אם אתם זוכרים, הגעתם של הטאבלטים לשווקים, פחות או יותר סימנה את סוף הדרך עבור מחשבי הנטבוק (Netbook). אותם מחשבים זעירים, רובם המכריע עם מסך בגודל 10.1 אינץ' וברזולוציה של 1,024×600 פיקסלים, נעלמו מהחנויות ומפסי הייצור כמעט בבת אחת, למרות שהמכירות שלהם במשך שנתיים רק הלכו וגדלו. אסוס (Asus) הייתה אחת המובילות בשוק הזה, אם לא זו שבכלל המציאה את השוק, עם עשרות של דגמים שנראו אותו ממש מבחינה חיצונית לפעמים, אם לא בצע, לפחות במקרה הכללי. מכיוון שכך, לא ממש הפתיע אותנו לגלות שהמחשב ההיברידי הראשון שאנחנו בודקים מבית החברה כל כך דומה לנטבוק. נראה היה שבחברה רק חיכו להזדמנות לחזור לעיצוב ההוא.

עד כמה ה-Transformer Book H100T, שמו הישראלי של ה-T100, דומה לנטבוק? הצבנו אותו לידי שלושה מחשבי נטבוק ישנים והוא נראה בדיוק אותו דבר. קצת יותר דק, אבל בדיוק אותו מראה חיצוני כללי, כולל האלומיניום המוברש של מכסה המסך (בדגמים המתאימים), וכולל המיקום של הלוגו. לא היה אחד מבין הבעלים ששאל אותנו ממתי יש נטבוקים חדשים למכירה, גם כאלה שרכשו בזמנו נטבוק בצבע לבן, והמשקל הכולל כמעט זהה לזה של נטבוק.

אבל אחרי הדמיון החיצוני אז כמובן שה-H100T הוא לא רק נטבוק, וכשמפעילים אותו מבינים עד כמה הוא חזק הרבה יותר מאותם מכשירים שהצליחו למכור לנו – ועד היום כותב שורות אלו לא ממש מבין את ההצלחה שלהם בזמנו, גם אם היא הייתה קצרת יומין. הוא מציע רזולוציית מסך גדולה יותר שמתאימה לרוב המחשבים הניידים שנמצאים בשוק, הוא מציע מקלדת קצת טובה יותר, הוא הרבה יותר דק כראוי למחשב שהמערכת שלו נמצאת בעצם בתוך המסך, וכמובן, הוא ניתן להפרדה מהמקלדת כדי לשמש כטאבלט לכל דבר ועניין – כי אחרת לא היינו מצמידים לו הרי את המילה היברידיות.

TB7

סיבוב חיצוני: לא סתם נבחרה התמונה שמציגה את המכשיר מהצד. כמו שרואים, שני החלקים שלו כמעט זהים זה לזה מבחינת מידות, ואפילו מבחינת משקל: 550 גרם למסך/טאבלט, 520 גרם לתחנת העגינה. כפי שניתן לראות תחנת העגינה ענייה מאוד בחיבורים. היא מוסיפה למערכת הכללית בסך הכל מחבר USB 3.0 בגודל תקני, כלומר מעבר למקלדת ולמשטח השליטה המחויבים כדי להפוך את הטאבלט לנטבוק תקני. בגלל שהמערכת עצמה יושבת כולה בתוך החלק של המסך/טאבלט, מהמעבד, דרך הזיכרונות ועד כרטיס ה-eMCC, זה לא מפתיע במיוחד לגלות שהוא גם החלק שמכיל את כל כפתורי ההפעלה, את מרב החיבורים ואפילו את חיבור האוזניות/מיקרופון. אז מצד אחד מוצאים את כפתור השליטה בעוצמת הקול וביטול/אפשור סיבוב תמונת המסך, ומצד שני מוצאים את חריץ ה-microSD, את חיבור ה-microUSB ואת חיבור ה-miniHDMI. כפתור ההפעלה/כיבוי של המחשב/טאבלט ממוקם מקדימה, בצד השמאלי קרוב לכפתורים האחרים שמציעה המערכת.

גימור: בדרך כלל אנחנו לא מקדישים פסקה מיוחדת לנושא הזה, אבל תוך כדי העבודה עם ה-H100T הרגשנו שהפעם אנחנו חייבים להתייחס לנושא. כבר מזמן לא הרגשנו בעת עבודה עם מחשב נייד או טאבלט, לפחות לא ברמת המחירים של תחום הביניים ומעלה, את הפלסטיק ברמה שכזו. אולי במטרה כדי לחסוך בכסף, גם ללקוח הסופי כמובן, החליטו באסוס לוותר על ניסיון להקנות למכשיר הזה הרגשה יוקרתית. הפלסטיק שולט וחוגג בגדול. אפילו תוך כדי הקלדה מרגישים זאת, עד כדי שמיעת חריקות מדי פעם מגוף המכשיר, וזאת מעבר להרגשה שמקבלים כשמניחים עליו את היד. זה אפילו יותר מדי לנטבוק, ולזולים שביניהם.

גם העיצוב של כפתורי ההפעלה לא ממש מוצלח לגמרי. כדי לשמור על התבנית ועל הצורה המעוגלת של קצוות המסך, בצורה שהם לא יחרגו מהזרימה השוטפת והטבעית שלהם. הבעיה היא שעבור המשתמש גם מעט פלסטיים, מעט דקיקים מדי, וגם מדי צרים. במיוחד נכון הדבר בנוגע לכפתור ההפעלה/כיבוי של המכשיר. לפעמים מרגישים שלא ממש לוחצים עליו מספיק טוב, או שבעצם לא לוחצי עליו, והדלקה של המחשב הופכת לתהליך לא ברור – נדלק או לא, זאת השאלה, עד שהמסך הראשון של חלונות מופיע. בקיצור, גימור לא מדהים שממצב את המכשיר כולו כעממי יותר ולא כיוקרתי.

TB5

AsusCPUסיבוב טכנולוגי: כפי שכבר הבנתם, ה-Tranformer Book H100T, או T100 בתלות במדינה בה רוכשים אותו, הוא אחד הטאבלטים הבודדים כיום בשוק, לפחות מבין אלו שמיוצרים על ידי חברות המותג הידועות, שפועל בסביבת חלונות 8.1 ומבוסס, כמובן על מעבד של אינטל. ומעבר לכך, הוא מבין הבודדים שמבוסס על ה-Bay Trail-T, גרסת האטום שאינטל קיוותה שתעזור לה להגדיל באופן משמעותי את חלקה בשוק הטאבלטים.

ה-Bay Trail-T, או ה-Atom Z3740, בהחלט מהווה קפיצת דרך לעומת מעבדי ה-Cover Trail הקודמים, כולל מהדורות הפלוס שלהם, ובטח ובטח כשאנחנו במקרה הנוכחי בו בהחלט ניתן להשוות את ה-H100T לנטבוקים. זהו מעבד 32 סיביות מרובע ליבות שפועל במהירות בסיסית של 1.33 ג'יגה-הרץ ומהירות טורבו של 1.86 ג'יגה-הרץ. עם זאת המעבד הזה גם יודע להוריד את מהירות העבודה שלו לפי הצורך, ולאורך הבדיקה שלנו כיצד הוא מוריד את עצמו במקרים רבים גם למהירות עבודה של 533 מגה-הרץ.

קרא עוד:  לאינטל ומיקרוסופט נדרשה כמעט שנה בכדי לתקן פרצת אבטחה חמורה במעבדים

זה עוזר לו להגיע ל-SDP של 2 וואט. SDP היא שיטת מדידת צריכת הכוח החדשה של אינטל ומטרתה להראות עד כמה צריכת הכוח של המעבד יכולה להיות נמוכה בתרחישי עבודה סטנדרטיים. העובדה הזו, והעובדה שמדובר במעבד שמיוצר בליטוגרפיה של 22 ננו-מטר, שמה אותו בראש המעבדים שמיועדים לטאבלטים, לפחות על הנייר.

AsusGPUהשבב הגרפי המשולב ב-Z3740 הוא השבב הגרפי הבסיסי כיום של אינטל, מה שהיא מכנה בפשטות Intel HD Graphics. השבב פועל במהירות בסיסית של 311 מגה-הרץ ומהירות טורבו של 667 מגה-הרץ, ולצרכי היום יום זה בהחלט מספיק. כפי שתראו בהמשך בפירוט המבחנים, העוצמה היחסית של המעבד גם מספקת את היכולת הגרפית להריץ משחקים פשוטים ואפילו משחקי תלת-ממד לא חדשים ברזולוציה נמוכה אמנם, אבל כזאת שעדיין אפשר בהחלט לשחק בה.

המעבד תומך בעד 4 ג'יגה-בייט זכרון RAM מסוג LPDDR3 במהירות 1,067 מגה-הרץ בשני ערוצי עבודה. המחשב מגיע עם 2 ג'יגה-בייט, כך שיש עוד מקום להרחבה למי שרוצה.

בנוסף הוא תומך בטכנולוגיות התצוגה השונות של אינטל, כולל Quick Sync Video, Clear Video HD Technology ו-Wireless Display. כבר עכשיו אפשר לספר שבכל מה שקשור להצגת סרטוני וידאו, ברמה מרבית של 720p, לא נתקלנו אכן בכל בעיית תצוגה, כולל שידורים ישירות משירותי VOD כאלה או אחרים ברשת.

זיכרון הבזק מסוג iNAND משמש ב-H100T המסוים שבדקנו כאן ככונן הקשיח, והתייחסות לנקודה הזו תמצאו בהמשך. כדי להשלים את התמונה נספר גם שמבחינת תקשורתיות הוא מציג תמיכה ב-WiFi בתקן עד 802.11n וכן בבלוטות' 4.0. משאר הפרטים בתצורה נזכיר כאן גם את הסוללה שאמנם מורכבת משני תאים בלבד, אבל מציגה נפח גדול של 30,675mWh.

כמו כן נציין שתחנת העגינה, מעבר למקלדת ומשטח השליטה, לא מכילה דבר מעבר לחיבור USB 3.0 בגודל מלא.

TB3

מבחנים: הנה משפט שבטח לא תשמעו בכל יום מסוקר – המבחנים שאנו עורכים למכשירים שמגיעים אלינו לבדיקה זה בהחלט לא הכל. נכון. הם בהחלט לא מספקים את כל התמונה, אבל ללא ספק מדובר בכלי חשוב בהערכה בהיבטים שונים, בעיקר כשזה בא לידי ביטוי בבחינת זמן העבודה של המחשב/טאבלט או כל מכשיר אחר שזמן העבודה שהוא מציע הוא משתנה חשוב בהחלטה של המשתמש הסופי האם לרכוש אותו. ולמה נקודה זו עולה על המוקד הפעם? כי אם חיפשנו הוכחה עד כמה הצריכה הנמוכה של מעבד ה-Bay Trail-T יכולה להוביל לזמן עבודה ממושך, קיבלנו אותה כבר בהיברידי הראשון שבדקנו ומבוסס על המעבד הזה.

לאחרונה התחלנו להקדיש תשומת לב רבה יותר למבחן זמן העבודה Powermark של Futuremark. מבחן זה, לעומת מבחני זמן עבודה אחרים, מעמיס על המחשב שנבדק עבודה ללא הפסקות כמעט, ומנסה לראות כמה זמן המחשב יכול לעבוד במצב כזה קיצוני. ובכן, במבחן הזה היגע המחשב שעומד פה לסקירתכם לא פחות מ-9:53 שעות, וזה זמן כמעט בלי נתפס שבמונחי יום יום אומר שכנראה צריך להטעין אותו בקושי פעם ביומיים אם משתמשים בו לעבודה משרדית גרידא. מבחן הזמן הוא המבחן האחרון שאנחנו בדרך כלל עורכים למחשבים וזה כדי להביא לידי ביטוי את העובדה שהסוללות שלהם מאבדות לאט לאט מנפח העבודה המרבי שלהן. הבעיה היא שב-T100 המסוים הזה גילינו לאחר הבדיקה שהסוללה הנוכחית כבר איבדה כ-7% מהנפח הראשוני שלה. תחשבו כמה זמן זה היה יכול להוסיף למבחן שלנו, למרות שמצד שני זה אומר משהו על איכות הסוללה, לא?

במבחנים הסינתטיים לא ציפינו לגדולות ונצורות. הרי, בכל זאת, מדובר בנטבוק עם מעבד 32 סיביות בלבד, ועם רזולוציה הרבה יותר גבוהה ממה שהיה נהוג בימים העליזים של קטגוריית המחשבים הזו. כך, לדוגמה, במבחן PCMark 7 Basic הוא הגיע ל-2,637 נקודות שזה אמנם נמול מאוד לעומת מחשבים שמבוססים על מעבדי Ivy Bridge, אבל בהחלט בסדר בהשוואה למחשבים שמבוססים על מעבדי ה-Sandy Bridge הראשונים. במבחני 3DMark הוא הגיע לתוצאה של 16,748 נקודות ב-Ice Storm ו-1,230 נקודות בלבד ב-Cloud Gate. במקרה של Fire Strike הוא כבר התמוטט. התוצאה ב-Ice Storm נמוכה, אבל כזו שהגענו אליה גם במבחנים של מספר מחשבי אולטרה-בוק, וזה אומר שאפשר לשחק משחקים אבל ברזולוציה נמוכה מאוד,כפי שהוכח גם במבחן Cinebench 11.5 בו השיג 73 נקודות בלבד.

HDTune_Benchmark_SanDiskנפח אחסון: אחת הבעיות הקשות של המחשב/טאבלט ההיברידי המסוים הזה מבית אסוס היא העובדה שהוא מגיע בסך הכל עם 32 ג'יגה-בייט נפח אחסון שנמצאים כמובן בטאבלט עצמו. מה שנשמע סביר, ואולי אפילו מספיק, בטלפון חכם או טאבלט שמבוססים על מערכת הפעלה שמיועדת לתחום המובייל, כולל Windows Phone, אינו מספיק למערכת הפעלה חלונאית מלאה, אלא אם מסתפקים אך ורק בהתקנת יישומים מהחנות של חלונות, יישומים שמיועדים לפעול בסביבת האריחים המודרנית.

קרא עוד:  כך נראית אפשרות שחזור מהענן של Windows 10

אבל זו לא הסביבה שרובנו עובדים בה. לפחות בינתיים, גם בחלונות 8.1, רובנו עוברים במהירות לשולחן העבודה הרגיל כדי להפעיל את התוכנות שלנו, אלו שהתרגלנו להשתמש בהן בגרסאות קודמות של חלונות, ואז זה בהחלט לא מספיק.

הרגשנו זאת היטב בזמן הבדיקות שלנו שחלקן סירבו לרוץ כי לא נותר מספיק מקום ב-'כונן C', או שפשוט שחררו הודעות על בעיות זיכרון. בנוסף, המחשב מגיע כברירת מחדל עם התקנה של מהדורת Home and Student של גרסת אופיס הנוכחית, כך שנותר בו בפועל פחות מ-16 ג'יגה-בייט פנויים. מכיוון שכך צריך לשקול לרכוש את גרסת ה-64 ג'יגה-בייט או גרסה עם כונן קשיח, אבל אז כמובן המכשיר הופך להרבה יותר יקר.

כמו כן, זיכרון eMCC אינו זיכרון SSD, וכמו שאתם יכולים לראות מהבדיקה, הוא יחסית איטי והמהירות שלו קרובה לזו של כונן קשיח מכני יותר ממה שניתן לחשוב. זה אומר שזמן העלייה של המחשב קרוב מאוד לזמן ההדלקה של טלפון חכם, וזה אומר בערך 20 שניות של המתנה.

TB6

שימושיות: כדי להפריד את המסך מהמקלדת, ולהפך אותו לטאבלט, צריך ללחוץ על הכפתור שממוקם באמצע הציר, אבל אין לבנות על עוצמת ההחזקה של הכפתור הזה. 'הצלחנו' להפריד בין שני חלקי המחשב גם כשהרמנו אותו מאחד מקצוות המסך. אבל צריך מאוד מאוד להשתדל שלא לעשות זאת כדי לגרום נזקים למחבר, וגם לא למקלדת שיכולה לעוף לה לכיוונים לא צפויים אם עושים זאת. ההכנסה של המסך למקום מתבצעת בקלות רבה, וטוב שכך.

המסך בפני עצמו מתפקד כמו שצריך, פחות או יותר, כטאבלט בסביבת חלונות 8. התגובה שלו הייתה טובה וחלקה. עם זאת, הוא קצת כהה מדי לטעמנו, והבהירות הנמוכה פוגעת בזוויות הראייה. למרות שהן עומדות על 176 מעלות מכל הכיוונים, ולמרות שבסופו של דבר מדובר במסך 10 אינץ' בלבד, היה לנו קשה להבחין בפרטי התצוגה בקצה ההפוך. בשמש אין בכלל מה לנסות לעבוד עם הטאבלט אלא אם מחפשים מראה חד כיוונית.

המסך בשימוש השוטף הגיב היטב למחוות שלנו בדרך כלל,ופחות בידיים של מישהו שלא ממש מכיר את חלונות 8.1, אבל תחת העגינה הרשימה הרבה פחות. כמו שהזכרנו לעיל הגימור של ה-H100T לא מדהים במיוחד. השימוש המרובה בפלסטיק מורגש בעת העבודה והמקלדת אפילו חורקת מעט בעת שמשתמשים בה, במיוחד מהר. וחבל, כי הריווח בין המקשים מיטבי ובנוסף הם יורדים מספיק עמוק כדי לספק חוויית הקלדה נוחה, למרות הבסיס הרך שגורם לה לשקוע במהלך ההקלדה. משטח השליטה קטן, כצפוי בנטבוק עם מסך 10 אינץ', והוא גם קצת קשיח מדי ללחיצות ולא מספיק מדויק לדעתנו, ובכל מקרה, הרבה פחות מדויק מהעבודה עם המסך עצמו.

סיכום: שני חלקים למכשיר, זה שלכם וזה גם כן, וגם שתי פנים לסיכום שלנו. בסופו של דבר מדובר בנטבוק היברידי בו אסוס ביצעה בחירות לשונות. נפריד מתוכן את הבחירה להשתמש במעבד ה-Bay Trail של אינטל. הוא ללא ספק מוכיח את מה שהוא היה צריך להוכיח עבור אינטל בתחרות שלה מול ARM: מעבד חזק בתחום הטאבלטים, מספיק בהחלט להריץ משחקים גם אם לא באיכותם הגבוהה, מספק זמן עבודה יוצא מן הכלל למרות השימוש בסוללה בינונית משהו, וגם לא מתחמם לרגע. אבל המעבד של אינטל יושב כאמור בתוך שאר הבחירות של אסוס, וזה אומר גימור לא ממש מוצלח, עם מראה שמתאים לטווח המחירים הבינוני הנמוך ומטה, ועוד כמה דברים שיכולתם לקרוא לאורך הסקירה כולה.

כשמכניסים לתמונה גם את מצב השוק ואת תג המחיר, ההכרעה בכל זאת נוטה לכף החיוב אם אתם רוצים להשתמש בחלונות, במיוחד אם מסך בגודל 10.1 אינץ' מספק אתכם, ובמיוחד אם אתם פליטי דור הנטבוק. במקרה כזה, הניידות הגבוהה של המכשיר, היכולת להשתמש בו במצב טאבלט, המקלדת באיכות הסבירה ומעלה ושאר הנקודות המוצלחות שהמעבד של אינטל מוסיף לחבילה.

http://www.youtube.com/watch?v=W7NgPvQZr7A#t=48

מפרט: מעבד: Intel Atom Z3740, במהירות 1.33 ג'יגה-הרץ (1.86 ג'יגה-הרץ במצב טורבו) * ערכת שבבים: ValleyView * זיכרון עבודה: 2 ג'יגה-בייט, LPDDR3, מהירות 1,067 מגה-הרץ * זיכרון אחסון: 32 ג'יגה-בייט eMMC * מסך: מגע, 10.1 אינץ' * רזולוציה מרבית: 1,366×768 פיקסלים * כרטיס תצוגה: משולב במעבד (Intel HD Graphics 4000) * קישוריות: Broadcom 802.11abgn, בלוטות' 4.0 * חיבורים: miniUSB 2.0 ו- microSD בטאבלט, USB 3.0 בתחנת העגינה * סוללה: Intel SR1, פנימית, 30,675mWh * מערכת הפעלה: Windows 8.1, 32bit * מידות: טאבלט: 263x171x10.5 מ"מ, 550 גרם; תחנת עגינה: 263x171x13.1 מ"מ, 520 גרם * מחיר שוק: 1,890 ש"ח