בשנת 2010, בין חודשי האביב (מרץ-אפריל), התחוללה לה פרשיה הזויה אשר לימים הפכה להיות חלק גדול מההיסטוריה של אפל, ושל האייפון 4 בפרט. בקצרה: כמה חודשים לפני השקת מכשיר האייפון 4, אבטיפוס של המכשיר נשכח על ידי מהנדס של אפל בבר בקליפרוניה, ולבסוף מצא את דרכו לידי העורך הראשי של אתר הטכנולוגיה גיזמודו. הסקופ של גיזמודו על מכשיר האבטיפוס של אפל הוא ללא ספק אחד מהדלפות המוצר הגדולות ביותר בהיסטוריה. כל מי שעוקב אחרי החדשות בעולם הטכנולוגיה ואחרי חדשות אפל בפרט בשנים האחרונות, ודאי זוכר את הסיפור שחשף למעשה גם עיצוב חדש למכשיר האייפון שמלווה אותנו גם בדור האחרון.

אחת התמונות שצילמו גיזמודו

עד היום, שמענו את הסיפור כפי שתואר על ידי הודעתה של אפל והמדיה, אך כיום, יוצא לנו לקבל את ההסבר מהצד השני של המטבע: הבחור שמצא את המכשיר באותו בר בקליפורניה. שמו של הבחור הוא בריאן הוגאן ולאחר כמעט 4 שנים, החליט הוגאן לספר את הצד שלו בהשתלשלות האירועים המסועפת והמפורסמת: הוא העלה פוסט באתר Reddit אתמול בלילה, ונשאר לענות למשתמשים בתגובות על הסיפור ועל כל מה שארע בעקבותיו.

מקריאת גרסתו של הוגאן ותגובותיו, עולה הרושם שהבחור עבר הרבה תלאות בעקבות הסיפור, ושהפרספקטיבה שלו היא כנה. הנה מספר ציטוטים מובחרים: "אחרי שהברמן הצהיר על סיבוב המשקאות האחרון לפני הסגירה, שני החברים שלי הלכו לשירותים. בזמן שהם עזבו, בחור שיכור אקראי יצא וניגש לעברי, הרים את מכשיר הטלפון שנח על הכיסא לצדי, ואמרו לי 'אל תשכח את הטלפון שלך!'. אמרתי לו שזה לא המכשיר שלי, ושלא היה לי מושג למי הוא שייך. הבחור פשוט הושיט לי את הטלפון והורה לי למצוא את בעל המכשיר".

קרא עוד:  גרסת הבטא של iOS 13 זמינה כעת להורדה לכלל המשתמשים

כחלק מהפוסט ובאשכול התגובות שלו, הוגאן הסביר שהוא תחילה תשאל את כל הלקוחות בבר אודות המכשיר. כשגילה כי הוא לא היה שייך לאף אחד מהם, הוא לקח אותו הביתה. הוגאן טוען כי כשהתעורר בבוקר, הוא כלל לא זכר שהמכשיר היה באמתחתו, אך לכשנזכר בכך מאוחר יותר בצהריים – הוא החל את החיפוש שוב. לכשלא הצליח למצוא סממנים מזהים על המכשיר, הוא החליט לחפש בתוך המכשיר עצמו אחר רמזים. זה היה רגע שבו הוא שם לב שלא היה מדובר מכשיר אייפון רגיל מן המניין.

"הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא שהמסך נראה כאילו שהיה בעל רזולוציה גבוהה יותר מאשר כל אייפון שראיתי, וכן שהיו לו חלקים כמו כפתורי פלסטיק במקומות מוזרים. כשהסרתי את הנרתיק שעטף אותו, מצאתי אייפון עם גב שטוח, קצוות שטוחים, ומצלמה קדמית. היו שתי מדבקות ברקוד בגב המכשיר, והיו סדרה של אותיות X במקום המספר הסידורי. הייתי סקרן ומאוד נרגש בשלב זה, אבל לא היה לי מושג עדיין מה היה לי ביד".

"הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא שהמסך נראה כאילו שהיה בעל רזולוציה גבוהה יותר מאשר כל אייפון"
הוגאן חיבר את המכשיר למחשב ולחשבון האייטיונס שלו, אך המכשיר מיד ננעל לאחר מכן והוגאן כבר לא יכל להפעיל אותו. בכך, הוגאן השתכנע כי המכשיר אכן שייך לאפל, והחליט להתקשר לחברה מקופרטינו. לטענתו של הוגאן, אנשי התמיכה של אפל עימם דיבר בטלפון ביטלו את טענותיו על כך שמצא מכשיר אבטיפוס שלהם בצחוק ובבוז, ולכן הוא וחברו סייג' החליטו להתחיל ליצור קשר עם בלוגים טכנולוגיים בכדי לראות אם הם יהיו מוכנים לשלם עבור הזדמנות לבחון את מכשיר האבטיפוס של דגם האייפון הבא.

קרא עוד:  אפל מתכננת ריענון לסדרת מחשבי ה-MacBook, כולל דגם עם מסך 16 אינץ'

"סייג' יצר קשר תחילה עם אפל בכדי לספר להם שאנחנו חושבים שיש בידנו מכשיר אבטיפוס שלהם, ורק אחרי שהם ניפנפו אותו הוא התחיל ליצור קשר עם בלוגים שונים בכדי לראות אם הם מעוניינים להיפגש פנים אל פנים ולבחון את הטלפון (בעבור תשלום). הצוות של גיזמודו לקח אותנו ברצינות, וכשנפגשנו, הם חשבו שזה אמיתי כמו כן. כחודש לאחר הפגישה הראשונה עם גיזמודו, המאמר שבו הדליפו את התמונות של המכשיר".

באשר לכסף שלכאורה הרוויח, הוגאן טוען שגיזמודו הבטיח לו 5000 דולר מראש בעבור האב טיפוס ועוד 3000 דולר לאחר שאפל תאשר שמדובר במכשיר אמיתי. בעקבות הסקנדל שנוצר כתוצאה מהחשיפה, האתר כנראה מעולם לא שלח לו את התשלום האחרון, והוגאן טוען כי בסופו של דבר ההוצאות שלו על שכר טרחת עורך הדין ויתר ההוצאות המשפטיות שלו עלו לו הרבה יותר מ-5000 הדולרים שהרוויח מגיזמודו.

אפל אכן גררה את הוגאן ואת סייג' לבית המשפט. האישומים כנגדם היו בגין גזל רכוש שאבד, ובנוסף לשכר טרחת עורך הדין שלהם, הם נדרשו לשלם גם קנס של 125 דולר, וקיבלו 40 שעות עבודות שירות ומאסר על תנאי למשך שנה. כך יעשה לאיש אשר האיש (ג'ובס) חפץ ברעתו.

פורסם לראשונה באתר iPhones