מספר ימים לאחר פרשת השבתת מכשירי האייפון 6 ומעלה (iPhone), השבתה שנגרמת בעקבות החלפת כפתור בית במעבדה שאינה מורשית, מאוימת אפל (Apple) בתביעה ייצוגית בגין גרימת נזק במתכוון וכן הוצאת כספים במירמה, כך מדווח האתר הבריטי The Guardian.

קבוצת עורכי דין מסיאטל שבארה"ב הודיעו כי בכוונתם לתבוע את אפל בגין גרימת נזק ביודעין וכן על הדרך שבה היצרנית סוחטת כספים (לכאורה) מלקוחותיה. לטענת עורכי הדין, מספר משתמשים פנו אליהם בעקבות הפרשה המדוברת ונאמר להם על-ידי עובדי חנויות האפל סטור השונות כי עליהם לרכוש מכשיר חדש בעלות מופחתת.

עוד מוסרים עורכי הדין, כי לטענתם היצרנית האמריקאית פעלה באגרסיביות ובפזיזות ולמעשה עוברת על "חוק הנזיקין" שנחקק בארה"ב בשנת 1971. לדבריהם היצרנית משביתה את המכשירים בכוונה תחילה וגורמת נזק כספי למשתמשים. בנוסף, טוענים עורכי הדין כי עצם העובדה שהיצרנית מחייבת את המשתמש לרכוש מכשיר חדש במקום לתקנו אינה אלא סחיטת כספים ביודעין ללא כל קשר לסיבת האבטחה.

נזכיר, כי הפרשה המדוברת מוציאה מכלל שימוש מכשירי אייפון 6 ומעלה (שעודכנו לגרסת מערכת ההפעלה העדכנית ביותר) באם המשתמש החליף כפתור בית במעבדה שאינה מורשית מטעם אפל. ההשבתה מתרחשת על-ידי הקפצת שגיאה 53 בעת ניסיון לעדכון גרסה או איפוס המכשיר דרך תוכנת האייטונס בעת בדיקת התאמה בין התוכנה לבין החומרה.

יחד עם זאת, נזכיר כי חיישן טביעת טביעת האצבע, הנמצא בתוך כפתור הבית, מכיל את כל פרטיו האישיים של המשתמש, לרבות מספר כרטיס אשראי ושרות ה-Apple Pay – לכן זוהי למעשה הסיבה לאבטחה המוגברת שמפעילה אפל והדרישה להחליף את כפתור הבית במעבדה מורשית בעלות של 200 דולר.

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.