סמארטפונים, טאבלטים, רחפנים – כולם עושים כיום שימוש פחות או יותר באותן סוללות ליתיום-יון, שבהן השתמשו הטלפונים הפרימיטיביים והמגושמים של אמצע שנות ה-80. עתה מציג SolidEnergy, סטארטאפ צעיר שהוקם על ידי בוגרי MIT, דרך חדשה לייצור של סוללות ליתיום, שיוכלו להציע קיבולת גבוהה משמעותית מהסוללות הקיימות כיום ובמימדים צנומים הרבה יותר, וזה לא הכל.

הסוללה החדשה שפיתחה SolidEnergy כוללת אנודה דקה כל-כך שהחברה מגדירה אותה “כמעט נטולת אנודה”. במקום גרפיט, פחמן או סיליקון שמשמשים כיום כאנודה, עושה שימוש הסוללה החדשה בשכבה דקה מאוד של ליתיום-מתכת שעובייה הוא כחמישית מהאנודות שנמצאות בשימוש כיום. כך יכולה סוללה בטכנולוגיה החדשה להכיל יותר יותר יונים חשמליים, ולהעניק קיבולת אנרגיה גבוהה יותר משמעותית. חוץ מהקיבולת הגבוהה יותר, גם מימדיה של הסוללה החדשה יצטמקו, כך שהעובי שלה יהיה כמחצית מעוביין של סוללות מקבילות כיום. עם זאת, הטכנולוגיה החדשה הביאה איתה אתגרים חדשים בדמות הצורך בטמפרטורת פעולה הגבוהה מ-80 מעלות וכן מעט מאוד מחזורי טעינה – בעיות שנפתרו על ידי שינויים כימיים באלקטרוליט.

עם זאת, בניגוד לטכנולוגיות סוללה מהפכניות אחרות, כמו למשל זו של StoreDot הישראלית, הטכנולוגיה של SolidEnergy מתבססת על הציוד ופסי הייצור הקיימים של היצרניות, כך שהשינוי יכול להיעשות במהירות יחסית. על פי החברה, נזכה לראות את הסוללות הראשונות בטכנולוגיה החדשה בסמארטפונים ובמוצרים לבישים – כבר בתחילת 2017 – כלומר תוך מספר חודשים.

היעד הבא: מכוניות חשמליות

במקביל לפיתוח סוללת הסמארטפונים, מפתחת החברה גם סוללות לרכב החשמלי. קוויצ’או הו, אחד ממקימי החברה, הסביר כי הסוללות של החברה עשויות לגרום למהפכה בתחום. “כיום הכלל הוא שרכב חשמלי צריך לבצע כ-320 ק”מ בטעינה אחת. אנחנו יכולים לייצר סוללה חשמלית שתהיה קטנה בחצי ותשקול כמחצית מהסוללות כיום, ועדיין הרכב ייהנה מאותם ביצועים. אם נייצר סוללה באותו גודל ובאותו משקל של הסוללות כיום, כלי הרכב יוכלו ליהנות מ-643 ק”מ בטעינה אחת.

קרא עוד:  המגרעת הכפולה של שארפ חוזרת גם ב-Aquos R3

החברה שהתחילה בקטן במעבדת המחקר של MIT, הספיקה כבר לגייס 12 מיליון דולר ועתה היא מחזיקה במפעל שגודלו “כמוטת הכנפיים של 747”, כשהתכנון הוא להשיק את הסוללות כבר בנובמבר הקרוב.

וידאו: כך פועלת הסוללה המהפכנית


פורסם לראשונה באתר גיקטיים