Numbers, התחליף לאקסל של אפל

באירוע ההכרזה של אפל בשבוע שעבר, טים קוק הכריז על מה שכולנו ציפינו. היו שם אייפדים – שניים, שדרוג סידרת המחשבים המוצלחת של אפל – מקבוק פרו  ומחשב-על אחד – המק פרו שמאז יוני 2012 לא קיבל עדכון משמעותי, אבל היו שם עוד כמה דברים מעניינם וחשובים לא פחות, שנידמה כי אולי מרוב כל הבאזז מסביב האייפד פספסנו משהו חשוב. לפחות לטווח הארוך.

האופיס לא רק של מיקרוסופט
אם יש משהו אחד שמיקרוסופט עשו נכון וטוב בשנים האחרונות זה האופיס. חבילת האופיס הפכה כמעט לקונצנזוס עולמי ואין ספק שמדובר במעבד תמלילים הכי טוב שקיום היום. עד לפני מספר שנים מיקרוסופט פעלה כמעט לבדה בשוק העסקי והסטודנטיאלי ו-Microsoft Office כמוצר ההפך לסטנדרט. אך בשנים האחרונות חברות שנות מכרסמים במונופול שלה בתחום במטרה להציע ללקוחות ברחבי העולם אופציה אחרת ולנתק את שליטת מיקרוסופט בתחום.

חבילת האופיס, למרות גדולתה, מסורבלת מאוד. האופציות המרובות ומסכי הבחירה השונים מהווים קשיים רבים על אחוז ניכר ממשתמשי אופיס שבסך הכל צריכים להדפיס ברכת יומהולדת או סיכום קצר, ובדיוק את הבעיה הזאת ניסו לפתור בגוגל כשהשיקו את שירות Google Docs. השירות של גוגל מאפשר ממשק פשוט ונקי שעובד בצורה אינטואיטיבית ומהירה יחסית שמאפשרת "עבודה תכלס" ושיתוף בן מספר משתמשים. אך מדובר באפליקציה אינטרנטית שהגישה עליה מותנת בחיבור לאינטרנט, הרשמה לשרותי גוגל, ושימוש בדפדפן.

"אנחנו הופכים את התעשייה כולה על פיה", הצהיר טים קוק כשהכריז גם על חבילת iWork ו-iLife שעוצבה מחדש, ולא שכח לבשר לנו שהיא תגיע הישר לחנות האפליקציות בחינם. קוק והצוות כיוונו את המהלך הישר למיקרוסופט, אותו מהלך שמיקרוסופט מנסה למנוע כבר מספר שנים. אך יש שם עוד מטרה אחת על הכוונת: Google.

חבילת iWork מוצעת כאמור בחינם לגמרי. זה אומר ש-Pages (פייג'ס), Numbers (נאמברס), Keynote (קינוט), התחליפים ל-Word, Excel ו-PowerPoint מוצעים בחינם גם ל-Mac וגם ל-iOS. לשם השוואה, מיקרוסופט מוכרת את חבילת ה-Office 2013 Home בכ-850 שקל (הכוללת גם את Outlook ו-One Note). עם השקת מוצרי iWork החדשים, אפל מנסה לכוון גבוה ועונה על כל רוב הטענות והבעיות של הלקוחות אל מול המתחרות ובכך להציב רף חדש לשרותי מעבד תמלילים.

קרא עוד:  בקרוב: מצב כהה גם באפליקציית פייסבוק
כך נראה Pages על Mac
כך נראה Pages על Mac

האם באמת iWork מסוגל להחליף את השימוש למשתמש הפשוט? בדקנו את החבילה החדשה על מחשב Mac והתרשמנו לטובה. מדובר בממשק פשוט ונקי. אינטואיטיבי שמאפשר יעילות גבוהה. לא תראו פה מיזוג טקסט לפי כותרות או חלונות שמקפצים מסביב, והחבילה מותקנת על המחשב וזמינה גם שאינה מחוברת לאינטרנט בניגוד לזו של גוגל, וכן, ניתן לגבות באופן אוטומטי בשירות הענן של אפל.

שילוב של תמונות ועיצוב הטקסט מתבצע באופן פשוט ובלי הרבה הסחות דעת. Pages מציעה מגוון רחב של תבניות עריכה שונות המתאימות לצרכים שונים, והם בהחלט נראים טוב יותר מרוב התבניות שאופיס מציעה. השימוש ב-Words מלווה לפעמים בהתנהגויות מוזרות. קפיצות של שורות, אי התמדה של מספרים וכדומה. לא פעם אנו נאלצים לחרוק שיניים במטרה להזיז ולערוך טקסט או תמונה.  במהלך השימוש ב-Pages נתקלנו בהרבה פחות התנהגויות מוזרות וכל היה בדיוק איפה שחשבנו שהוא אמור להיות, הדבר הפך את העבודה להרבה יותר רציפה וקלילה. ובקיצור ראינו בדיוק את מה שאפל יודעת לעשות הכי טוב. פשטות.

בסך הכל מדובר בתחליף מוצלח ויעיל. כפי שכבר דיווחנו השבוע, iWork עושה גיור כהלכה ותומכת בשפה העברית באופן מלא, למרות שבדיקת האיות ב-Pages הייתה סבירה ואינה הציע את כל תחליפים כראוי לשגיאותינו כך שהיא אינה מתעלה על זו של מיקרוסופט.

Numbers, התחליף לאקסל של אפל
Numbers, התחליף לאקסל של אפל

מיקרוסופט מגיבה
ואם חשבתם שמייקרוסופט תשב בשקט לאור העקיצות שנשלחו אליה, אתם טועים.  בשלב מסויים בערב ההכרזות של אפל, קריינג פדריט, סגן מנהל מחלקת התוכנה באפל, אמר על הבמה כי “הימים בהם נהגנו לבזבז מאות דולרים כדי להוציא את המיטב מהמחשב שלנו, נגמרו”, וברקע הופיע שקופית המציגה מכשיר שמזכיר במעט את ה-Surface Pro 2 שעליו תג המחיר $199. כתגובה, אמר פראנק שאו, סגן מנהל מחלקת התקשורת במיקרוסופט פרסם  פוסט הנקרא “תפוחים ותפוזים” ,“apples and oranges” פוסט שלא משאיר צל של ספק כי הוא נכתבה ומופנה ישירות לאפל בנושא המדובר. בפוסט נזף שאו שאפל עיוותה את פני הדברים על הבמה בקופרטינו, לטענתו ה-Surface 2 (לשעבר Surface RT), מגיע עם חבילת אופיס 2013 ומחירו זול מאשר ה-iPad 2 או ה-iPad Air החדש. עוד הוא מוסיף שהמחיר ה”מופקע” שאפל דורשת על האייפד היא הדרך שלה לכסות את ההוצאות שהשקיע וניסיון לדחוף ללקוחות את החבילה ה”לא פופולרית, לא פרודוקטיבית ושאינה מתממשקת עם פלטפורמות אחרות” ה iWork, לדבריו. זה המקום לציין שדבריו אינם מדוייקים משום שמסמכים שנכתבו ב-Pages כן ניתנים לשמירה כקובצי .doc של אופיס וגם כפורמטים אחרים שניתנים לשיתוף עם פלטפורמות אחרות כגון PDF, RTT וכדומה. אך בכל זאת ההמרה מ-Pages ל-Word אינה תמיד מושלמת. פראנק לא שכח לציין שהטאבלט של מיקרוסופט מציע הרבה יותר שטח אחסון, תמיכה ב USB ובכרטיס זיכרון SD, תמיכה בפתיחת חלונות מרובים במקביל וחשוב מהכל את הרגל האחורית שמקנה נוחות בשימוש.

קרא עוד:  מעכשיו Google Go זמינה לכל משתמשי אנדרואיד באשר הם

מעבר לשוק הפרטי, יש לזכור כי למיקרוסופט תפיסה רחבה בשוק העסקי, שם Outlook יחד עם שרתי ה-Exchange חולשים על רוב החברות המשתמשים בשירותי דואר ארגוני. נוסף לכך ישנו את Access ו-Sharepoint אשר עדיין לא קיימים תחליפים לאפל.

מעבר להשקת החבילה בחינם מצד אפל, ישנה תחרות אגרסיבית דווקא לשוק הנייד ושוק הטאבלטים הצעיר בפרט. חבילת  iWork מגיע גם כאפליקציה מותאמת לאייפד, ובכך אפל מקדימה את מיקרוסופט בקרב על קהל הטאבלטים, שוק חדש בהיבט של תחנת עבודה שם הפתרון של "משרד נייד" חשוב עוד יותר לסטודנט או לאיש העסקים, ומטבע הדברים ככל שהשוק מתקדם אנו רואים שהתחרות גוברת וחברות רבות מקדמות רעיונות חדשים.

אבל בלי קשר, זה אף פעם לא נורא לקבל משהו בחינם.

כתב: שגיא אלג'ם