כשאומרים לכם את המילה "טאבלט", ישר לראש קופץ לנו האייפד (או האייפד 2גלקסי טאב… תלוי כמה אתם מכורים) אבל בכל זאת רבים נמנעים מ”להתחייב” לתצורה החדשה-ישנה הן בשל המערכת שמגיעה עם הטאבלט שלא מוכרת לנו וגם בשל צורת העבודה עם המחשב ביום יום ויכולתו המוגבלת לספק לנו את כל הצרכים. אם השלמתם עם הצורך שלכם במחשב טאבל, אז Asus באה לספק את שאר הצרכים כשהשיקה את מחשב הטאבלט החזק בעולם.

לא מתחרה באייפד
ה-Eee Slate מדגם EP121 לא מגיע כדי להתחרות באייפד או באחד ממחשבי הטאבלטים השונים המבוססים על האנדרואיד וגם הוא לא יועד לכך. זהו מכשיר שבראשונה משדר “עסקים” ובא כדי לעבוד עבור השוק העסקי לביצוע משימות מורכבות יותר מאשר לגלוש ברשת, לעדכן סטטוס בפייסבוק ולהאזין למוזיקה.

המחשב אשר מבוסס Windows 7 מספק מענה הולם לבעיה של אינטגרציה והתאמה ליישומים מוכרים הרצים על מערכת ההפעלה הפופולרית של מיקרוסופט, ובשל כך גם מאפשר הרצה של כל יישום שאנו משתמשים בו במחשב שלנו ויתרה מכך – פיתוח יישומים המותאמים לעבודה בסביבת Windows לתפעול וביצוע משימות ארגוניות. הטאבלט של Asus הוא למעשה תחנת עבודה ניידת, זאת גם בזכות יכולת העיבוד החזקה שהוא מביא עימו – מעבד Core i5–470 הרץ בתדר 1.33GHz וזיכרון שיכול לטפס עד ל-4GB DDR3 כשלכך תוסיפו כונן SSD פלאש בנפח 64GB ואתם מסודרים.

גודלו של המחשב לא קטן כלל, ואף גדול מידי לטעמנו אך שוב, זה הכל תלוי למה מייעדים אותו. עם מסך 12.1 אינצ’ מסוג LED, ומשקל כולל של 1.16 ק”ג, הוא לא מיועד לאחיזה ביד למשך זמן ממושך מידי, ולכן הנרתיק המצורף המאפשר להציב את המחשב בזווית לאורך או לרוחב מספר פתרון מצוין לכך. אחרי שהתרגלנו למסך, עברנו על החיבורים שבו ומצאנו זוג כניסות USB 2.0, חריץ כרטיס זיכרון SD, יציאת HDMI, כפתור הדלקה/השהייה וכפתור נעילת המסך מפני סיבוב אוטומטי.

קרא עוד:  בקרוב בכרום: שיתוף תכנים בין מכשירים שונים

קדימה, לעבודה
מערכת ההפעלה Windows 7 לא מוכרת כאחת שידידותית למחשבים חלשים, כדוגמת מחשבי הנטבוקים מבוססי Atom וגם בתחום מחשבי הטאבלט. זו יכולה להיות הסיבה מדוע רבים משתדלים להתרחק ממערכת זו אך זו גם יכולה להיות הסיבה מדוע רבים לא מעוניינים לעבור למחשב טאבלט. במקרה שלנו, מעבד ה-Core i5 עושה צדק עם Windows 7 מה שמתבטא בעבודה מהירה והופתענו מאוד לראות כיצד המחשב הגיב לנו לכל הפעולות (הבסיסיות) שביצענו עימו. בצירוף הזיכרון הגדול (4GB במחשב שעבדנו עימו) ודיסק פלאש זריז בנפח של 64GB, הביצועים שמתקבלים ריצו אותנו.

מסך המגע בטכנולוגית Capacitive הרגישה מאוד למגע, וכוללת שכבה אלקטרומגנטית המאפשרת לעבוד עם עט סטילוס המצורף למחשב לדיוק בעת הלחיצה על המסך. הרזולוציה גבוהה (1280×800) והמסך חד וברור מאוד, ומרחב העבודה על המסך גדול ונוח.

תגובתיות המגע הייתה טובה ברוב השימושים שלנו איתו, אך נתקלנו לא פעם בשהיות קלות בזמן השימוש במולטי-טאץ’ בדפדפן, בזום צביטה בתמונות וביישומים עתירי גרפיקה, מה שהתבטא באיטיות בתגובה. הדיוק בשימוש היה מירבי, והרגישות הייתה גבוהה ומרשימה, אמנם לא כמו האייפד, אך בהחלט מספק חוויה טובה כשעט הסטילוס המצורף מספק עוד יותר דיוק כשצריך. המסך גם מסתובב לכל כיוון שתסובבו את המחשב, אך התגובה היא לא מיידית.

בשימוש במקלדת הווירטואלית לא נתקלנו בקשיים כשניתן לעבודה עימה לאורך ולרוחב. לחלופין, המחשב מגיע עם מקלדת Bluetooth דקה ומהודרת מבית מיקרוסופט, והנרתיק שמגיע עימו מאפשר להציב את המחשב בכל זווית אפשרית, כך שאם תזדקקו לבצע "עבודה", תוכלו לעשות זאת בקלות.

קרא עוד:  כך נראית אפשרות שחזור מהענן של Windows 10

מולטימדיה לא חסר
ל-Eee Oad מצלמה 2 מגה פיקסל, כך שתוכלו להשתמש בה לשיחות וידאו צ'אט, אבל לצילום סטילס יהיה לכם מעט קשה יותר זאת כי היא ממוקמת מקדימה ואין אחת אחורית. למכשיר רמקול סטראופוני חזק יחסית, אבל אל תצפו לבאס כלשהו, כשעיקר השימוש בו יהיה לכם בצלילים המעצבנים של ה-Windows והאזנה לשירים וצפייה בסרטונים (טפשיים) מהרשת, לכן לזה הוא בהחלט מספיק. אם תרצו מעט יותר, תכלו לצפות בסרטי HD דרך כל נגן תומך וגם להציג על מסך חיצוני בחיבור HDMI. נחמד.

יש לו כמובן קישוריות WiFi ו-Bluetooth 3.0 כשהוא יגיע לארץ גם עם גרסת 3G לגלישה סלולרית מלאה.

אבל המחיר…
כן, זוהי בעצם השורה התחתונה לרובנו, ואם חשקתם בטאבלט Windows, המחיר כנראה ירחיק אותו ממכם. ה-Eee Pad צפוי להימכר בארץ בעוד כחודש-חודשיים במחיר התחלתי של 5,000 ש"ח (ל-2GB זיכרון ו-32GB אחסון) ותוספת של 3G וזיכרון גדול יותר כמובן ירחיבו את המחיר.  עסקי כבר אמרנו?

לסיכום
עדיין מערכת ה-Windows שולטת בשוק המחשבים, לכן אין ספק שטאבלט מבוסס Windows, קוסם במידה מסוימת לרובנו. זהו מחשב קל לשימוש, פתוח ומאפשר התאמה מלאה למשתמש בזכות מערכת זו, וגם המחשב כשלעצמו מרשים ביכולות שלו להעמיד תחנת עבודה שלמה וזריזה בנישת הטאבלטים המבוססת ברובה על אנדרואיד ו-iOS. בשל גודלו של המסך ובעיקר המחיר, רוב הצרכנים יסתפקו בטאבלט קטן יותר וזול יותר, אך דווקא חברות וארגונים ימצאו בו יתרונות רבים. רק נציין כי ל-Asus מחשבי טאבלט נוספים כדוגמת ה-Transformer ו-Memo המבוססים על אנדרואיד שיותר מתאימים להתחרות בשוק הטאבלטים המוכר כשה-Transformer צפוי להגיע לארץ בקרוב.

* זוהי סקירה בסיסית בלבד ובשל הזמן הקצר שהיה לנו עם המחשב לא היה באפשרותנו לבדוק הכל.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.