אפל הסירה לפני מספר ימים את היישום AppGratis, אפליקציה שהציגה מידי יום את האפליקציה החינמית היומית ב-App Store ומחירי הנחה של האפליקציות שבחנות, ומדוע? ניתן להסיק כי המטרה העיקרית של אפל היא מניעת שירותי קידום אפליקציות של מפתחים אחרים, המקשרות ליישומים שאינם של החנות. מאותה סיבה אפל הסירה מחנות היישומים שלה את האפליקציה AppShopper בטענה כי היא מפרה את סעיף 2.25, סעיף שהוכנס לתקנון האפסטור באוקטובר 2012 יחד עם גירסה iOS 6, בו אפל הוסיפה כלל חדש בקווים המנחים למפתחי ה- iOS שלה האוסר על אפליקציות לקדם אפליקציות אחרות, שאינן שייכות למפתח עצמו או לחקות את App Store עצמו.

נוסח סעיף 2.25 אומר כי: "אפליקציה שתציג אפליקציה אחרת לרכישה, או קידום באופן זהה או מבלבל מאפסטור תידחה".  מפתחים רבים הסתמכו על שירותים כאלו, אשר היוו מרכז קידום ליישומיהם בגירסת הלייט עם מודל פירסום ואפשרות שדרוג לגירסת ה-Freemium בתשלום. כזכור, AppShopper היוותה תחרות ישירה עם App Store, של אפל עצמה. יתרה מכך, משתמשים יכלו לקבל התראה כאשר אפליקציה הייתה במבצע. אפליקציית AppGratis בשונה מ-App Store מספקת תיאור קצר לאפליקצית צד ג' מומלצת, המוצעת חינם ליום אחד.

ישנן דרכים רבות למציאת יישומים בחינם עבור iPhone, iPod או iPad. עיון ב-App Store, או רישום לעדכונים בטוויטר כדוגמת "148Apps", אולם הרעיון המרכזי מאחורי אפליקציית AppGratis החינמית, היא להציג יישומים אחרים בחינם רק ליום אחד כאשר הם נבדקו ונסקרו על-ידה, כך שיש סיכוי סביר שהיא שווה ומומלצת. בנוסף רוב היישומים הם בתשלום, ומתאפשרת הורדתם בחינם באותו יום (ורק באותו יום), כל שנדרש הוא כמה נקישות להורדתו ישירות מ-App Store. (משתמשים קיימים עדיין יכולים להשתמש באפליקציה).

קרא עוד:  חדש ב-Duo - אפשרות לשלוח פתקים ושרבוטים

מה הלאה?
הוספת סעיף 2.25 לא מפתיעה אף אחד, ואינה מציגה את החברה במיטבה הרוצה לשלוט בכל האלמנטים של המערכת האקולוגית הסגורה שלה. אפל לא מוכנה למסור את השליטה בה, קלה ככל שתהייה לד שלישי. איזה נזק ייגרם לאפל בכך שתאשר אפליקציה שנראית כמו ה-Appstore? "חנות אפליקציות מזויפת", שבסופו של דבר מעבירה את השליטה בחזרה ל-"חנות האמיתית". יש רק דרך אחת (באופן חוקי) להוריד יישומים, וזאת באמצעות App Store. ידוע שאפל קפדנית מאוד בבחירת האפליקציות שמועלות לחנות האפליקציות שלה, עם ההצלחה של אפסטור, נוצרו בעיות חדשות למפתחי האפליקציות עם מעל ל- 750 אלף אפליקציות שונות- ההתלבטות קשה.

appgratis_Large_thumbהאם אפל מעתיקה ממפתחיה?
נראה שלאפל נגמרו הרעיונות, והיא מתחילה להסתכל על האפליקציות שפותחו על ידי מפתחים חיצוניים. אנשים לא אוהבים כשנלקחים הרעיונות שלהם ומשפרים אותם. אפל בדעה שרעיון טוב עם ביצוע שאינו מושלם, לא שווה כלום. אפל היא "גנבת" ידועה של רעיונות, היא מבצעת אותם בצורה מקורית למדי, תוך שימוש בטכנולוגיה שלה והעיצוב שלה. אחד הסיפורים המוכרים ביותר שפורסמו בנושא זה הוא מפתח ב- Cydia שטען כי אפל גנבה לא רק את הרעיון שלו לסינכרון אלחוטי, (Wifi Sync) אלא גם את הסמל שלו. הטיעון הנגדי המעניין לכל זה הוא שאנו רואים את כל הרעיונות האלה ודורשים מאפל ליישמם עבורנו, אז אנחנו אשמים בסופו של דבר.

קרא עוד:  אין יותר עדכון על עדכון אפליקציות אוטומטי ב-Google Play

בתחילת השנה, אפל הגיעה להסדר בתביעה שהוגשה על ידי קבוצת הורים שטענו כי מדיניות הרכישה-App Store לקויה, בקלילות שבו ילדים רוכשים בסכומי כסף גדולים, כאשר אינם בהשגחה. ההורים טענו כי ילדיהם שעדיין לא מבינים את המשמעות של כסף אמיתי, היו מוציאים מאות דולרים על רכישת מטבעות במשחק, כפי שמתואר בסיפור: רכישה בסך 2,500 דולר ב- 10 דקות. בהסדר התבקשה אפל להוסיף אזהרה- שורת טקסט לדפי ההורדה של אפליקציות מה שנקרא "Freemium", בו היא מודיעה למשתמשים שהאפליקציה תומכת ברכישות מתוך היישום.

רכישה ושדרוג מתוך היישום עצמו (In-App Purchase) ,הינו מודל שיווק בו האפליקציה זמינה להורדה בחינם, ועל מנת ליהנות מפיצ'רים נוספים של האפליקציה תיאלצו לרכוש ולבצע תשלום מתוך האפליקציה עצמה. למעשה, רכישות מתוך האפליקציה מאפשרות למשתמשים לרכוש בלחיצת כפתור פיצ'רים חדשים, יכולות נוספות, תוכן נוסף, וחוויות נוספות שהאפליקציה כוללת. מודל זה הופך את שיטת ה- Freemium לקלה ליישום ונגישה הרבה יותר, כאשר המשתמש כלל לא נדרש לצאת מחוץ לתחומי האפליקציה על מנת לבצע את הרכישות, ומבצע אותן מתוך הזירה עצמה.

פורסם לראשונה באתר iPhones.co.il