באירוע המפתחים השנתי WWDC 2015, הכריזה הערב אפל (Apple), כצפוי, על מערכת ההפעלה החדשה למכשירי האייפון, iOS 9.

סירי עושה Google Now

השינוי הבולט בגרסה החדשה היא העוזרת הוירטואלית סירי (Siri), שהופכת לאינטלגנטית עוד יותר, ומלבד ממשק מעוצב סירי הופכת להיות אקטיבית ולא ממתינה לשאלות שלנו, סטייל Google Now. כך לדוגמה, כאשר אנחנו נוהגים להאזין למוזיקה במכון הכושר, נגן המוזיקה יפעל אוטומטית עם חיבור האוזניות. אם נכנסה שיחה ממספר לא מזוהה, iOS 9 Search (2)המערכת תבצע חיפוש מהיר בהודעות שלנו, במיילים ועוד כדי לתת לנו מידע אודות מספר הטלפון, לפני שאנחנו בכלל עונים. כל אלו ועוד מתבצעים על ידי למידה של המשתמש בחיי היום יום שלו והתאמה מירבית עם הזמן.

ב-iOS 9, גם הפקודות והשאלות לסירי הרבה יותר גמישות ולא דורשות מאיתנו לעבוד לפי תבנית מוכרת מראש. אפשר לדוגמה לשאול את סירי “הצג לי את התמונות מארה”ב בחודש אוגוסט” (באנגלית), וסירי תספק את המבוקש. ניתן באותו האופן לבקש לפתוח את הספר שקראנו בעמוד מסוים או אפילו שיר או רשימת השמעה.

לדברי אפל, בשנה האחרונה חל שיפור רב ביכולתיה של סירי לפענח ולספק מענה לשאלות שלנו, עם 40 אחוז שיפור בשגיאות ובמהירות המענה. בכל שבוע סירי מספקת תשובות למעל מיליארד שאלות, כך שאפל הצליחה לספק את ההתאמות הדרושות במערכת בהתאם לשאלות הפופולריות.

חיפוש חדש, מסך מפוצל ו-News

ממשק החיפוש התעדכן גם הוא, למעשה עוד לפני שבכלל הקלדנו אות, iOS 9 תציג לנו מידע רב כמו אנשי קשר פופולריים, נקודות עניין בסביבה, וחדשות האחרונות מרחבי הרשת. בנוסף, אפל תאפשר למפתחים להשתלב בחיפוש המרכזי עם חיפוש בתוך אפליקציות.

קרא עוד:  אפל מחייבת החלפת סוללות iPhone במרכזי שירות מורשים בלבד

iOS 9 search

ישנם לא מעט ליטושי ממשק שונים, שיפור ליישום ה-Notes כמו הוספת תמונות מהירה, כלי ציור מתקדמים וגם שמירת דפי אינטרנט לפתקים. במפות יתווספו נתוני תחבורה ציבורית ואפליקציה חדשה בשם News תספק עדכוני חדשות סטייל פליפבורד ליצירת מגזין אישי.

משתמשי האייפד ישמחו לגלות פונקציה חדשה המאפשרת לפצל את המסך לשניים ולהפעיל שני יישומים במקביל, ממש בדומה לקיים בטאבלטים ובטלפונים של סמסונג. ניתן לבדוק את המייל בזמן שגולשים בדפדפן או לבחור כל יישום תומך אחר. אפשרות אחרת בשם Slide Over מאפשרת להטמיע אפליקציות מסוימיות בצד באופן קבוע כמו לדוגמה צ'אט בפייסבוק, חלון התופס 30 אחוז מהמסך. בנוסף ניתן להציג סרטונים במסך צף, לשנות את גודלו ולהזיז את החלון לאן שנרצה. פיצול המסך יהיה זמין רק באייפד איר 2 ואילו שאר האפשרויות בכל הטאבלטים התומכים בעדכון.

iOS 9  iPad split screen

שיפור בחיי הסוללה

עם הגעתה של ה-iOS 9, אפל גם מבטיחה שיפור בביצועים ובחיי הסוללה. בבדיקה שנעשתה, המערכת החדשה הצליחה להאריך ביותר משעה את סוללת ה-iPhone 6, שזה לא רע בכלל. גם את נפח העדכונים היא הצליחה להקטין, דבר שכזכור היה דורש להסיר ולרוקן את מכשיר האייפון לפני כל עדכון – כעת צריך רק 1.3 ג’יגה-בייט של מקום פנוי במקום 4.6 גי’גה-בייט שהיה צריך בעת עדכון iOS 8.

גם צד האבטחה הוא חלק לא קטן במערכת, ולדברי אפל מלבד שיפורי אבטחה שונים שנעשו, נתוני המשתמש שאיתה עובדת העוזרת הוירטואלית הינם נשמרים מקומית בלבד, ואין חשש כי אלו יגיעו לרשת והיא לא עושה בהם כל שימוש.

קרא עוד:  סמסונג תשלב מודמים ל-5G במערכות שלה עוד השנה

מי משתדרג ומתי?

עדכון ה-iOS 9 מיועד עבור מכשירי האייפון 4s ומעלה, אייפד 2 ומעלה, אייפד מיני ומעלה ואייפוד טאץ’ דור 5. השחרור הרשמי לא יקרה לפני השקת מכשיר האייפון הבא, וזה לפי הערכות יתרחש בחודש ספטמבר הקרוב.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.