החלטת משרד התקשורת משנת 2012, בדבר הקלה בתנאי היבוא של מכשירים סלולריים, פתחה את שוק הסלולר הישראלי לתחרות. וכמו בכל תחרות בדרך כלל, זה משפיע לטובה גם על כיסו של הצרכן בגלל שיש אפשרויות רכישה רבות יותר. אבל עדיין יש התלבטות אחד מאוד גדולה: האם לקנות את הטלפון הבא מיבואן רשמי או יבואן מקביל, ובכלל, מהו ההבדל בין היבואנים השונים ומדוע זה צריך בכלל לעניין את הלקוח? אנחנו כאן כדי לעשות סדר בנושא.

כשחברה נכנסת לשוק הישראלי, ולא משנה באיזה תחום, ברוב המקרים עומדת מאחורי המהלך חברה ישראלית שלוקחת על עצמה לייבא את מה שהיא מציעה ולשמש כנציגה שלה בישראל. באחריותה לדאוג להזמנת מכשירים המתאימים לשימוש בהכל ההיבטים, כולל תדרי תקשורת ואף תרגום הממשק. היא זו שדואגת לאישורי תקינה מול מכון התקנים, היא בונה או סוגרת עסקה ליצירת מערך טכני לטיפול בתקלות ועוד.

במקביל, במקרים מסוימים, חנויות או רשתות קטנות מחליטות לייבא מכשירים באופן עצמאי. מסיבות רבות הן יכולות למכור את המכשירים שהן מייבאות במחירים הנמוכים מאלה של היבואן הרשמי, ולפעמים זה מגיע להפרשים של מאות שקלים.

זה אומר שעל פניו, לכאורה, בפעמים רבות רכישת מכשיר סלולרי ביבוא מקביל משתלמת יותר, אך לפני שמבצעים אותה בפועל כדאי לבחון כמה נקודות חשובות.

מטען

אחת השיטות בהן משתמשים יבואנים מקבילים לייבא מכשירים בעלויות נמוכות יותר היא לעשות זאת ללא מטען, מה שפוטר אותם מהחובה לשלוח לבדיקה במכון התקנים מדגם מטענים מכל משלוח שמגיע לארץ. במקומו, מספקים מטען חלופי.

אך בעידן שבו יצרנים רבים מציעים מכשיר שייטען במהירות, הדבר תלוי גם בקיומו של מטען מתאים, כזה שלא תמיד יסופק על ידי היבואן המקביל בישראל. חשוב לוודא לבדוק שהמטען המסופק בקנייה של מכשיר בייבוא מקביל בטיחותי לשימוש, מתאים לטעינת המכשיר שאתם עומדים לרכוש וכן שהוא תומך בתקן הטעינה המהירה בו פועל המכשיר.

תת-דגם

אחרי התלבטויות רבות ושיטוט באתר השוואת המפרטים SpeX החלטתם איזה דגם אתם רוצים לרכוש. לצורך הדוגמה – Galaxy S10 (גלקסי S10) של סמסונג (Samsung). אך האם ידעתם שלדגם הזה קיימים שלושה תתי-דגמים? אחד מיועד לשוק הגלובלי – SM-G973F, השני לשוק האמריקאי SM-G973U והשלישי לשוק הקנדי SM-G973W.

לעתים תתי הדגמים שונים זה מזה רק בתכונות קטנות, אבל במקרים אחרים מדובר גם בהתאמה לטווח התדרים בהם פועל המכשיר, מה שעלול לגרום למכשיר להיות לא זמין בחלק משעות היום. חשוב לבדוק מהו תת-הדגם המוצע למכירה על ידי היבואן המקביל. מומלץ שהוא יהיה זהה לתתי-הדגמים שנמכרים בישראל על ידי היבואנים הרשמיים.

אחריות

חשוב לוודא מטעם מי ניתנת לכם האחריות על המכשיר, מה היא כוללת ולמשך כמה זמן היא ניתנת. משווקים קטנים עלולים להעניק לכם אחריות שתוכלו לממש אותה רק במקום שבו רכשתם את המכשיר, ללא סניפים בפריסה ארצית ועם סכנה שבמוקדם או במאוחר המשווק יחליט לסגור את בית העסק שלו לצמיתות, מה שעלול להשאיר אתכם ללא אחריות.

טלפון שבור

עדכונים וגרסאות תוכנה

בשנים האחרונות משתדלות יצרניות מכשירי האנדרואיד לשחרר עדכוני תוכנה בתכיפות רבה, אך מסיבות שונות קצב שחרור העדכונים משתנה ממדינה למדינה, והוא תלוי, בין השאר, ביבואנים הרשמיים שלעתים מבקשים מהחברה שתערוך התאמות שונות בגרסת התוכנה המקומית. חשוב לוודא שהמכשיר שאתם רוכשים מהיבואן המקביל עתיד לקבל עדכונים, אך קחו בחשבון שלא תמיד הדבר יקרה במקביל למרבית המכשירים מאותו דגם המשווקים ביבוא רשמי.

כמו כן, במדינות מסוימות נהוג להשתמש בחנויות אפליקציות שאינן פופולריות במדינות אחרות. על כן, חשוב לוודא שגרסת התוכנה זהה לגרסאות הרשמיות בישראל, עם אפשרות להפעלת המכשיר בשפה המועדפת עליכם וגישה לחנות האפליקציות בה אתם נוהגים להשתמש.

מה בערכה

לעתים מגיעים המכשירים עם אביזרים נלווים כמו מגני מסך, כיסויי מגן מסיליקון, אוזניות ועוד. בחלק מן המקרים משתנה תכולת הערכה בהתאם למדינה שאליה נשלחת ובהתאם להסכמים עם היבואן הרשמי. כמו כן, בעיקר בסמוך להשקת המכשירים, מספק היבואן הרשמי ערכת אביזרים נלווים לרוכשים הראשונים.

ברכישה מיבואן מקביל כדאי לבדוק את תכולת הערכה, כמו גם אם מקבלים אביזרים אחרים בנוסף לרכישה.

היזהרו מחיקויים

השוק הגלובלי מספק חיקויים זולים לכמעט כל דגם יוקרתי שיצא בשנים האחרונות. חוסר תשומת לב עלול לגרום לכם להאמין שרכשתם מכשיר של סמסונג, בעוד שבפועל אתם רוכשים מכשיר שרק נראה כמו.

על כן, מומלץ לבקר בחנויות היבוא הרשמי, להבין כיצד נראית ערכה מקורית של המכשיר שאתם עתידים לרכוש, ולדאוג שערכת המכשיר ביבוא מקביל תהיה זהה. אמנם נתקלנו כבר בערכות שיצאו מאותו מפעל מקורי אך מעוצבות באופן שונה, אך ברוב המקרים לא כך הדבר. הסתכלו גם על המכשיר וזהו שהוא נראה בדיוק כפי התמונות המפורסמות באתרים הרשמיים של היצרן.

בנוסף, כדאי לדעת שיצרנים שונים מודעים לתופעת הזיופים ומפעילים מנגנוני בדיקה על פי מספר ה-IMEI המופיע על הערכה. כך, למשל, נראה אתר הבדיקה של היצרנית הסינית שאומי (Xiaomi).

כמו כן, מומלץ שלא לרכוש מכשיר המגיע בערכה פתוחה וכן לבדוק שהוא חדש ולא מחודש. כיבוסי מילים כמו יבואן מורשה לא מצביעים על כך שמדובר ביבואן רשמי ועל כן, אם החלטתם שאתם רוכשים מכשיר מיבוא רשמי כדאי לבדוק מראש מהו שמו של אותו יבואן וששם זה מופיע על הערכה הסגורה שאתם רוכשים.

התמונה הראשית באדיבות depositphotos.com

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.