הרשת סוערת מאז עלייתה לאוויר של אפליקציית בליינדספוט, שמאפשרת שליחת הודעות אנונימיות בין משתמשים ללא כל צורך להזדהות וכך לכאורה מעודדת בריונות רשת. העובדה שבין העומדים מאחוריה דור רפאלי, אח של, לא עוזרת ואפילו מעלה את רמת הזעזוע מהאפליקציה, שהספיקה לככב על גבי שלטי חוצות באיילון ואף עלתה לדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, בדרישה להסיר אותה מחנויות האפליקציות.

אולם, דור רפאלי לא המציא את הרעיון של הודעות שגורמות לשולחים להרגיש בטוחים להתפרע, והאפליקציה שלו אינה הראשונה – וכנראה גם לא האחרונה – החשודה בעידוד יצריהם האפלים של המשתמשים. בתחום פועלות להן מזה זמן רב אפליקציות אחרות, שמאפשרות לשמור על פרטיות, כך שבליינדספוט היא רק חלק קטן בטרנד מתמשך.

בלי סודות

אם נלך שנה אחורה נגלה אפליקציה נוספת שעשתה לא מעט באזז בתקופתה ואף יותר מכך. סיקרט (Secret), היוותה קרקע פוריה להשמצות וגידופים אנונימיים, זאת למרות שבמקור היא פותחה עבור גולשים המעוניינים לכתוב את כל העולה על רוחם באופן אנונימי ופרטי. זו גם הייתה הסיסמה שלה: "תהיו עצמכם". אולם, השמועות וההשמצות באפליקציה נפוצו מבלי שאפשר לדעת מה נכון ומה לא וזו גם הסיבה שבסוף היא נסגרה.

secret-app

כיום התחום הלוהט הוא עדיין הודעות מידיות, אבל כאלה שאתם יודעים כי הן לא יישארו זמן רב על השרת או אצל מכשירי החברים. הבולטת היא כמובן סנאפצ'ט (Snapchat), חביבת הצעירים והמלכה הבלתי מעורערת שבעזרתה ניתן לשלוח הודעות, תמונות, קטעי וידאו וציורים ולקבוע כמה זמן ניתן יהיה לצד השני לצפות בהודעה – בין שנייה לעשר שניות בלבד.

קרא עוד:  אלה מחירי Galaxy S20 ו-Z Flip בישראל, יושקו בחודש הבא

באופן דומה יש גם את SessMe הישראלית, שבדומה לשאר אפליקציות הצ'אט היא מאפשרת לצ'וטט, לשלוח קבצים, תמונות ועוד, אך מה שמייחד אותה היא האפשרות למחוק את ההודעה לפני או אחרי שהיא נקראה, גם בתפוצה רחבה. לדברי המפתחים, השימוש בה יכול למנוע מצבי שיימינג ברשת או למנוע מצב שבו סרטונים מביכים או פוגעניים מופצים ברשת.

לא רק בליינדספוט

אבל מעבר לכל אלו, מי שעדיין מעוניין לשמור על אנונימיות ברשת יכול למצוא לא מעט אפליקציות כמו בליינדספוט. כך אפליקציית Mask הישראלית מאפשרת לשלוח הודעות דיסקרטיות ללא חשיפת השם המלא, כמו גם האפשרות לנהל צ'אט עם המשתמש בצד השני מבלי שזה יידע במי מדובר. בנוסף, ניתן בעזרת האפליקציה לשלוח תמונות וקטעי וידאו כשגם הם יופיעו בעילום שם. עם זאת, השוני הקיים בין האפליקציה הנוכחית לבין בליינדספוט, היא העובדה שניתן גם למחוק את ההודעות לצמיתות, כאשר המחיקה תתבצע במקביל אצל שני המשתמשים (השולח והמקבל).

גם Truth מאפשרת שליחת הודעות אנונימיות ולנהל מעין צ'אט באופן דיסקרטי לחלוטין בין חברים. בניגוד לאחרות, היא מאפשרת להחליף כינוי בכל פעם שהם שולחים הודעה, ובכך להסוות את עצמם בכל פעם מחדש. אולם החסרון העיקרי שלה הוא שנדרש כי היא תהיה מותקנת אצל שני הצדדים.

Paperphone הישראלית לוקחת את הדיסקרטיות לשלב הבא. האפליקציה מציעה למורידים אותה מספר טלפון זמני או קבוע (כרוך בתשלום חודשי). מספר זה יצטרף בנוסף למספר הטלפון הרגיל שלכם וממנו תוכלו ליצור קשר דרך החייגן שקיים באפליקציה בלבד. כך לדוגמה, תוכלו ליצור לעצמכם מספר טלפון זמני מהמאגר הקיים באפליקציה, ובכל פעם כאשר תתקשרו לחברים יופיע בשיחה המזוהה שלהם מספר הטלפון שאותו בחרתם.

קרא עוד:  אפליקציית Office החדשה לאנדרואיד: כל השירותים במקום אחד

https://www.youtube.com/watch?v=3FhXhhBpWCs

בנוסף, כשחברים ינסו לחייג אל מספר הטלפון הזמני, השיחה תתקבל באמצעות האפליקציה עצמה ולא כשיחה רגילה. ניתן גם לשלוח הודעות טקסט דרך האפליקציה, כאשר אלה יתקבלו כהודעות טקסט רגילות אצל הצד המקבל – כשהמספר המזוהה יהיה המספר אותו בחרתם מראש.

מי שלא מסתפק רק בהודעות ומעוניין בשיתופים חברתיים באופן אנונימי, אפליקציית Psst מציעה רשת חברתית שלמה שמתנהלת כולה בדיסקרטיות. ממש בדומה ליכולות המקבילות ברשתות החברתיות הציבוריות כמו פייסבוק ואינסטגרם, Pass מאפשרת לפרסם סטטוסים, להגיב ולהעלות תמונות – כל אלה בצורה אנונימית תחת מעטה סודיות מוחלט. ניתן גם לעקוב אחר משתמשים אנונימיים (כן, גם באנונימיות) לשלוח אליהם הודעות פרטיות ולנהל עימם צ'אט. האפליקציה אינה מאפשרת לשמור תמונות מהאפליקציה לזיכרון המכשיר ולא ניתן לבצע בה צילומי מסך.

אל תנסו בבית

חשוב לציין שגם אם הן נשמעות מגניבות, האפליקציות האלו נוטות לגרום למקרים של חרם, הטרדות על-ידי בני נוער ואף למקרים קיצוניים של התאבדויות שקרו לא מעט פעמים. מספר המקרים בהם בני נוער התעללו והשפילו את חבריהם לבית ספר רבים ומורכבים מכדי שנוכל להזכיר כאן אפילו מעט מהם. מספר בכירים במערכת החינוך מדגישים כי אפליקציות כאלו הן פתח לבריונות, הצקות, הטרדות ואלימות ברשת, ובין אם תרצו או לא – יש בזה מן האמת. בסופו של דבר, מי שקובע את מדד הפרטיות – הם המשתמשים עצמם.

פורסם לראשונה באתר נקסטר מבית מאקו