הנה דבר שככל הנראה לא תדעו על המחשב מושא המבחן הנוכחי שלנו: אם אינכם מכירים את המותג לא תדעו ככל הנראה מיהי החברה שמייצרת אותו, כלומר לא לפני שתעשו חיפוש במנוע שכולם כמעט מחפשים בו, מנוע חיפוש כזה או אחר – העדפה אישית: DuckSuckGo שלא עוקב אחרי המשתמשים, אבל זה חוצה מייסס. אבל מצד שני, מושא הבדיקה הנוכחי שלנו הוא מחשב משחקים – ואי אפשר בדרך כלל לטעות בניידים המיועדים לשוק הזה בזכות או בגלל עיצובם – ומי שמצוי בעולם משחקי המחשב ואפילו מעט מכיר, שמע, ניסה ואפילו השתמש במחשב או בחלקים ששמם מתחיל ב-Republic of Gamers או לפחות מכיל אותו.

אז ככה, בקצרה, מדובר במותג שאסוס (Asus) מקדמת מזה שנים רבות לטובת שחקנים מקצוענים או מקצוענים באופן חלקי או פשוט חובבים כבדים, ובדומה ל-Alieanware ול-OMEN של HP, גם מחשבים חזקים שאמורים למשוך את תשומת הלב של חובבי הקונסולה הכי טובה בעולם – לפחות לדעתו של כותב שורות אלו.

טוב, כדי לסגור את הפינה הזו, המקרה של Republic of Gamers, או בפשטות ROG מכאן והלאה, גם מאוד שונה מזה של Alienware. מצד אחד מותג שפותח מבית ומצד שני מותג ש-HP קנתה בכדי לתפוס מעמד חזק יותר בשוק המכירות לשחקני מחשב, אבל זו רק אנקדוטה.

כך או כך, במקרה של ה-ROG Strix GL553VD, השימוש במותג נעשה כאמור באופן חכם מאוד. המילה אסוס אינה מוזכרת בשום מקום, אלא המותג בלבד, ואפילו כשפותחים את קופסת הקרטון בה מגיע המחשב, ומרימים את המכסה מעלה, מתרומם לו קרטון אלכסוני שמכיל עוד פרסומת קלה כדי לא לשכוח שמדובר במחשב של Republic of Gamers, וזה עוד לפני שמתייחסים לכך שרואים את הסמליל של המותג בכל נקודת מבט כמעט על הקרטון ועל המחשב עצמו.

מבט חיצוני

כאמור לעיל, אי אפשר לטעות במראה של המחשב הזה ולחשוב שהוא לא מחשב משחקים. קודם כל, כמו במקרים רבים אחרים של מחשבים ניידים שמיועדים בעיקר לשחקני מחשב, גם במקרה הזה לא דאגו באסוס לדקיקות המכשיר, לא למשקל וגם לא ממש השקיעו יותר מדי מחשבה כמה מסגרת יש בין המסך לקצה המחשב. מה שחשוב זה שיהיה מספיק יציאות, ויש – אפילו יש כונן אופטי במחשב הזה – ומה שלא פחות חשוב, ובשביל הרושם כנראה, זה שילוב הצבעים שחור עם אדום. סליחה, ב-ROG המסוים הזה דווקא הלכו על כתום.

על גב המחשב מאחור, כפי שהזוכר לעיל מופיע השם המפורש Republic of Gamers כשבאמצע מופיע הסמליל בגדול תחום בידי שני אלכסונים. עוד צבע כתום מגלים כשפותחים את המחשב בדמות הסמליל של המותג שמופיע בצד ימין למטה ובמסגרת של משטח השליטה. השם של המותג, דרך אגב, מופיע גם מתחת למסך עצמו. עוד קצת כתום, ולא זה לא השחור החדש כי השחור הרי שולט מסביב ביד רמה, בחלק הקדמי באלכסון, במיקום של שני הרמקולים.
מצד אחד של המחשב מוצאים את הכונן האופטי ויציאת USB אחת, ומצד שני מוצאים שלוש יציאות USB, יציאת HDMI וחיבור RJ45 לרשת מקומית, כי עם כל הכבוד לרשת אלחוטית עדיין חיבור בכבל בדרך כלל עדיף. מתוך שלוש יציאות ה-USB הצמודות אחת היא USB 3.1 Type-C, כשהשתיים האחרות הן יציאות USB 3.0. היציאה הרביעית היא USB 2.0.

המסך הוא בגודל של 15.6 אינץ' עם רזולוציה של FHD, שמספיקה בהחלט לרוב המשחקים ובטח לצפייה בסרטים, להוציא אולי שחובבי סרטים בעיקר ולא משחקים. במקרה כזה אולי בכלל עדיף מחשב מדיה כדוגמת המחשב הקודם של אסוס שסקרנו כאן ב-TGspot, ה-ZenBook Flip UX560U. עם תמיכה של 122% בסולם צבעי ה-sRGB מבטיח מסך בשעתוק צבעים טוב, וזה בהחלט בא לידי ביטוי בבדיקות שלנו. מזוויות הצפייה היינו קצת פחות מודאגים, כי בכל זאת, מדובר ב-PC ולא בקונסולה כזו או אחרת של נינטנדו (Nintendo) שמתחברים אליה שני שחקנים למאבק כזה או אחר.

קצת על הקלדה, משטח שליטה וגם רמקולים

מה הדבר הראשון שקופץ לעין בכל מה שקשור למקלדת? כן, נכון, גם ב-Strix GL553VD יש מקלדת עם תאורה צבעונית מאחור, וזה מסוג הדברים שכבר מתחילים לקבל כמובנים מאליהם במחשבי משחקים. אם איננו טועים, מדובר באחד המחשבים הראשונים של אסוס להציע מקלדת עם תאורה צבעונית מאחור, אם לא הראשון. אפשר לשלוט בתאורה הזו באמצעות יישומון בשם ROG Aura Core, או שאפשר לשלוט בה דרך לוח הבקרה הראשי אליו נתייחס עוד מעט, וניתן לשמור כמה פרופילים לשימוש. אם כבר נתקלתם במקלדת עם תאורה צבעונית, אתם תרגישו מיד בבית.

בתוקף תפקידה כמקלדת להקלדה מדובר בסופו של דבר במקלדת צ'יקלט (Chicklet) ולא מקלדת מכנית, עם כל מה שמשתמע מכך, כולל מרחק ירידה של המקשים. עם זאת, הירידה של המקשים במחשב המסוים הזה, אולי בגלל שיש לו שלדה חזקה שאפשרית במכשירים בהם משקל הוא לא משהו שממש לוקחים בחשבון, מעט יותר עמוקה מאשר במקלדות צ'יקלט אחרות, כך שההקלדה בהחלט נוחה.

משטח העכבר קצת מאכזב. הוא אמנם גדול וחלק ומהיר, אבל לא מספיק מדויק לדעתנו, וגם לא מגיב מספיק טוב ללחיצות, בעיקר כשרוצים להשתמש ב'-כפתור הימני' של העכבר. אל תבזבזו בכלל את הזמן בניסיון להשתמש בו לצורך משחקים. חברו עכבר.

הרמקולים מספקים עוצמת קול סבירה, אבל הבס די חלש, וזה מורגש במיוחד כשמשמיעים מוזיקה. עם זאת חייבים לציין לטובה יישומון נוסף בשם AudioWizard – וכן, גם הוא נגיש באמצעות לוח הבקרה הראשי – שמאפשר לבחור פרופיל אודיו נוכחי, שמציע מעט כוונונים, וזה טוב במיוחד אם מחליטים להשתמש באוזניות.

קבלו את הליבה: לוח הבקרה הראשי

הדבר הכי משמעותי במחשב ממוקם ככפתור מיוחד בשורה העליונה של המקלדת, במרחק של שני מקשים מזה שמיועד להפעלה/כיבוי של המחשב. על הכפתור הזה מופיע הלוגו של Republic of Gamers ולחיצה עליו פותחת את לוח הבקרה המתקדם של המחשב שאסוס העניקה לו את השם ROG Gaming Center. גם אם השם מתייחס אל משחקים בעיקרון, לוח הבקרה הזה למעשה שולט באופן מסוים גם בעבודה השוטפת עם המחשב. אפשר להגיע אליו גם באמצעות לחיצה כפולה על הצלמית שלו במחשב, אבל השימוש במקש במקלדת מהיר יותר.

אחד הדברים הבולטים ביותר בלוח הזה, מעבר לכלים הרבים שממוקמים בו, זה הצגת מידע מגוון ועכשווי על מצב המחשב, כולל מצב הכוננים והמקום הפנוי בהם, מצב הליבות של המחשב, כשאפשר לבחון כל אחד מארבעת הנימים באופן עצמאי, כמה זיכרון RAM פנוי יש וכמה תפוס וגם מה מהירות העבודה הנוכחית של השבב הגרפי, והטמפרטורה שלו שלו ושל האח הגדול יותר.

אל חלק מהכלים אפשר להגיע גם באופן חיצוני כי יש יישומים ייעודיים עבורם, אבל ההופעה שלהם במקום מרכזי אחד מקל מאוד על החיים של המשתמשים. אחד מהכלים הללו הוא Splendid, היישומון הידוע של אסוס שמאפשר לבחור את מאפייני התצוגה עבור תרחישי שימוש שונים. הוא מכיל, דרך אגב, גם מצב בשם Eye Care, שזמין בפני עצמו כיישומון נפרד, שמטרתו כמובן איך לא להפחית את כמות האור הכחול הנפלט מהמסך אלי עיני המשחק.

אחד הדברים החשובים במסך הזה, שמצדיקים את שמו, הוא היכולת לקבוע עד שלושה פרופילים לשימוש במשחקים. עבור כל אחד מהם אפשר לקבוע, לדוגמה, האם משטח העכבר יהיה פעיל או לא, וכך גם לגבי מקשי ה-Windows ו-ROG. כן ניתן לקבוע הרצה של יישום מסוים לפני הפעלת משחק ואפילו, כפי שהזכרנו לעיל, תצוגת מקלדת ואיזה מערך קול לבחור, וכן תרחיש תצוגה ב-Splendid. הדבר היחיד שהיה חסר לנו זה הקצאת קיצורי דרך כדי לעבור במהירות בין הפרופילים מבלי להיכנס ללוח.

יש בלוח הזה עוד כלים רבים, אבל האחרון שנזכיר כאן הוא דווקא זה שמאפשר לשלוט באופן ידני במהירות המאוורר. מה זה אומר? זה אומר שאם המשתמשים מרגישים שהמחשב קצת מתחמם יותר ממה שהם רוצים, והם לא סומכים שהעבודה האוטומטית תעשה זאת עבורם באופן מספק, אז אפשר להגביר את הסל"ד באופן משמעותי. זה נשמע נהדר, וזה אכן טוב עבור קירור מהיר, רק שזה גם מתקשר עם אחת הבעיות המרכזיות של המחשב הזה, לטעמנו לפחות.
בזמן הבדיקות הראשוניות שמענו רעש שאנחנו לא ממש זוכרים אותו, או לפחות לא נתקלנו בו זמן רב. לקח לנו יותר משנייה אחת להבין שמדובר במאוורר שמרעיש בצורה מדהימה, וגם לדעתנו קצת מהר מדי. למעשה הרגשנו שיש פליטת חום עוד לפני שהרגשנו חום כלשהו מהחלק העליון של המחשב, כלומר מאזור המקלדת ומשטח השליטה, אם בכלל, אבל את הרעש שהיה ממש לא נעים שמענו הרבה קודם, וחבל, כי זה מאוד מפריע למי שלא אוהב לשחק עם אוזניות מבודדות רעשים חיצוניים.

וזה בדיוק הזמן להצגת החומרה

לפני שאנחנו עוברים למבחנים חשבנו שראוי להציג גם את מה שנמצא מתחת למקלדת, המערכת שגורמת, בין השאר, לפליטת החום המוזכרת לעיל. ובכן, התצורה של ה-ROG Strix GL553VD שקיבלנו לבדיקה הייתה מבוססת על שני צירים עיקריים: מעבד Core i7-7700HQ ממשפחת ה-KabyLake של אינטל (Intel) שהגיע לשוק בינואר שנה זו, מעבד ארבע ליבות שתומך בריבוי נימים, כלומר שמונה נימי עיבוד, שפועל במהירות בסיסית של 2.8 ג'יגה-הרץ ויכול להמריא במצב טורבו עד 3.8 ג'יגה-הרץ, וגם להציע את זיכרון המטמון מסוג L3 שלו שנפחו 6 מגה-בייט ועם מעטפת טרמית של 45 וואט, שנחשבת גבוהה משהו למחשב נייד, וזה עוד לפני שמוסיפים את החום שפולט כרטיס המסך הייעודי, שהוא GeForce GTX 1050 של NVIDIA, אחד מהכרטיסים היותר בינוניים שמציעה החברה עבור שווקי השחקנים הנוכחיים. הכרטיס מגיע עם 640 יחידות הצללה, רוחב פס של 128 ביט ו-4 ג'יגה-בייט זיכרון GDDR5.

מעבר לשני החלקים מרכזיים הללו של המחשב המסוים הזה, אפשר להזכיר גם כי השבב הגרפי הבסיסי, זה שמגיע משובץ במעבד, הוא HD Graphics 630. כמו כן מצויד המחשב בלא פחות מ-32 ג'יגה-בייט זכירון מסוג DDR4 וכונן SSD בנפח 256 ג'יגה-בייט עם ממשק SATA 3 וכן כונן HDD בנפח של 1 טרה-בייט. מבחינת קישוריות אלחוטית הוא תומך ב-WiFi 8201.11ac, והמידות הפיזיות שלו הן 383x255x30 מ"מ שנמתחים על פני 2.5 ק"ג שזה משקל די רגיל עבור מחשב מסוג זה.

הרגע בו המבחנים נכנסים לתמונה

חיפשנו מילה עדינה כדי להתייחס למבחני הסוללה של ה-ROG Strix GL553VD מבלי להיכנס למחוזות כמו שערורייה ומילים קשות אחרות. אז החלטנו פשוט לומר שהתאכזבנו מאוד מהסוללה של המכשיר שהגיעה במבחן ה-PC Mark 8 שלנו ל-1:49 שעות בלבד, התוצאה הכי נמוכה בה נתקלנו אי פעם במבחן הזה, ואפילו פחות מה-PX60 6QE של msi שבדיוק לפני שנה הפך למחזיק השיא השלילי עם 1:53 שעות עבודה. אמנם מדובר במחשב משחקים עם כרטיס מסך ייעודי, אבל בכל זאת זהו מחשב משחקים נייד, וציפינו לפחות שיחצה את קו השעתיים וחצי.

בכל מה שקשור לביצועים סינתטיים, המחשב עמד בהחלט בציפיות ממנו, הציפיות שנבנו עקב התצורה הגבוהה של המערכת, מבלי להתייחס לכרטיס התצוגה כמובן. את מבחן הכיווץ של WinRAR הוא סיים במהירות רבה עם קצב כיווץ של 7,709 קילו-ביט/לשנייה, כמעט פי שתיים ממחזיק השיא הקודם, חברו לחברה ה-Zenbook Flip UX560UA שסיים את המבחן עם קצב של 4,396 קילו-ביט/לשנייה. גם במבחן העבודה של PC Mark 8 הוא הגיע לתוצאה גבוהה שעמדה על 3,538 נקודות, התוצאה השנייה בטיבה שקיבלנו בשנתיים האחרונות בבדיקות המחשבים שלנו, שעומדת מאחורי ה-3,688 נקודות של ה-ideaPad Y900, מחשב המשחקים האימתני של לנובו (Lenovo).

מבחני הגרפיקה הובילו בדיוק לאן שציפינו עם כרטיס המסך של המכשיר, שאמנם שייך לדור החדש של כרטיסי ה-GeForce GTX של NVIDIA, אבל לחלק האמצעי עד אחורי של הקהילה המהירה הזו. ובכל זאת אין תלונות. תוצאה נאה של 2,331 נקודות במבחן Valley ועם קצב פריימים ממוצע של 55.7 לשנייה, ו-1,772 נקודות במבחן Time Spy החזק של 3DMark שהן ברמה בפני עצמה, אבל רחוקה מאוד מה-5,049 נקודות שהשיג ה-Y900 המוזכר לעיל שמצויד ב-GTX 1080.

אז לסיום

איפה זה מניח אותנו? מצד אחד מחשב מעוצב היטב שמותאם לשימוש העיקרי שלו כמחשב משחקים לגיימרים, אבל איזה גיימרים? לא אלו שנמצאים בקצה העליון, אלא שלב אחד מתחת, ולא משנה אם מדובר בשחקן שאוהב מהירות או שחקן שאוהב רזולוציה מאוד גבוהה או אחד שרוצה שילוב טוב של השניים. מאוד אהבנו את התוכנה הנלווה שמאפשרת לגיימרים להוציא את המיטב ואת המרב מהחומרה שמגיעה עם המחשב המסוים הזה, אבל לא אהבנו את הרעש של המאוורר ולא את זמן העבודה של המחשב. מצד שני אם אתם מחפשים תחנת משחקים שמטרתה לא להיות ניידת במיוחד, ואם אתם מעדיפים להשאיר את הקצה לאחרים, תמצאו כאן פתרון נוח למדי. מחיר השוק הוא כ-6,200 שקלים בממוצע, וזה מחיר סביר לדעתנו לחומרה שמציע המחשב -שהוא כאמור מחשב משחקים שמספק תמורה נאה לאלה שהתקציב שלהם לא מרשה להם להוציא יותר.