האם Project Treble, פרויקט התוכנה של גוגל שנחשף ב-2017 ומטרתו הייתה לזרז את קצב יציאת עדכוני מערכת ההפעלה אנדרואיד למכשיריהן של יצרניות חיצוניות, הצליח להשיג את מטרתו? ניתוח של נתוני העדכונים מעלה כי התשובה היא בהחלט כן – אכן נרשם שיפור משמעותי, אם כי ישנן יצרניות שמוסיפות להתעכב ופוגעות בממוצע.

תחילה לחדשות הטובות: אם העדכון הממוצע למערכת ההפעלה נוגט (אנדרואיד 7.0) דרש מהיצרניות 192 ימים, הרי שהעדכון לאוריאו (אנדרואיד 8.0) לקח 170 ימים בממוצע, ואילו מחזור העדכונים הנוכחי ל-Pie (אנדרואיד 9.0) הוא המהיר בתולדות מערכת ההפעלה: רק 118 ימים בממוצע. 

עיקר השיפור נרשם הודות למאמציהן של שלוש יצרניות שהצליחו לצמצם באופן מרשים את זמני העדכונים עבור מכשיריהן: וואווי (Huawei), סמסונג (Samsung) ושאומי (Xiaomi). היות ששלושתן הן בין היצרניות המובילות בשוק ומוכרות חלק ניכר ממכשירי האנדרואיד החדשים, הרי שמדובר בשיפור בעל משקל אדיר לרוב המשתמשים. חברות אחרות כדוגמת סוני (Sony) וואן-פלוס (OnePlus) נותרו זריזות כשהיו, בעוד שמוטורולה (Motorola) ו-LG מוסיפות להתעכב.

יש לציין כי נתונים אלו מתייחסים לעדכונים בעבור מכשירים חדשים יחסית, הנחשבים מכשירי דגל. המצב בשוק הביניים נותר בעייתי, בעוד שרוב היצרניות נוטות לנטוש לחלוטין מכשירים אותם הן מחשיבות כ״ישנים״ – בני שנתיים ומעלה.