מהמשחק עצמו, ונראה כאילו צולמו ובוימו באולפן אמיתי עם שחקנים מקצועיים, אפקטים, ומוזיקת רקע שמתאימה למצב.

במהלך המערכה לשחקן יחיד משתמשים בנשקים ובמכונות עתידיות, כאשר ה-'גאדג'ט' המרכזי הוא חליפת האקסו (Exo), שמוסיפה יכולות כמו קפיצה גבוהה יותר, אפשרות להאט את הזמן, ועוד. במשחק משולבים טיסה במטוס, שייט בסירה ורכיבה על אופנוע עתידיים, וכן הוא כולל שלל רכבים וסיטואציות. המשחק מוביל למספר מקומות ברחבי העולם (אנטרקטיקה, אמריקה, תאילנד) ואל מגוון מצבי מזג אוויר, כך שאפשר לומר שחווים הכל מהכל. הדמויות מעוצבות היטב ומעניינות, וכל אחד יימצא פה דמות אליה הוא ייקשר יותר. אין ספק שזו קפיצת מדרגה משמעותית מבחינת עלילה ותוכן, ואנו מצפים ממשחקי הסדרה העתידיים להראות נכונות לשפר עוד יותר את המערכה לשחקן יחיד, ולא להשקיע רק במצב ריבוי המשתתפים.

קרא עוד:  אסוס הציגה ב-Gamescom 2019 מסך נייד למשחקים

CODawf1

רמה גבוהה של סאונד. גרפיקה? תלוי איפה
כרגיל, משחקי Call of Duty נשמעים נפלא, ו-Advanced Warfare לא שונה. פיצוצים, דיבורים בקשר, ואפילו פצצת השתקה (צריך לשחק כדי להבין), הכל נשמע נהדר עד לפרט הקטן ביותר. הגרפיקה, בניגוד לכך, אינה מרחיקת לכת, אם כי לא המפתחת אשמה – בגרסת ה-PlayStation 3 בה שחקנו נעשו מאמצים רבים לדחוף את יכולות הקונסולה עד לקצה. המאמצים הללו צלחו, אך זו גרפיקה שראינו כבר במשחקי העבר של הסדרה. אין ספק שקונסולות הדור הקודם כבר הגיעו לקצה גבול היכולת, אך בגרסאות הדור הבא המשחק נראה יותר מנהדר. בגרסת ה-PlayStation 4Xbox One המשחק מציג ביצועים מרשימים וללא תקיעות מיוחדות, כולל אפקטים מושקעים של תאורה ומים, וירידה לפרטים הקטנים בתקריבים של הפרצופים. בגרסאת ה-PlayStation 3Xbox 360, בניגוד לכך, הגרפיקה סבירה ולא יותר, כאשר המשחק מרגיש צורך לטעון גם באמצע השלב. לא מדובר במשהו מעיק, אלא רק לכמה שניות בהן המשחק קופא באמצע השלב וטוען את ההמשך. כך או כך, משחקי Call of Duty הוכיחו שגרפיקה וסאונד הם לא העיקר, אלא המשחקיות עצמה, ובזה, כרגיל, הם מצטיינים.

CODawf3

ריבוי משתתפים ברמה גבוהה
אחרי שסיימנו את המערכה לשחקן יחיד (ויש כאלו שאפילו לפני), ניגשנו מיד למצב ריבוי המשתתפים, מה שידוע כגולת הכותרת של משחקי Call of Duty. גם פה, הנוסחה המנצחת נשמרה: הדגש על שיתוף הפעולה הוא קטן מאוד, אך המשחק אינטנסיבי ומהיר יותר. גם במשחק מרובה משתתפים השחקנים מצוידים בחליפת ה-Exo, מה שמאפשר להם לקפוץ קפיצות גבוהות יותר, וזה לוקח את המשחק לרמה חדשה – קרבות בגובה. בעזרת חליפת ה-Exo מגיעים לקרב יריות סוער על גגות של בניינים עתידיים וכן מנסים לירות באויב באוויר. חליפות ה-Exo מוסיפות מימד חדש למשחקי הסדרה והופכות את מצב ריבוי המשתתפים לטוב עוד יותר, מנהנה יותר ואינטנסיבי יותר. מעכשיו, יש לנקוט משנה זהירות שכן האויב לא יכול לקפוץ רק מהפינה הקרובה, אלא גם מהגג.

ניתן גם להוסיף יכולות שונות לחליפות, כגון האפשרות להפוך לבלתי נראה או לזוז מהר יותר, מה שנותן לשחקן חופש בחירה גדול יותר. ניתן למצוא את מצבי המשחק המוכרים, כגון Team Deathmatch ו-Kill Confirmed, וכן כמה חדשים כגון Momentum. במצב המשחק הזה על השחקנים לכבוש דגלים בזה אחר זה, כאשר כל הריגה מזכה אותם במומנטום וכך כבישת הדגל תהיה מהירה יותר. ניתן גם לשחק בכמה מצבי משחק (Team Deathmatch,Kill Confirmed, Search & Destroy ,Domination) במצב קלאסי, כלומר בלי חליפת ה-Exo והחששות שמא יקפוץ אויב מלמעלה.

קרא עוד:  חדש על השולחן: מסך OLED לגיימרים בגודל 55 אינץ'

מצב חדש שמצטרף למשחק נקרא Exo-Survival והוא המקביל למצב ההשרדות (Survival) שנכלל בכמה ממשחקי הסדרה בעבר. במצב זה יש להתמודד עם גלים של אויבים, כאשר מפעם לפעם הם מתחזקים ומצוידים יותר. עם הזמן, אוספים כסף וניתן לשדרג את הנשקים ואת יכולות השחקן. ניתן לשחק מצב זה על מסך מפוצל או ברשת, כאשר כאן, בניגוד לריבוי המשתתפים הסטנדרטי, הדגש על שיתוף פעולה הוא חזק ביותר. למעשה, ניתן לשחק עם עד שלושה חברים ולהפוך את החוויה למהנה הרבה יותר. בניגוד למשחקי העבר, היופי במצב ההישרדות במשחק הזה הוא שאי אפשר לדעת מה יקרה. המשימה יכולה להיות להתגבר על גל של אויבים, לאסוף תגים או פיסות מידע שפזורים ברחבי המפה, או להלחם ברובוט ענק שדורש הרבה תשומת לב. כל זה נעשה תוך שילוב פעולה ופעילות אינטנסיבית ומהירה, כאשר בלי שני אלו מהר מאוד תמצאו עצמכם בחוץ. נגלה לכם סוד: יש גם זומבים. ברגע שמשלימים את כל המפות במצב ה-Exo-Survival תפתח מפה חדשה בשם Riot, ובה האויבים הם זומבים.

לסיכום – לא רק למעריצים אדוקים
משחק ה-Call of Duty השנתי הוא קפיצת מדרגה משמעותית יחסית, ואחת מההתקדמויות הגדולות של הסדרה מאז Call of Duty 4: Modern Warfare פורץ הדרך. Call of Duty: Advanced Warfare לוקח את הנוסחה המוכרת של אחיו הגדולים, מטבל ומשמן אותה עוד קצת והופך אותה לחוויה שחבל לפספס, אבל לא עבור כולם: אם אהבתם את משחקי העבר של Call of Duty ואתם מחפשים המשך, הרי שהוא כאן; אם מעולם לא מצאתם עניין במשחקי הסדרה, הרי של-Call of Duty Advanced Warfare אין הרבה לחדש לכם. מעבר לזה, אם אתם מחפשים משחק עם סיפור מרתק ומעניין יותר מבעבר שיכול להעביר לכם כמה שעות, ריבוי משתתפים משופר וסוחף ואף מצב הישרדות מעניין שיגרום לכם לחזור אליו שוב ושוב, Call of Duty: Advanced Warfare יכול להיות בחירה מעולה. העתיד כבר כאן, וגם שם, מסתבר, עדיין אי אפשר לטעון את הנשק תוך כדי ריצה.