אחת מתאוריות הקונספירציה הגדולות ברשת בנוגע לאפל (Apple) טוענת כי גרסאות חדשות של מערכת ההפעלה שלה, iOS, גורמת בין השאר להאטה מכוונת של מכשירי iPhone ישנים יותר. המטרה, אליבא דה תיאוריה, ברורה – לגרום למשתמשים לשדרג למכשירי ה-iPhone המעודכנים בכל שנה נתונה.

אבל מחקר של פיוטצ'ר-מרק (Futuremark), יצרנית יישומי הבדיקה והבחינה המפורסמת, הפריך את הטענה הזו, ודי בקלות.

החברה החלה בשנה שעברה לאסוף נתונים מלמעלה מ-100 אלף מכשירי iPhone בהם מותקנות גרסאות שונות של מערכות ההפעלה, החל ב-iOS 9 וכלה בנוכחית iOS 11. הבדיקה החלה באפריל 2016, אז הגרסה העדכנית ביותר הייתה iOS 9 וה-iPhone המעודכן ביותר i6s, והסתיימה בספטמבר שנה, עם שחרורם של iPhone 8 ו-iOS 11. החברה ביצעה מספר בדיקות מדדים שונות מדי חודש כדי לבחון את יכולות העיבוד של המכשירים ואת ההאצה הגרפית. התוצאות – הביצועים הוכיחו מעל כל ספק שביצועי המכשירים לא השתנו כמעט לאורך כל תקופת המבחן.

כך לדוגמה, iPhone 5s, שהוא האחרון שתומך במערכת ההפעלה הנוכחית, והראשון שמבוסס על ליבות עיבוד ב-64 ביט, לא הראה שום סימנים של האטה בביצועים הגרפיים לאורך הבדיקות.

הבדיקות כן הצביעו על ירידה הדרגתית ביכולות העיבוד של המכשירים, אך לא ברמה קריטית שתגרום למשתמש להתלונן, או בכלל לשים לב, שה-iPhone שלו אטי מדי.