Asus הכריזה בתערוכת CES האחרונה על מחשב הטאבלט Transformer Prime, כממשיכו של ה-Transformer המקורי. הוא עבר עיצוב מחודש, קיבל מעבד חזק יותר וגם את מערכת ה-ICS. אולי השחקנית השלישית בגודלה בעולם אחרי סמסונג ואפל, Asus לא תוותר על שוק שהוריד את מחשבי הנטבוקים לרצפה. בדקנו את הטאבלט החדש.

הדבר הבולט ביותר ב-Transformer Prime, טאבלט הדור החדש של אסוס (Asus), מעבר לכך ששמו הוביל אותו לתביעת זכויות יוצרים, היא המעטפת הגדולה שלו, לפחות בעיני המשתמש ולפחות ברגע הראשון. הרווח בין שטח מסך ה-10.1 אינץ' בפועל לקצה הפיזי של המכשיר גדול, ואפילו גדול מאוד, בוודאי לעומת טאבלטים אחרים שקיימים כיום בשוק. רק אחר כך מבחינים בדקיקות הנפלאה שלו, ורגע אחרי שהופכים אותו, גם בגב הזהוב שלו (בגרסה שאנו בדקנו). שני האחרונים הם אלו שמקנים לו מראה נחשק כל כך. אם מוסיפים לתמונה את עיצוב היציאות המוצלח, כשהן משתלבות בצדדי הטאבלט באופן כל כך נקי וטבעי וזורם, החשק לקחת אותו ליד אף מתחזק יותר, עם זאת, אי אפשר להשתחרר מההרגשה המשונה שבאסוס עשו מאמצים כל כך רבים לייצר מכשיר דקיק ככל האפשר כך שהם "דחפו" הצידה רכיבים וכך בעצם סיימו עם טאבלט שהוא אמנם דקיק אך רחב מהממוצע – או ארוך, תלוי איך אתם מודדים.

אחרי שמדליקים אותו גם קולטים מייד שהוא מצויד במסך איכותי. בהתחלה, עוד לפני שבדקנו בדיוק את המה והמי של המסך עצמו, היה פשוט כיף לראות עד כמה איכותית התמונה המוצגת, כולל בסרטונים שהרצנו, ועד כמה איכותיות זוויות הצפייה שלו. הן אולי לא בדיוק 180 מעלות, אבל כבר מהרגע הראשון היה ברור לנו שמדובר במסך שבאמת ניתן להציץ אליו מהצד מבלי לראות איבודי צבע או טשטושי תמונה.

אבל מכיוון שאנו בסופו של דבר בנשמתנו קודם כל גיקים שמתעניינים בטכנולוגיה, מה שהכי עניין אותנו, מעבר לחזית היפה והשימושית, הם הקרביים. והקרביים של ה-Transformer Prime מכילים לראשונה את מעבד ה-Tegra 3, מעבד הארבע ליבות החדש של Nvidia, ועבורנו, האפשרות לבדוק לאן אפשר להגיע עם המעבד החדש, מול הקודם ברשימה, הייתה סיבה מספיקה, ואפילו מספיק טובה, כדי לקחת את הטאבלט הזה לידיים.

מדידות וסיבוב מסביב: הזכרנו בהתחלה את ההרגשה שמחזיקים ביד מכשיר רחב, ואפילו אולי קצת רחב מדי. ובכן המידות הרשמיות של המכשיר אכן הצדיקו את ההרגשה שלנו, למרות שיש לציין שלעומת ה-Transformer TF101, הטאבלט הקודם בסדרה, המכשיר קצת התכווץ. ובכן עם 263×180.8×8.3 מ"מ הוא אכן קטן באורכו ובעומקו לעומת ה-Transformer שרוחבו 271 מ"מ ועומקו 12.98 מ"מ – ואיזה צמצום מדהים בעומק של המכשיר – אבל הרוחב גדל ב-4 מ"מ מ-176.8. בהשוואה למוצר המקביל של סמסונג (Samsung), הלו הוא ה-Galaxy Tab 10.1, הוא מפסיד ברוב היבטי התחום (256.7×175.3×8.6 מ"מ), כולל במשקל: 585 גרם לעומת 565 גרם לטובת הגלקסי ורק מול ה-New iPad של אפל, שמציע 241.2×185.7×9.4 מ"מ ומשקל של 652 גרם אפשר לומר שהוא מנצח בגדול, כי ה-22 מ"מ הפרש לערך באורך נובעים מכך שהמסך של ה-Transformer Prime פשוט גדול יותר (10.1 אינץ' לעומת 9.7 אינץ'). אבל הוא הכי דק בסביבה, ואולי זה מה שהכי חשוב?

כך שההתלהבות הראשונית מהמידות של ה-Transformer Prime ודקיקותו קצת פגו להן מול העובדות בשטח, אבל בכל זאת אי אפשר לקחת ממנו את ההרגשה ואת העיצוב המוצלח שחלק ממנו הוא התבנית המעגלית המתכתית שמשולבת בגב המכשיר, שמעבר למראה המצוין שהיא מקנה לו, היא גם נותנת הרגשת אחיזה טובה מאוד.

החיבורים, כאמור, משולבים באופן מעוצב ומוצלח בצידי המכשיר. למעשה, מקדימה, מכיוון המסך, הם כמעט בלתי נראים, וגם מאחור הם אינם בולטים יותר מדי. חריץ כרטיס הזיכרון, microSD, נמצא בצד שמאל באמצע ומעט מעליו נמצאת יציאת ה-microHDMI. לפני הקצה נמצאות בקרות עוצמת הקול שהן שתי פסי מתכת צרים, ולמעלה, במרחק קצר מהפינה השמאלית, נמצא כפתור ההפעלה/כיבוי/השהיה שכמו חבריו לשליטה בעוצמת הקול מתכתי, קטן, וקצת לא נעים לשימוש. מצד ימין מוצאים את יציאת האוזניות (3.5 מ"מ תקני). למטה נמצא מחבר 40 פינים שמשמש לצורך כמה תפקודים: הטענה, חיבור למחשב PC לצורך העברת נתונים וחיבור לעמדת עגינה.

הטאבלט כמובן מגיע עם שתי מצלמות. הקדמית, זו שמיועדת לשיחות ווידאו היא באיכות של 1.2 מגה-פיקסלים והאחורית היא באיכות של 8 מגה-פיקסל (לעומת 5 מגה-פיקסל ב-Transformer) ויש לה כמה עזרים מוצלחים, לפחות על הנייר: מיקוד אוטומטי, מבזק וצמצמם בגודל של F2.4.

אנחנו בדקנו את הטאבלט ללא עמדת העגינה שהיא, למעשה, קודם כל תוספת של מקלדת. בכל זאת, אנחנו הרי בודקים טאבלט ולא מחשב נטבוק, או לצורך העניין מחשב בכלל, ובמחיר שעולה טאבלט עם מקלדת כבר עדיף לרכוש מחשב נייד אמיתי, אבל זו דעתנו. כך או כך, תחנת העגינה היא פחות או יותר באותן מידות כמו הטאבלט עצמו, רק שגובהה מאחורה 10.4 מ"מ, והיא שוקלת 537 גרם. היא אמורה, לפי אסוס, להוסיף 6 שעות עבודה כך שבסך הכל להגיע עד 18 שעות עבודה.

קצת טכנולוגיה ומבחני ביצועים: כאמור בלב הטאבלט המסוים הזה מבית אסוס יושב המעבד החדש של Nvidia, מעבד ארבע הליבות Tegra 3, שהוא למעשה מעבד חמש ליבות כפי שנסביר עוד מעט. המעבד החדש, שהגיע לשוק במהלך נובמבר בשנה שעברה מבוסס על אותה טכנולוגיית ARM כמו ה-Tegra 2, Cortex-A9, אך הוא מהיר יותר – כשרק ליבה אחת עובדת היא יכולה להגיע למהירות של 1.5 ג'יגה-הרץ לעומת 1.2 ג'יגה-הרץ במקרה של ה-Tegra 2, וכשכל הארבע עובדות ביחד המהירות המרבית היא 1.4 ג'יגה-הרץ לליבה.בנוסף השבב הגרפי שמשולב לצד המעבד, שמבוסס על טכנולוגיית GeForce כמובן, אמור להיות לפי החברה מהיר עד פי 3 לעומת זה שנמצא ב-Tegra 2, וזה מרשים מאוד. כמו כן תומך המעבד בזיכרונות מהירים יותר, והוא יכול לתמוך בעד 2 ג'יגה-בייט זיכרון פנימי, כך שהאפשרויות שפתוחות בפני היצרניות מרשימות הרבה יותר, אפילו רק על הנייר.

ובכן מהי הליבה החמישית המדוברת, ומדוע בכלל זקוקים לה? הרצת הטאבלט בעוצמה מלאה, בתוכנה שיודעת להשתמש בכל הליבות, מגלה את החיסרון: הסוללה אולי גדולה ועל הנייר אמורה לספק 12 שעות, אבל לא בעוצמה מלאה. כלומר, אם תשחקו במשחק שיודע להשתמש בכל הליבות, ויש כבר כמה דוגמאות שנכתבו במיוחד להפגין את העוצמה של המעבד החדש, תגלו שעד מהירה תצטרכו להתחבר לשקע בקיר כדי להמשיך לשחק, כלומר עד מהירה באופן יחסי – במבחן Antutu Battery Test הצלחנו לחלץ מה-Transformer Prime 219 דקות עבודה בלבד (3 שעות ו-39 דקות) בעבודה מלאה של המעבד. הציון של המבחן היה 529 נקודות, נמוך אפילו מזה של המגפאד מבית אמטל שהשיג 538 דקות, ובטח לא קרוב ל-431 הדקות (7 שעות ו-11 דקות) שהוצאנו מטאבלט ה-8.9 אינץ' של סמסונג.

הוא דקיק, אבל באותה מידה מאוד רחבהליבה החמישית באה לפתור את הבעיה הזו. למרות שהיא מבוססת גם כן על Cortex-A9 היא מיוצרת בתהליך שמיועד לצריכה נמוכה בקצב שעון איטי יותר, והיא למעשה מוגבלת למהירות מרבית של 500 מגה-הרץ. היא מיועדת לשימוש בתהליכים שאינם דורשים עוצמה מלאה של המעבד. לדוגמה, זו הליבה שתעבוד ברקע שהמכשיר נמצא במצב "המתנה" בו הוא יכול להמשיך לקבל דואר ושאר הודעות, לדוגמה, גם כשהמסך כבוי. כך יוצא שבשימוש רגיל בטאבלט, שרובו מורכב מגלישה, צפייה בסרטונים, קצת משחקים וגם זמני המתנה כראוי, בהחלט אפשר להגיע למצב בו אין צורך להטעין את המכשיר רק פעם ביממה, גם בלי תחנת העגינה.

במבחני הביצועים ניתן לראות, ובכל מבחן ומבחן, עד כמה השיפור שמציע מעבד ארבע הליבות החדש משמעותי, ובאופן ניכר. כך למשל ב-Quadrant Standard Edition עברנו עם ה-Transformer Prime לראשונה את קו ה-3,000 נקודות כשהגענו ל-4,028 נקודות הרחק הרחק מכל טאבלט מתחרה עם מעבד כפול ליבה. תוצאה באפיון דומה התקבלה גם במבחן Antutu Benchmark בו התוצאה שהושגה הייתה לא פחות מ-10,910 נקודות – השיא הקודם 4,996 נקודות היה שייך ללנובו (Lenovo) עם הטאבלט העסקי שלה ה-ThinkPad. שיפור מדהים כפי שאפשר להבין.

גם במבחן Vellamo Mobile Web הושג שיפור משמעותי, למרות שמבחן זה בוחן יותר לעומק את יכולות הגלישה של המכשיר מאשר באופן נקי את עוצמת הביצועים שלו. הטאבלט החדש של אסוס השיג ציון של 1,488 נקודות, כשהשיא הקודם היה שייך לפני כן גם כן ל-ThinkPad עם 1,018 נקודות. במבחן ביצועים נוסף, Smartbench שהתחלנו להשתמש בו רק בגרסה החדשה והיציבה יותר של 2012, השיג ה-TF201 ציון 3,534 נקודות במבחן הפרודוקטיביות ו-2,432 נקודות במבחן המשחקיות. השוונו אותו מול ה-Galaxy Tab 8.9 וההפרשים היו ברורים – זה השיג 2,177 נקודות במבחן הפרודוקטיביות ו-1,425 נקודות במבחן המשחקיות.

כך שבכל מה שקשור לטכנולוגיה ולביצועים מספק הטאבלט הזה הוכחה לשיפור הגדול שמציע מעבד ה-Tegra 3 של Nvidia לעומת הדור הקודם שלו, וגם מול מעבדים כפולי ליבה אחרים. עד כמה אסוס משחקת בדיוק בתמונה הזו? ביכולת שהיא הוכיחה להביא את הטכנולוגיה הזו ראשונה לשוק.

סקירת וידאו

על תצוגה ושימושיות: מסך ה-10.1 אינץ' של ה-Transformer Prime הוא מסוג +IPS והוא מציע רזולוציה של 1,280×800 פיקסלים. הזכוכית היא מסוג גרילה, כך שהיא מוגנת מפני שריטות והכתמות בלתי ניתנות לניקוי. הוא גם תומך ב-10 נקודות מגע כך שאפשר לבצע מחוות רבות, בתלות כמובן ביישומים. התמונה מרשימה ביותר, איכותית, צבעים מצוינים וכפי שהזכרנו מוקדם יותר, זוויות הראייה הן נהדרות.

הטאבלט מגיע מהחנות, לפחות כרגע, עדיין עם אנדרואיד (Android) בגרסה 3.2, אבל זמן קצר אחרי שהוצאנו אותו מהקופסה כבר שדרגנו את מערכת ההפעלה לגרסה 4.03, כלומר עברנו לדור הקסטה. למה חשוב לנו לספר זאת דווקא בנקודה הזו בסקירה? מעבר לכך שזה המכשיר הראשון שבדקנו עם ה-Ice Cream Sandwich, אחד הדברים החדשים שמצאנו שקשור למסך ה-+IPS הוא אפשרות לבחור את האפשרות הזו בהגדרות התצוגה. בחירה באפשרות הזו מביאה את המסך למצב הכי בהיר שלו שאמור לאפשר לעבוד עם הטאבלט גם בחוץ באור יום. ובכן, למרות שבנקודה הזו המצב בהחלט יותר טוב לעומת טאבלטים אחרים, אל תצפו לאיכות עבודה כמו במקום סגור. השמש עדיין חזקה יותר. מעבר לכך יש אפשרות לבחור בחיישן שמכוון את האור באופן אוטומטי, אבל אל תעשו זאת – המסך תמיד כהה מדי. מעבר לכך, וזה לא משהו חדש, אבל מוגש היטב, יש אפשרות לבחור בעוצמת עיבוד לפי צרכים שונים, בדומה למה שמכירים בחלונות של מיקרוסופט (Microsoft).

מעבר לכך אין הבדלים רבים במערכת ההפעלה עצמה לעומת ה-3.2, לפחות למשתמשי הטאבלטים שעבדו עם "חלת הדבש". עם זאת הדפדפן המובנה שופר והוא עוד יותר דומה בשימוש שלו לכרום (Chrome) המלא של חברת האם גוגל (Google), וכנראה מדובר בעוד צעד לסגירה מלאה של הפער בגרסה הבאה של אנדרואיד. לצערנו לא היה לנו מספיק זמן כדי להוריד את גרסת התנסות של Chrome for Android כדי להשוות בין השניים באופן מלא, אבל מי שמגיע מתחום מחשבי ה-PC ירגיש בבית עם הדפדפן.

עוד שינוי נחמד הוא האפשרות לעבור ישירות למצלמה ממסך כשמעירים את הטאבלט ממצב המתנה. פשוט מזיזים את המנעול שמאלה, ונמצאים בתוך ממשק המצלמה המוכר שעבר מעט שינויים קלים. קיצור דרך שאולי נראה קליל בלבד, אבל בהחלט עוזר מאוד במקרה שרוצים לצלם מייד. עם זאת, זה כנראה חשוב יותר לטלפונים מאשר לטאבלט, ומדוע? כדי עדיין צריך להמתין זמן קצר עד להתמקדות ולצילום התמונה בפועל, ומכיוון שהאחיזה היא בשתי ידיים, יש בדרך כלל תזוזה.

האם זה משפיע על איכות הצילום? לפעמים. בואו נגיד את זה כך: אם זו הייתה מצלמה שיכולה לצלם באיכות של 8 מגה-פיקסלים היינו מתאכזבים קצת מהתוצאות, ואנחנו לא מבינים בדיוק ממה זה נובע – האם בגלל הזמן שעובר מרגע הלחיצה עד לצילום (יחסית קצר מאוד לטאבלטים של סמסונג יש לציין) כך שמספיקים להזיז את היד? אבל אם הצילום בחוץ היה מוצלח במקצת, למרות שפה ושם אפשר היה לראות עיוות כרומטי בקצוות הבהירים של התמונות, בתוך משרדים עם אור פלורסנט ובתוך הבית עם תאורה רגילה התוצאות היו לפעמים מאכזבות ובכלל המצלמה לא מייצגת חיישן של 8 מגה פיקסל. בעת צילום ווידאו התוצאה הייתה בדרך כלל טובה ואפילו מפתיעה, ומה יכול לרע שמצלמים באיכות HD בקצב מסגרות מהיר למדי? (דגימת וידאו)

העבודה עם המכשיר באופן כללי היא חלקה לחלוטין, ולא משנה מה מנסים להפעיל, וזה בא לידי ביטוי במיוחד במשחקים. כפי שכבר הזכרנו יש כבר כמה משחקי דוגמה שיודעים לנצל את ארבע הליבות של המכשיר, והחוויה מדהימה: משחקי האור והצל, התנועה החלקה, המהירות בה המכשיר מגיב להטיות. חוויה כבר אמרנו?

אבל היו כמה בעיות בהן בה נתקלנו בזמן השימוש, מעבר לכמה בעיות של עברית קלוקלת אבל לא באופן משמעותי. הראשונה היא שבגלל רוחב המכשיר קשה מאוד להשתמש במקלדת שלו, לכן עברנו למצב מאונך בכל פעם שרצינו להשתמש במקלדת הווירטואלית. בעיה שנייה היא שבזמן צפייה רציפה בסרטים, כשהטאבלט ביד, ניתן היה בהחלט להרגיש בהתחממות קלה בחלקו התחתון המתכתי. זו לא התחממות שתגרום לכם להרגיש בחוסר נוחות, במיוחד לא בימי החורף, אבל אי אפשר היה שלא להרגיש בה. הבעיה השלישית היא משהו שאסוס עדיין משום מה לא הצליחו לפתור עדיין: ה-GPS. משום מה הוא התעקש שאנחנו נמצאים דרומה מהמקום בו נמצאנו בו באמת. כך לדוגמה, במרכז פתח תקווה הוא התעקש להראות לנו שאנחנו בגת רימון, מושב שנמצא בסמוך לכפר מעש. נסענו לגת רימון, רק כדי לראות שאכן, אנחנו בכל זאת נמצאים בסביון. כיבינו את ה-GPS, הדלקנו מחדש, חיכינו קצת, ולא עזר. יישומים שהיינו רגילים שהם מדייקים במיקום, לא הצליחו לעשות זאת עם ה-Transformer Prime. לא אהבנו גם את השימוש במחבר קנייני לצורך חיבור לחשמל, אבל אסוס היא לא היחידה שחוטאת בנקודה הזו.

עוד נקודה שצריך להתייחס אליה היא הרמקול. הוא אמנם עוצמתי במיוחד, והוא ממוקם היטב בצד השמאלי האחורי כך שקשה להשתיקו בטעות, אבל סליחה, אם כבר מוציאים טאבלט חדש לשוק, במחיר כזה, במהירות כזו, בעוצמה כזו, עם גרפיקה כזו, מכשיר שכל כך צועק שחקו איתי, למה לא להשקיע עוד קצת בזוג רמקולי סטריאו? המהירות לשוק, או סתם חוסר או ביטול מחשבה?

בשורה התחתונה: אנחנו בדקנו את ה-Transformer Prime עם 64 ג'יגה-בייט נפח אחסון פנימי. בתצורה הזו הוא נמכר ב-3,099 ש"ח בלי תחנת העגינה/מקלדת. זהו אמנם לא תג מחיר זול, אבל בהשוואה לטאבלטים אחרים דומים בשוק עם כמות הזיכרון הזו, הוא גם לא חורג מהשורה.

אבל המחיר כאן הוא לא הנושא. הנושא הוא אם אתם רוצים טאבלט שעובד עם ארבע ליבות כבר עכשיו, ואם כן, אין לו מתחרים. קשה לנו אולי להחליט עד כמה אסוס עצמה אחראית לאיכות של המוצר הזה ועד כמה בעצם Nvidia אחראית בזכות מעבד ה-Tegra 3 שעושה חלק גדול מהסיפור של המוצר הזה, אבל בשורה התחתונה מדובר בקפיצת דרך ענקית, וזה הטאבלט היחיד נכון לכתיבת שורות אלו שיכול להוכיח זאת.

חוויית השימוש, ושוב לא משנה מי ממש אחראי אליה, נהדרת בסופו של דבר, וכל התקלות הקטנות הן באמת לא הכי משמעותיות בעולם, למרות שבאסוס משום מה לא מצליחים לפתור את בעיית ה-GPS. והמחיר באמת לא כל כך נורא – אפשר באותו מחיר לרכוש כעת את הטבאלט בגרסת 32 ג"ב עם המקלדת.

אנו רוצים להודות ל-Android Store שהעמידה לרשותנו את הטאבלט לבדיקה ואפשרה לנו לכתוב את הסקירה הזו ומשם נקובים המחירים.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il