אם יאמרו לכם שרוצים להראות לכם לרגע, לבדיקה, מחשב מסוג אולטרה-בוק (Ultrabook), אלו שמכונים כיום מחשבי 2-ב-1 הפיכים, על מה תחשבו? איזו תמונת מחשב תהיה לכם מול העיניים? תרשו לנו לנחש: משהו דקיק וקל עם מסך בגודל של 13.3 אינץ', אולי 12.5 אינץ', מקסימום 14 אינץ'. וכן, בעיקרון, כנראה שחלקכם הגדול גם חושב שצריך להיות לו מסך שמתהפך על הציר ב-360 מעלות למצב של מעין טאבלט. יכול להיות שבפנים יהיו תצורות ברמה כזו או אחרת, אבל במקרה שאומרים לכם אולטרה-בוק עם מסך הפיך, הוויזואליזציה החיצונית היא זו שמשחקת.

כנראה שבדרך כלל אתם תצאו שידכם על העליונה, אם תהמרו על מה שכתוב לעיל. אבל לא תמיד. נכון שמאז שאינטל (Intel) התחילה לפני כמה שנים לדחוף ממש בכוח את מחשבי האולטרה-בוק ואז את מחשבי ה-2-ב-1 הניתקים וההפיכים הם הלכו והתגבשו לכדי כמה צורות מוגדרות היטב, אבל לצד המיינסטרים של המחשבים הללו, או עד כמה שאפשר לומר זאת במקרה הזה, הצמיחו כמה חברות גם כמה מחשבים שמתקשרים עמם היטב ברוב האלמנטים, להוציא אחד חשוב שהוא גודל המסך.

מושא הבדיקה שלנו הפעם הוא בדיוק מחשב כזה, אחד שלקח את מה שעולה בראש כשאומרים אולטרה-בוק, וגומר, ומתח את זה למסך בגודל 15.6 אינץ'. הכירו את ZenBook Flip UX560U של אסוס (Asus) שכבר משמו אפשר ללמוד על מיצובו בשוק המחשבים הניידים, והנה אנחנו מצמצמים מעכשיו והלאה למחשב הפיך. אבל לעומת מחשבים הפיכים אחרים, ואולי בגלל גודל המסך, המחשב הזה לא ממש מנסה לוותר על עוצמה, ולהפך. בגרסה הזו שלו – אנחנו בדקנו את ה-UX560UQ-FJ051T – מדובר במחשב רב עוצמה שמציע הרבה מאוד למשתמשים שבו, ומכאן נובעת השאלה הראשונה שנענה עליה: מיהם המשתמשים הללו?

בשם הגודל והמראה

אנחנו לא מכירים הרבה אנשי עסקים שנמצאים בנסיעה רוב הזמן שיכניסו לתיק או לטרול שלהם מחשב עם מסך בגודל 15.6 אינץ'. זה לא מתאים. זה לא נוח. בדרך כלל גם לא ממש מוצאים היכן להניח אותו. זה כל מה שקשור לכך: המשקל שהוא 2.26 ק"ג שנחשב כיום למאוד כבד גם אם משווים למחשבי ה-ZenBook U310 של החברה עצמה ששוקלים פחות מ-1.45 ק"ג; הגודל הפיזי של המחשב כולו גם כן לא ממש מכוון אותו אל 'לוחמי דרכים' כפי שמכונים אותם אנשי עסקים שמטוס הוא ביתם השני – מידות של 380x254x21.8 מ"מ זה קצת הרבה; המקלדת המספרית שמצליחה להשתלב ממש בקלות מצד ימין גם כן מיותרת עבור רוב המשתמשים העסקיים.

אז זה לא אנשים עסקים, אז האם זה לסטודנטים? מבחינת גודל, נוחות עבודה, וכן אפילו ההיפוך והתמיכה של המסך במגע, כי הרי לכדי מצב טאבלט אפשר לסובבו, זה יכול להיות אחלה מחשב לסטודנטים ולצדם כאלה שיוצאים מן המשרד לפגישות מאורגנות וחוזרים, והסחיבה של המחשב זה מקסימום אל המכונית/מונית וממנה. אבל הרוב לא ממש צריכים את התצורה שהמחשב הזה מציע, זו תצורה גבוהה מאוד עבור פלח שוק זה שבעיקר מתמקד בהקלדת ובגלישה באינטרנט לפחות ברוב שעות היום.

אז לבית, זה מה שנשאר? ואכן כך. ZenBook Flip UX560U זה מחשב שעל פניו מתאים בדיוק לבית שרוצה מחשב אחד נייד שיכול לנוע בין מספר נפשות פועלות. מצב האוהל ורזולוציית המסך נהדרים כדי לראות סרטים, כרטיס התצוגה מספיק חזק כדי לשחק ברוב המשחקים – אם כי לא ברזולוציה מלאה, והמקלדת מספיק טובה כדי להקליד עבודות לבית ספר, והמסך מסתובב היטב כדי שאפשר יהיה לקרוא בנוחות ספר גם כשהוא במצב טאבלט ונח על הרגליים.

קרא עוד:  האנטי וירוס החינמי של מיקרוסופט הגיע ללינוקס ובקרוב גם באנדרואיד ו-iOS

עד כמה הוא נותן תמורה טובה לעומת הכסף שצריך לשלם? את זה כמובן תדעו יחד איתנו בסוף.

סיבוב קצר מסביב

אין ספק שהדבר הבולט ביותר בעיצוב של המחשב, זה שמיד תופס את העין, זה הצירים המיוחדים מאוד שלו. לרגע אחד זה אפילו נראה קצת מצחיק, כאילו מישהו, שאחראי לעיצוב באסוס, התעורר לילה אחד, ובזמן שהלך למקרר לשתות כוס מים קרים דרך בדרך בטעות על גולות משחק גדולות מפלסטיק תוך כדי פליטת צעקה חנוקה, כדי לא להעיר את הילדים, גם צעק: 'התגלות' – שזה יהיה ממש נחמד להפוך את הצירים של המחשבים של החברה שייראו בצורה הזו.

אבל חיוך בצד, הצירים הללו חזקים מאוד ועושים את המלאכה שלהם היטב מבלי להפריע לעבודה השוטפת. זה אומר שאם באמת רוצים לסובב את המסך אז לא נתקלים בשום בעיה ולא צריך כוח כדי לבצע את הסיבוב הזה על הציר, ומצד שני, הוא מספיק חזק כדי שמגע חלק מאחור לא יורגש בכלל ולא יהיו רעידות אי רצוניות של התצוגה.

השוליים של המסך יחסית גדולים עדיין, וזאת כבר אחרי שראינו כבר מחשבים עם מסכי 17 אינץ' שמצליחים לשבץ בגודל פיזי שזהה לזה של ZenBook Flip UX560U. מצד שני זה אומר שיש הרבה מקום למקלדת ומשטח שליטה ענק, והם פועלים היטב. המשטח מגיב היטב לתנועת האצבע עליו, מצד לצד בקלות ובאופן חלק לחלוטין. המקלדת, לה דרך אגב יש גם אפשרות לתאורה אחורית שאת העוצמה שלה ניתן לקבוע לבד ועד כדי ביטול, נוחה יחסית לשימוש. למקשים יש מספיק ירידה כדי להרגיש בנוח גם עבור אלו שצריכים להקליד מאמרים ממושכים. אולי לא בדיוק כמו מקלדת שולחנית מהשורה, במיוחד לא הטובות שבהן, אבל בהחלט מספק גם בגלל הריווח המספיק גדול בין המקשים לבין עצמם.

כפתורים ומיוחדים שראויים להתייחסות

מצד ימין, בהתאם למגמה שמתגלה לאחרונה במחשבים הפיכים, נמצא כפתור ההפעלה/כיבוי של המחשב במקום שיהיה צמוד למשטח המקלדת. כמו במקרים דומים, גם כאן מדובר בכפתור מתכתי חד ולא נעים למגע. במקרה של המחשב הזה יש מעליו גם כפתור שליטה בעוצמת הקול, וברור כי מדובר בשיבוץ שנועד לשימוש בעיקר דווקא במצב אוהל ובמצב טאבלט.

הרמקולים של המחשב מגיעים מבית הרמן/קרדון (Harman/Kardon). הם ממוקמים בעיקרון מלמטה בחלק הקדמי אבל יחסית קרוב מאוד לקצוות, לאזור בו המעטפת של המחשב מתחילה להתרומם לקראת הקצוות שלה. הם די בינוניים בעוצמתם, אבל השמע בדרך כלל נקי לחלוטין ולא נתקלנו בעיוותים כאלו או אחרים בזמן הבדיקות שלנו.

תצורה

עם כל הכבוד לחלקי 'המנוע' של Flip UX560U, הדבר הבולט ביותר בתצורה שלו הוא מסך ה-4K שהמתנשא מעל המקלדת. ההרצה של סרטונים באיכות של 4K, ישירות, דרך הרשת וגם באמצעות יוטיוב (YouTube), עברה באופן חלק לחלוטין, והתצוגה הייתה פשוט נפלאה לעין בצבעים חמים ועם הרגשה, גם ללא אמצעי עזר, שיש עומק אמיתי לתמונה. אהבנו מאוד גם את הצבעים של המסך הזה, ואת הניגודיות הטובה שלו, וגם את זוויות הראייה.

אבל כשהגענו לתורת המשחקים שכל מסך וכל מחשב חייבים להתמודד איתה, המחשב כבר אמר ש-4K זה קצת יותר מדי. הוא אמנם מגיע עם שבב גרפי עצמאי ובלעדי משלו לצד HD Graphics 620 של אינטל (Intel) כחלק מהמעבד הראשי, אבל GeForce 940MX של NVIDIA הוא כבר שבב די מיושן במחוזותינו ושלא, ואין לו מספיק עוצמה כדי להריץ משחקים באיכות מספקת ברזולוציית מסך מלאה. כשניסינו זה עלה לנו בוויתור משמעותי על איכות, שבעצם כמעט מייתרת את השימוש ביכולות הללו, וגם כך נתקענו בשיהוקים, גמגומים ותקיעות תצוגה בבדיקות שלנו. רק דוגמית קטנה: במבחן הגרפיקה Valley הגיע Flip UX560U לקצב ממוצע של 23.8 פריימים/לשנייה ברזולוציית FHD, והיא נחתה לקצב של 6.6 פריימים/לשנייה ברזולוציה המלאה, וזה קצב שממש אי אפשר לסבול אותו.

קרא עוד:  סטנדרט PCI Express 6.0 הוכרז: פי 2 יותר ביצועים

מה שמחכה מעבר לשבב התצוגה כאמור אינו קוטל קנים. המחשב מגיע עם מעבד Cori i7-7500U, השבב הגבוה מהדור השביעי של מעבדי ה-Core של אינטל עבור מחשבים ניידים, שפועל מהירות מכובדת של 2.70 ג'יגה-הרץ לשעה. זיכרון ה-RAM המלווה אותו עומד על 16 ג'יגה-בייט מסוג DDR4 במהירות של 2,133 מגה-הרץ, והכוננים הם SSD בנפח של 512 ג'יגה-בייט וכונן HDD בנפח של 2 טרה-בייט במהירות של 5,400 סל"ד מבית סיגייט (Seagate). שני הכוננים מתחברים ללוח האם באמצעות SATA III.

המחשב תומך ב-WiFi 802.11ac בערוץ MIMO 2×2. הוא מציע 3 חיבורי USB 3.0 וחיבור USB 3.1 באמצעות מחבר Type-C, ויש גם יציאת HDMI. מערכת ההפעלה היא Windows 10 בגרסתה הביתית, לפחות במחשב שאנו קיבלנו לסקירה. סוללת פולימר בנפח עבודה של 52 וואט/שעה. עובי המכשיר, כמוזכר לעיל, כ-22 מ"מ וזה בהחלט סביר למחשב הפיך עם מסך בגודל שכזה.

תן לו במבחנים

אחת הדרכים לבדוק עד כמה המעבד הראשי עצמו עובד מהר, או לא, היא לבדוק באמצעות WinRAR עד איזה קצב כיווץ נתונים הוא יכול להגיע. במקרה של ZenBook Flip UX560U הגענו בבדיקה למהירות של 4,396 קילו-בייט/לשנייה וזה מהר, בהחלט מהר. כזכור אנו משתמשים גם ב-PC Mark 8 כדי לבחון את הציונים הסינטטיים של המחשב במטרה להשוות אותו לאחרים, וכן ראינו היטב כיצד המחשב הזה, למרות שהוא מגיע עם שבב גרפי ייעודי, אינו יכול להתמודד עם מחשב שמיועד למשחקים. בתסריט הבדיקה הביתי של המבחנים הגיע המחשב לציון של 2,509 נקודות, וזאת מול 4,276 נקודות של מחשב המשחקים ideaPad Y900 שבדקנו לפני מספר חודשים. לעומת זאת, מול ideaPad 510S, שהוא מחשב לשימושים כלליים יותר, ידו הייתה על העליונה גם ציון טוב בתרחיש הביתי, וגם בתרחיש העבודה עם 2,701 נקודות מול 2,453. הקידום במעבד בהחלט עזר.

כמו שכבר הזכרנו לעיל, מעבר לפסקה שממש מעל לזו, אין להריץ על המחשב הזה כותרי משחק מודרניים. כלומר אפשר, אבל במחיר של ויתור על הרבה מאוד פרטים וגם אז במהירויות שלא בטוח שאפשר לגמרי יהיה ליהנות מהן. לכל אורך המבחנים של 3D Mark היה המחשב הזה טוב יותר מה-510S מצד אחד, וחלש לעומת ה-Y900, ובשני הכיוונים מדובר בפערים משמעותיים.

וזמן סוללה? אנחנו באמת שלא מצפים ליותר מדי זמן עבודה במחשבים בגודל שכזה, ובמיוחד שהמסך עובד ב-4K. מכיוון שכך זמן העבודה שהוצאנו במבחן העבודה של PC Mark 8 לא ממש הפתיע אותנו ולא אכזב אותנו – השעון הצליח להגיע עד 2:55 שעות.

שורה תחתונה

מחיר השוק של ZenBook Flip UX560U מבית אסוס, בדגם שאנו בדקנו (UX560UQ-FJ051T), עומד על כ-6,300 ש"ח, כשאפשר להשיג אותו גם בפחות. לא זול. בכלל לא. אבל, מי שמחפש מחשב נייד שישמש את כל בני הבית, ממשחקים קלים ועד צפייה מרתונית בסרטים, ומי שרוצה להכניס את רזולוציית ה-4K גם לסביבת שולחן העבודה שלו, ימצא כאן פתרון נוח וסביר. מעבר לכך, עם מקלדת נוחה לעבודה ומשטח שליטה נהדר, הוא גם יכול לשמש כמחשב לעבודה לכל דבר ועניין. יש לציין שהחבילה בעת רכישת המחשב כוללת תיק נשיאה למחשב וכן רמקול היקפי בחיבור סטנדרטי של 3.5 מ"מ למחשב מבית SonicMaster.