שוק הטאבלטים הקטנים צומח במהרה. מאז שגוגל השיקה את ה-Nexus 7 לראשונה, הקטגוריה הפכה לתחרותית יותר, המגוון עלה והמחירים ירדו. גם אסוס (Asus), היצרנית העומדת מאחורי הטאבלטים 7 אינץ’ של גוגל יש מה להראות גם תחת המותג האישי שלה עם סדרת ה-MeMO Pad הזולה של החברה. רק לאחרונה הכריזה אסוס על ה-MeMO Pad 8, טאבלט 8 אינץ’ המנסה להביא לא רק מחיר זול אלא גם תועלת ושימושיות רבה יותר, האם הוא מצליח?

עיצוב הטאבלט מוקפד מאוד – ז”א במגבלות התקציב. ה-MeMO Pad 8 מצויד במסך 8 אינץ’, לא גדול מידי ולא קטן מידי, באמצע, אם כי הוא אינו מיועד לעבודה ביחד אחת והוא על סף הגבול העליון לטאבלטים “הקטנים”. צבעו לבן מטאלי (זה עם הנצנצים) אך זמין בעוד מספר צבעים נוספים. הוא לא בין הטאבלטים הקלים שאחזנו (350 גרם), וגם קצת שמנמן (10 מ”מ עובי) כך שלמרות שאסוס מתגאים בעובדה כי המסגרת דקה ב-30 אחוז, הוא עדיין במידות לא מאוד קטנות.

הכפתורים המעטים שיש בו מרוכזים בדופן ימין ומשתלבים בצורה אלגנטית בעיצוב הכללי. אנחנו מדברים על כפתור הכיבוי/הדלקה וכפתור השליטה בעוצמת השמע. בגבו ממוקמת המצלמה המובלטת החוצה, בדופן השמאלית ישנו חריץ הרחבה microSD ובחלק העליון כניסת אוזניות ו-microUSB.

asus-memo-pad-8 pic 3

כפי שכתבנו, גודלו הוא על קצה גבול העליון של הטאבלטים הקטנים, וזה בעיקר בשל גודל המסך  – 8 אינץ’, שלדעתנו זהו הגודל האידאלי למכשירי הטאבלטים. זהו מסך מסוג IPS ברזולוציה של 1280×800 המספק צפיפות של 189 פיקסלים לאינץ’ (PPI), נמוך בהשוואה למכשירי הסמארטפונים בעלי מסכי ה-5 אינץ’ אך נחשב לממוצע בתחום הטאבלטים. כן היינו שמחים לראות רזולוציה של Full HD, אבל הוא הוא נותן עבודה לא רעה בכלל, גם בזוית הצפייה הרחבה (178 מעלות) וגם באיכות הצבעים. הוא מגיע עם אפליקציית Splendid המאפשרת לקבוע את טמפרטורת הצבע בהתאם לצור, אנחנו לא מצאנו לזה שימוש. לגבי התגובתיות יש לנו תלונות, ולא פעם נתקלנו בתגובה איטית ומאוחרת, אבל זה כבר כנראה קשור להמשך הסקירה בנוגע לביצועי המעבד.

ממשק בסיסי אך נוח
ה-MeMO Pad 8 מבוסס על מערכת האנדרואיד בגרסה 4.2.2 עם כמעט ללא שינויים רבים מצד אסוס. נכון וחכם במיוחד שמדובר בטאבלט, וכי הממשק הנקי מספק פשטות ונוחות רבה בשימוש השוטף. מסך הנעילה פשוט ובסיסי. אין יותר מידי אפשרויות משחק ופרט להסרת הנעילה, נוכל להגיע בזריזות ל-Google Now על ידי החלקת המסך מלמטה למעלה, לקבל מידע ראשוני על מזג האוויר והשעה הנוכחית, להוסיף מסכי נעילה נוספים ולהגיע לשורת ההתראות. בתפריט הגישה לחיפוש גוגל (החלקה מלמעלה למטה), ישנם גם 7 קיצורים מהירים שניתן לבחור ולשנות בהתאם לצורך, אולם אלו זמינים רק בתוך האפליקציות שלא מעלימות את שורת הכפתורים.

asus-memo-pad-8

מסכי הבית מעט יותר עשירים, אך משום מה לא ניתן לשנות את מספרם (5). העיצוב הבסיסי של מערכת האנדרואיד מוכר לכולנו: יש את סרגל האפליקציות בחלק התחתון (עד 6), גישה למגירת האפליקציות המחולק לפי אלו שהורדנו, השכיחים ביותר והווידג'טים הזמינים. סרגל ההתראות העליון עבר מעט יותר התאמות, כך ישנו גישה לכיבוי והפעלה של הקישוריות עם אפשרות לשינוי מיקום הכפתורים בסרגל על ידי גרירה, קביעת בהירות המסך, גישה להגדרות המכשיר והגדרות ה-WiFi.

את הכפתורים אסוס שילבה כחלק מהממשק, אשר באופן קבוע ממוקמים בחלק התחתון – כפתור הבית, משימות וכפתור חזרה. נוסף לכך ישנו כפתור עבור אפליקציות צפות, או יישומונים, אולי התוספת הכי חשובה ומעניינת כאן בממשק. לחיצה על הכפתור תחשוף תפריט קטן בו מספר לא קטן של יישומונים שניתן לפתוח אותם בחלון קטן הצף על גבי המסך מעל כל אפליקציה, להגדיל ולהקטין את היישומון ולפתוח על מסך מלא. יש מבחר לא קטן: החל ממחשבון, נגן וידאו, שעון עצר, יומן ועוד, ואפילו מספר ווידגט'ים המגיעים עם המערכת. התמונה הייתה יכולה להיות יותר חיובית אם בין הרשימות היינו רואים גם דפדפן ופנקס רשומון כזה, אבל את אלו לא ראינו.

כחלק מהמערכת אסוס הוסיפה מספר אפליקציות כדוגמת ה-Asus WebStorege הכוללת אחסון בענן בנפח 16GB למשך שנה בחינם, App Lock המאפשר לנעול אפליקציות עם סיסמה, ובהקשר הזה יש Parental Lock לשליטה מלאה של ההורים בטאבלט ומיקומו, בהחלט שימושי בהתחשב בקהל היעד של הטאבלטים הזולים. עוד ישנה אפליקציית מראה, מזג האוויר וגיבוי. אחרי כל זה נשארו לנו עוד כ-10GB של אחסון פנימי (מתוך 16GB סה"כ).

ביצועים סבירים
כשבוחנים ביצועים של מכשיר, לרוב ניגשים למבחני הביצועים שכן במכשירי הדגל החזקים קשה באמת להשוות אחד מול השני את מהירות העבודה. אולם במכשירי לשוק הביניים המספרים עדיין אמורים להוות את עיקר תשומת הלב שלנו. הטאבלט מבוסס על שבב של מדיה-טק (MediaTek) מדגם MT8125 הכולל בתוכו מעבד מרובע ליבה בתדר של 1.6GHz לכל ליבה. לצידו גם זיכרון עבודה (RAM) של 1GB ומעבד גרפי SGX544. "על יבש", מדובר במפרט לא רע בכלל וגם המספרים שקיבלנו ממבחני הביצועים משקפים זאת שכן ה-Memo Pad 8 הצליח מבחינתו להציג ציונים טובים, כמה טובים? ב-Antutu קיבלנו 20,194 נקודות. זהו ציון השווה ערך ל-Galaxy S3. גם ב-Quadrant קיבלנו מספר נאה של 5,951 נקודות, שוב ציון שעומד כ-20 אחוז מעל ה-One X המבוסס על ה-Tegra 3.

במציאות, הטאבלט עובד "בסדר". לא מהיר כפי שהמספרים מספקים, אלא קצת יתר נמוך. זה מתבטא בעיר בתקיעות קצרצרות (לאגים), טעינה ממושכת של אפליקציות, ועוד. לא תמיד זה קורה, ולפעמים הוא אפילו עובד מהר ובצורה מספקת. בזמן התקנות או בעבודה במקביל הטאבלט עובד לאט, ז"א התקיעות מתגברות, אבל זה לפרקי זמן קצרים. באופן כללי הוא עובד טוב כאשר לא מעמיסים עליו יותר מידי, וגם הצלחנו לשחק ב-Real Racing 3 אם כי גרפיקה קרטעה.

מצלמה ומדיה
ממכשירי הטאבלטים אנחנו לא מצפים ל"קסמים" בכל הקשור ליכולות המצלמה. מעט המקרים שבהם מצאנו את עצמנו זקוקים למצלמה שבטאבלט אבל זה לא אומר כי אנחנו לא צריכים אותה לגמרי. כאן במקרה שלנו יש לנו שני מצלמות, האחת 5 מגה פיקסל הממוקמת בגבו, והשנייה 1.2 מגה פיקסל בקדמתו. ואכן כגובה הציפייה לא התאכזבנו לגלות כי המצלמה הראשית, מוציאה תמונות סבירות. על הצבעים אין לנו תלונות, אך הרעש הדיגיטלי הרב מורגש מאוד ומשפיע על חדות התמונה. בצד יכולות הוידאו, יש לנו תמיכה עד 720p, ושוב גם כאן ישנו רעש דיגיטלי רב מידי בכדי שזה ייחשב לאיכות טובה, אבל אין לנו כל תלונות על איכות הצילום, כי בסופו של דבר לא ציפינו לקבל יותר. 

asus-memo-pad-8 pic 4

את הממשק נציין דווקא לטובה: הוא פשוט, קל וידידותי. בצד ימין ממוקם כפתור הצילום הגדול, כשמעט מתחתו ישנו את כפתור צילום הוידאו. בחלק העליון ישנה גישה מהירה לגלריית התמונות עם תצוגה מקדימה לתמונה האחרונה שצילמנו, ובחלק התחתון נמצא את מצבי הצילום: אוטומטי, HDR, יפוי, הסרה חכמה, לילה, פנורמה, אנימציית GIF וכל החיוכים. את כל המצבים הללו וודאי אתם מכירים מהסמארטפונים והחביבה מבין כולם היא צילום GIF נע בקלות. בצד שמאל של הממשק ישנו כפתור הגדרות, שם ניתן לשנות את ערכי הצילום ועוד.

הגודל של המסך הוא ללא ספק גורם ההנאה העיקרי כשמשתמשים בטאבלט לצפייה בוידאו, וכאן אכן נהנינו לצפות בוידאו באיכות Full HD 1080p, אשר הטאבלט הצליח לנגן כמעט ללא כל בעיה. למה כמעט? כי הסאונד בקבצי mkv לא תמיד מצליח לעבוד, לכן היינו חייבים לנגן קבצי AVI או MP4 אשר מקודדים עם סאונד סטראופוני. בנגן המוזיקה לעומת זאת לא נתקלנו בבעיות, וכאן הרמקולים קיבלנו אצלנו ציון לשבח, שכן מדובר בזוג רמקולים סטראופוניים ובעלי עוצמה גבוהה וטובה.  יש גם יציאת אוזניות 3.5 מ"מ בחלק העליון, והיה יכול להשלים את התמונה גם יציאה לטלוויזיה אולם היא לא קיימת כאן.

את ה-Memo Pad 8 אסוס ציידה בסוללה בהספק של 3950mAh, לערך בדומה ל-Nexus 7. נתוני היצרן מעידים על הספק כולל של 9 שעות עבודה רצופות, גם כן מספר נאה. בפועל, אפשר לומר כי הנתונים מוכיחים את עצמם וכי הטאבלט עבד לנו במשך שבוע שלם ברציפות עם עבודה של כרבע שעה עד חצי שעה בכל יום. סה"כ נתון מכובד ומספק.

לסיכום, ה-MeMO Pad 8 הוא טאבלט בסיסי פלוס. לא מהזן היקר יותר אבל גם לא מהזול ביותר כאשר מחירו עומד נע סביב 1,200 שקל. זה גם מה שהופך אותו לבעייתי יותר כי מחירו לא לכאן ולא לכאן שכן בתוספת של 300 שקלים ניתן לרכוש טאבלט בעל מפרט טוב יותר (Nexus 7 2013 או עוד קצת בשביל ה-LG G Pad 8.3 המצוין), ובלי מאמץ גם נמצא טאבלטים זולים יותר אם נתפשר במעט על האיכות. לכן לדעתנו הוא יקר מידי למה שהוא מספק, והיה נכון אם הוא לא היה עובר את רף ה-1,000 שקלים. פרט לכך, מדובר בטאבלט המספק חווית שימוש טובה ומהנה – המסך בגודל הנכון, ממשק עשיר ואיכות גימור גבוהה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.