המקבילה הצרפתית למשרד הממונה על הגבלים עסקיים, DGCCRF, הודיעה בסוף השבוע כי אפל (Apple) תצטרך לשלם לממשלה הצרפתית קנס בסך 25 מיליון אירו כעונש על כך שהאטה טלפוני iPhone ישנים בלי להודיע על כך מראש.

כזכור, במשך שנים נפוצו שמועות על כך שעדכונים למערכת ההפעלה iOS מאיטים בכוונה דגמי iPhone ישנים כדי לאלץ אנשים לשדרג את מכשיריהם לדגמים חדשים. ב-2017 הודתה אפל כי השמועות נכונות, והסבירה כי ההאטה נועדה למנוע ממכשירים בעלי סוללות ישנות ושחוקות לאתחל את עצמם בזמן עומס.

בעקבות הביקורת שהתעוררה לאחר ההודאה, החליטה אפל לשנות את מדיניותה ולהודיע לבעלי מכשירים ישנים על האפשרות שמכשיריהם יואטו לפני התקנת עדכון למערכת ההפעלה.

עם זאת, שינוי המדיניות לא סיפק את הגופים האחראים על הגנת צרכנים במדינות שונות. איטליה החליטה כבר לפני למעלה משנה להטיל על אפל, כמו גם על סמסונג (Samsung) קנסות בסך מיליוני אירו על הפרשה. עתה החליט התובע הכללי בצרפת להטיל על החברה קנס גבוה אף יותר. זאת לאחר שבשנה שעברה קיבל את מסקנות החקירה של ה-DGCCRF, שקבע כי אי ההודעה על ההאטה האפשרית הייתה הטעיה מסחרית על ידי השמטת מידע.

בנוסף לתשלום הקנס, החברה תחויב לפרסם הודעה על כך באתר שלה לאורך חודש ימים. עם זאת, הגולשים לא יפיקו הנאה כלשהי מההודעה מלבד השמחה לאיד, שכן הקנס אינו מיועד לתשלום פיצויים למי שנפגעו מהמדיניות.