לאחר השקתו של מכשיר ה-iPhone 5S בו נראה לראשונה חיישן טביעות האצבע, חברות רבות הטמיעו אמצעי אבטחה זהה במכשיריהן. על פניו, נראה כי קשה עד בלתי אפשרי לפרוץ את מנגנון האבטחה, אך מספר האקרים טוענים שיכולים לעשות זאת בעזרת סה"כ תמונת טביעת האצבע של הקורבן הפוטנצייאלי. איום ממשי או הפגנת יכולות?

מספר האקרים ידועים בתחום השייכים לקבוצת ההאקרים Chaos Computer, שהיא למעשה הקבוצה הגדולה באירופה, טוענים כי הצליחו לזייף טביעות אצבע ולהשתמש בהן למטרות שונות. בין היכולות ניתן, כמובן, לבצע כניסה לא מורשית למכשירים המוגנים בעזרת החיישן. השיטה אותה פיתחו למעשה ההאקרים פשוטה למדי ולא דורשת ידע מורכב בתכנות ובפיצוח אלגוריתם מורכב, אלא כוללת סך הכל מספר תמונות בהן נראות טביעות האצבע של הקורבן מזוויות שונות.

על-פי השיטה אותה פיתחו ההאקרים, נדרשות כאמור תמונות טביעת האצבע של הקורבן בשילוב עם תוכנה מסחרית בשם VeriFinger. כך, למעשה, ההאקר סורק את תקריב תמונות טביעת האצבע של הקורבן על מנת לקבל את טביעת האצבע המלאה בגודל מלא, כשלאחר מכן ניתן להדפיסה על-גבי דף מיוחד בגודל של אצבע ולהשתמש בה בכל האמצעים בהם קיים החיישן, ביניהם מחשבים נידיים, טלפונים חכמים ועוד.

בעבר, מספר האקרים הצליחו לפרוץ את חיישן טביעת האצבע הקיים במכשיר ה-Galaxy S5, כשגם מכשיר הא-iPhone 5S לא נותר מאחור שנפרץ גם הוא. עם זאת, השיטות אותן הציגו ההאקרים אינן זמינות לכל משתמש ואף מורכבות כאמור, ונדרש ידע ותכנון מוקדם מראש. כך שכעת, הדבר הפך לפשוט עוד יותר.