לרבים מהאנשים שחושבים על למידת התחום או על קורס פיתוח אפליקציות יש המון שאלות, הראשונה מבניהן היא: "האם כדאי ללכת על לימוד פיתוח אפליקציות לאנדרואיד או שכדאי לחשוב על פיתוח אפליקציות לאייפון?" והשנייה היא: "איך בכלל מרוויחים מזה כסף? אם נניח ואני רוצה להיות עצמאי".

על השאלה הראשונה ניתן לענות בקלות, והתשובה לכך – ייתכן שלאייפון יותר קל לפתח אפליקציות, מכיוון שה-Swift היא שפת פיתוח ידידותית יותר, אך לדעת רבים מהתעשייה, עדיף להשקיע על שתי הפלטפורמות, כך שיהיה אפשר להגיע לקהל יעד רחב יותר.

ולגבי השאלה השנייה? התשובה מעט יותר מורכבת, בכתבה הבאה, אספר למה תחום הפיתוח כל כך פופולרי ומה הן 3 הדרכים הפופולריות בהן מרוויחים כסף בתחום.

למה אפליקציות בכלל?

כמעט לכל אדם היום בעולם המערבי יש טלפון חכם, ובכל טלפון חכם יש לפחות כמה אפליקציות (אחרי מה הוא יהיה שווה, לא?). אפשר לומר אפילו, שהטלפון בשנים האחרונות הפך לחבר הכי טוב שלנו, הוא הפך לאמצעי תקשורת מרכזי, כשהוא משלב בתוכו "כל מיני" מכשירים שונים.

רוב האנשים, או לפחות אלו שעברו את גיל 24, זוכרים את התקופה בה שהייתה לנו מצלמה דיגיטלית שהיינו לוקחים לכל טיול או מסע (ובמקרים מסוימים אפילו מצלמת פילם), ובמידה והיינו רוצים לנווט למקום כלשהוא עם הרכב, היינו צריכים לעשות זאת עם מכשיר GPS נפרד (או גרוע יותר – להשתמש במפות).

אבל זה לא רק מתחיל ונגמר בשימושים "הכרחיים" כפי שציינתי למעלה, כיום יש כל כך אפליקציות שנהפכו ל"מותרות", כמו המון משחקים שונים (מימי ה-Angry Bird ועד ה-Candy Crush) שנהפכו ללהיט בעולם, גם לילדים, נערים וגם למבוגרים וזקנים. קבוצות שלמות של אנשים היו מעבירים שעות מול המשחקים הללו, בין אם זה בעבודה, אוטובוסים, רכבות ועוד.

לא שכחנו לציין את ההתמכרות הגדולה ביותר של הדור שלנו, והוא הרשתות החברתיות, כל אחד ואחת מאיתנו מעביר אינספור שעות מול הפייסבוק והאינסטגרם. נכון שיש שיגידו שיש להן השפעות שליליות על הדור שלנו, אבל יש המון אחרים שלא יסכימו עם כך, ואף יגידו שבזכות השימוש באותן רשתות חברתיות הם מצאו חברים חדשים לחיים, קריירה או אפילו בן/בת זוג.

וממש בקצרה, מה הן האפליקציות שהורידו אותן הכי הרבה (על-פי Google Play):

 1. Facebook
 2. Facebook Messenger
 3. WhatsApp
 4. Instagram
 5. Skype
 6. Subway Surfers (משחק)
 7. Twitter
 8. Clean Master: Space Cleaner & Antivirus
 9. Candy Crush Sega
 10. Snapchat

על-פי הרשימה, אפשר להבין בקלות שהרשתות החברתיות מובילות בראש, אך זאת מכיוון שהן פונות למחנה המשותף העצום ביותר. ניתן למצוא ברשימה גם שני משחקים ואפילו אפליקציה לניקוי מקום ואנטי-וירוס.

איך הם עושים מזה כסף?

 ייתכן וזוהי אחת מהשאלות הפופולריות ביותר שניתן לשמוע אם נכנסים אל קורס פיתוח אפליקציות (או אפילו בכל מה לשיווק דיגיטלי). ברמת העיקרון, קיימות פחות או יותר שלוש דרכים לעשות זאת:

 • פשוט למכור בכסף –
  אמנם חלק גדול מהאפליקציות הן חינמיות, אך עדיין קיימות כאלו שצריך לשלם עליהן. בדרך כלל אלו יהיו כאלה שמציעות ערך עצום לגולש. לדוגמה: אפליקציות של עריכת תמונות, עיצובים, מדריכים ליוגה, מדיטציה ועוד.
  לעיתים גם ניתן לראות משחקים שגם נכנסים לקטגוריה הזאת, אמנם לעיתים זה נשמע יקר (כי לשלם על משחק 20$ באמת נשמע גבוה מדי), אך המשתמש שיועיל בטובו לקנות את אותו המשחק, ידע שלא יהיה לו את הצורך לבצע רכישות תוך כדי המשחק, זה נקרא Microtransactions, אך אגיע לכך בסעיף הבא.
 • פרסומות –
  בחלק מהאפליקציות, אמנם הן היותר פשוטות יותר בדרך כלל, יופיעו לא מעט פרסומות, אלו בדרך כלל יהיו אלו של גוגל, שבמידה ואחד המשתמשים יקליק (בטעות או לא) על המודעה יוצר האפליקציה יקבל על כך כסף.
 • רכישות לגרסה המלאה / Microtransactions
  מתי בפעם האחרונה קרה לכם שהורדתם אפליקציה, והכל מתפקד כמו שצריך, אבל ברגע שאתם צריכים פיצ'ר שנשמע מדהים, פתאום אתם צריכים לשלם על כך כסף?
  זה קורה בהמון אפליקציות של הכרויות ודייטינג, כך שמי שמשלם (ובדרך כלל מדובר בסכומים מאוד גבוהים) יוכל לזכות לזמן מסך גבוה יותר.
  כמו כן, אותו העיקרון קיים בעולם הגיימינג, כפי שכבר ציינתי בסעיף א'. לדוגמה ואתם משחקים במשחק פעולה מסוים, ועל מנת לקבל נשק חזק ואימתני, אתם תאלצו לשלם עליו כסף.

למעשה, מי שמפתח אפליקציה בעצמו, גם אם היא הפשוטה ביותר, יוכל תוך כמה חודשים להרוויח ממנה כסף (בכמה דרכים שונות). לסיכום, מי שמסיים בהצלחה קורס פיתוח אפליקציות, יוכל להרוויח משכורת לא רעה בכלל, בין אם הוא עצמאי או בין אם הוא מגיע לסטארט-אפ או משרד הייטק.