בהלת הוירוסים, ושאר הרושעות, הגיעה גם למערכת ההפעלה אנדרואיד (Android), וזה אולי אחד הביטויים החזקים ביותר לפופולאריות של מערכת ההפעלה הזו כיום. מכיוון שכך, משתמש שרוצה להרגיש יותר בטוח, בדיוק כמו בשימוש במחשב ביתי, יתקין בטלפון החכם שלו תוכנת אנטי וירוס, וכמו שאתם בטח כבר הבנתם, פיתרון חינמי הוא האפשרות העדיפה עלי.

כך הגעתי ל-Anti-Virus Free של AVG Mobility שהיא קבוצת הניידות של AVG שהמוצר החינמי שלה מוכר היטב למשתמשי מחשבי ה-PC, אבל מהר מאוד גיליתי שלכנות את המוצר הזה אנטי-וירוס לבד זו שגיאה. מדובר למעשה בערכת כלים מעניינת ביותר שכל משתמש אנדרואיד ימצא אותה, לדעתי, כשימושית ביותר.

אבל נתחיל בהגנה נגד רושעות, שזו הסיבה המרכזית שהובילה אותי להתקנת היישום הזה בטלפון שלי. הסריקה הפשוטה ביותר מתבצעת בלחיצה קלילה במסך הראשי של התוכנה. הסריקה מתבצעת יחסית מהיר, ועד מהרה מופיעות התוצאות על המסך, כשמעבר לסריקת היישומים המותקנים בטלפון, התוכנה סורקת גם את ההגדרות כדי לראות שלא בוצעו שינויים לא רצוניים, וכן את תיקיות התכנים והמדיה.

שימו לב: אלו שעשו Root למכשיר שלהם כדי לאפשר התקנה של תוכנות שונות, נא לא להיבהל. כבר בסריקה הראשונה הוא יזהה את התהליך SU, כלומר משתמש על, כווירוס, והוא יזהה שבוצעו שינויים במערכת וימליץ לכם לחזור להגדרות ברירת המחדל המקוריות והיציבות יותר. למזלכם, כנראה מתוך הבנה שבסופו של דבר מדובר במערכת לינוקס בבסיס, ומשתמשי לינוקס אמיתיים אוהבים לשנות קבצים, AVG מאפשר לכם פשוט לסמן את ההודעות הללו כדי שלא יופיעו שוב לעולם בעת סריקה.

קרא עוד:  אפשר לעצור אותה? וואווי הכריזה על שלושה טלפונים חדשים במשפחת Nova 5

לחיצה על כפתור ההגדרות בטלפון חושפת את העוצמה האמיתית של היישום – למרות שחלק מהאפשרויות נמצאות עדיין במצב בטא. אם התייחס עדיין לתפקוד של Anti-Virus Free כיישום הגנה נגד רושעות , ניתן לבחור לבצע סריקה של תיקיות מסוימות, בדיוק כמו במחשב, ותחת ההגדרות ניתן לקבוע מתי יבוצעו הסריקות, האם לבחור בהגנה בזמן אמת כדי לסרוק מסרונים ויישומים שמותקנים בעת שהם מורדים למחשב, ואפילו להשתמש ביישום בזמן גלישה באינטרנט כדי לגלות אתרים שמנסים לגרום לנו להוריד רושעות למיניהן למכשיר.

אבל כאמור, מדובר ביישום מורכב הרבה יותר. אחת האפשרויות מעניינת במיוחד והיא מיועדת למקרה בו מאבדים את הטלפון בלי כוונה או בכוונה של מישהו אחר שפשוט מנסה לגנוב אותו. ניתן להפעיל את רכיב ה-GPS מרחוק כדי לאתר את מיקום הטלפון בעזרת Google Maps, לנעול את הטלפון מרחוק בעזרת מסרון, ואפילו לקבוע מה יוצג על המסך בעת נעילת המכשיר כדי לאפשר לאנשים להחזיר אותו אליכם במקרה של אובדן אמיתי.

AVG מציעים אפשרויות רבות ביישום הזה, וזה אולי מפתיע ליישום חינמי – למרות ריבוי יחסית של מודעות. הוא כולל גם Task Killer מובנה, אפשרות לבדוק אלו יישומים מותקנים בטלפון כולל אפשרות למחוק אותם אם לא רוצים בהם יותר (הוא מציין אם הם מותקנים בזיכרון או בכרטיס ה-SD), אפשר לראות כמה זמן סוללה נותר עבור השימושים השונים במכשיר, אפשר למחוק את נתוני המשתמש לחלוטין ועוד.

קרא עוד:  אפל השיקה יישום iCloud חדש ל-Windows 10

לא כל האפשרויות חינמיות לחלוטין: App Locker, שמאפשרת להגן על יישומים עם סיסמה כדי למנוע מחיקה לא רצויה, ו-App Backup, שמאפשרת לגבות את המידע במכשיר לכרטיס הזיכרון שכמובן ניתן לשלוף החוצה, הם יישומי משנה שמוצעים כניסיון והם תקפים למשך שבועיים בלבד מרגע ההתקנה של Anti-Virus Free במכשיר. כדי להשתמש בהם באופן מלא צריכים כבר את גרסת ה-Pro  של היישום שזמינה לטלפון ולטאבלטים בנפרד תמורת כ-19 ו-37 ש"ח בהתאמה.

Anti-Virus Free הוא יישום שכדאי להוסיף למכשיר. אני בדקתי את גרסה 2.9 שזמינה להורדה מכאן, והוא נבדק במכשיר Samsung Galaxy Ace שאת הסקירה המלאה שלו תוכלו למצוא כאן.