כחצי שנה לאחר שהשיקה את צמד מכשיריה החדשים, מכשיר האייפון 5C ומכשיר האייפון 5S, וכחמישה חודשים לאחר שהציגה את דור ההמשך למכשירי הטאבלט שלה, ה-iPad Air וה-iPad Mini 2, חושפת אפל אמש (ג) את הדו"ח הרבעוני הראשון של שנת 2014. והתוצאות? מפתיעות במיוחד.

כנהוג מדי רבעון,  אפל חושפת את נתוני המכירות לשנתון החולף. הדו"ח הכספי, שכלל את תקופת חג המולד בארצות הברית- שם נמכר מכשיר האייפון 5S במכירת שיא של כל הזמנים והוכרז כגאדג'ט הנחשק ביותר, כלל את נתוני המכירות של סך כל מכשירי ה- iDvice ואת מחשבי ה-Mac של החברה. עפ"י הדוח, מכשיר ה-iPhone הצליח אף לשבור את תחזיות האנליסטים, ונעמד על סך מכירות של כ-51 מיליון יחידות, עלייה של כששה אחוזים לעומת אשתקד. מכשיר ה-iPad  ממשיך אף הוא לשבור שיאים, ורשם נתון מכירה מרשים של כ-26 מיליון יחידות, עלייה של כ-14 אחוזים מהתקופה המקבילה אשתקד.

apple-q1-2014

אפל ציינה גם את סה"כ הכנסותיה ברבעון החולף שעומדים על כ-57.6 מילארד דולרים, עלייה של כששה אחזוים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, בהשוואת הנתונים לרבעון המקביל בשנת 2012, אפל לא רשמה הישג רווחי משמעותי ברבעון זה, שעמד על סכום של כ-13 וחצי מיליארד דולר. נציין, כי סך קופת המזומנים של אפל עומדת על סכום של כ-159 מיליארד דולרים.

קרא עוד:  דיווח: אפל מתכננת מערך צילום משולש ומטען מהיר ב-iPhone הבא

אילו ננתח את נתוני המכירות עפ"י מיקום גיאוגרפי, נוכל לראות כי אמריקה עומדת בראש רשימת היבשות המובילות את נתוני המכירה, אף על פי שהכנסותיה של אפל נמוכים בכאחוז אחד לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, יבשת אירופה הנמצאת במקום השני, מניבה לאפל עלייה של כ-4 אחוזים מההכנסות לעומת אשתקד.

apple-q1-2014 2

אייפון 5C- הצלחה או כשלון?
כמה שעות לאחר הוועידה במהלכה חשפה כאמור אפל את הדוח הרבעוני הראשון לשנת 2014, הכריז מנכ"ל אפל טים קוק כי ייתכן ואפל שגתה כשהשיקה את מכשיר האייפון 5C, ולא הסתיר את אכזבתו מנתוני המכירות המאכזבים של מכשיר זה. "לקח לנו זמן לבנות את התמהיל כפי שהנחנו שלקוחותינו רוצים. כתוצאה מכך, איבדנו חלק נכבד ממכירות האייפון  בצפון אמריקה"- כך אמר קוק, שאמנם לא ציין באיזה מכשיר אייפון מדובר, אך גורמים בחברה מייחסים את דבריו למכשיר האייפון 5C. נציין, כי דבריו של קוק עולים בקנה אחד עם השמועה כי אפל תנטוש השנה את מכשיר האייפון 5C ותשיק שני מכשירי אייפון בעלי מסכים מוגדלים.

צועדים אל עבר עתיד התשלומים הסלולרי
בתשובה שנתן טים קוק לאחת מהשאלות הרבות שנשאלו לאחר הוועידה, התייחס באופן ישיר לדיווח כי אפל עובדת על תוכנית תשלומים חדשה, וציין כי ייתכן וחיישן ה-Touch ID יהווה חלק בלתי נפרד מתוכנית זו: "עתיד התשלומים הסלולרי הוא חלק מהמחשבה שלשמה הצגנו את חיישן ה-Touch ID- כך ציין. קוק המשיך ואמר, כי כבר בשלב הזה מחזיקי האיפון 5S נהנים מרכישת תכנים בחנות ה-iTuens וה-AppStore באמצעות החיישן וכי ייתכן ובעתיד יורחב החיישן לאפשרויות נוספות. בנוסף, הוסיף קוק כי החיישן אינו מוגבל אך ורק לרכישות ולמערכת תשלומים, וייתכן כי תעשה בו שימוש בעתיד גם לדברים אחרים.

קרא עוד:  נטפליקס חסמה את השימוש ב-AirPlay. התירוץ: "מגבלות טכניות"

מעניין יהיה לראות אילו שפנים מסתירה החברה מקופרטינו מתחת לכובע ואילו הפתעות צפויות השנה. כך או כך, נראה שהבטחתו של טים קוק כי שנת 2014 צפויה להיות שנה גדולה בעבור אפל- קורמת עור וגידים.