ניהול תיקיות

ה-21 ביוני היה מסומן להרבה בעלי iPhone / iPod touch ביומן, באותו יום אפל שחררו את מערכת ההפעלה בגרסתה הרביעית ונתנו לה את השם iOS – מערכת הפעלה שתשרת נאמנה לא רק את מחזיקי האייפון, אלא גם את אלה שברשותם iPod touch  ו-iPad (למרות ש iPad עדיין לא זכו לגרסה 4).

שדרוג התוכנה
עם חששות מהולות בשמחה, חיברנו גם אנחנו את האייפון 3GS שנרכש לא מזמן לתוכנת ה-iTunes והתחלנו את העדכון. העדכון עצמו לא מסובך לביצוע, אבל תנסו אתם להוריד את העדכון בו זמנית עם מיליוני משתמשים אחרים ותבינו כמה מייגע זה יכול להיות. אחרי כ-3 וחצי שעות של הורדה האייפון סופסוף התקין את המערכת ואתחל את עצמו.
התמונה ברקע נשארה אותו דבר וכנ"ל לגבי כל הגדרות המכשיר, פתיחת המכשיר והמעבר למסך הבית מלווים באנימציה חדשה שעושה שמח בעיניים. הכול נראה טוב ויפה, אך אליה וקוץ בה: איפה אנשי הקשר? במכשיר הנבדק אנשי הקשר היו מסונכרנים עם אנשי הקשר של גוגל, ולמרות שהחשבון נשאר יציב, לוח השנה וגם האימיילים נשארו אחרי העדכון, רק אנשי הקשר נעלמו. למזלנו הכול מגובה בגוגל ואחרי מחיקה של החשבון, הגדרה וסנכרון אנשי הקשר מחדש הם חזרו למקומם הטבעי.

מנהל המשימות

מולטיטאסקינג
גולת הכותרת של ה-iOS 4 היא יכולת המכשיר להרצת יישומים במקביל מבלי לסגור אותם וכיוצא מזה מעבר מהיר בין יישום ליישום. הרעיון כבר עלה בעבר למפתחים שפרצו את המכשיר והם יישמו את האפשרות בעבר, אך לא בצורה רשמית, כך שזה לא עבד טוב מספיק ולא היה יעיל מבחינת חיי סוללה ומהירות המכשיר. אז המפתחים של אפל מצאו דרך לשמור על חיי סוללה וביצועים. סטיב ג'ובס הודיע בהתלהבות כי המולטיטאסקינג מגיע למכשירים הניידים של אפל, אבל רק ל iPhone 3GS ול-iPhone 4. אך שוב בעיה: מפתחי האפליקציות יצטרכו להטמיע את האפשרות ל"מזעור" ביישומים  שלהם. זאת אומרת שרובן הגדול של האפליקציות נכון להיום לא תומכות ביכולות המולטיטאסקינג של מערכת ההפעלה החדשה (תוכלו להתעדכן באלו שכן תומכות בקישור הבא).
סה"כ, אפשרות המעבר בין היישומים שהוטמעה בגרסה 4 היא נוחה מאוד; לחיצה כפולה על הכפתור של מסך הבית יעלה בחלקו התחתון של המכשיר שורת משימות שבה יימצאו כל האפליקציות הפתוחות ואלו שנפתחו לאחרונה. סגירת האפליקציות תתבצע ע"י לחיצה ארוכה על אחת האפליקציות באותה שורת משימות ולחיצה נוספת ל"הריגה" של האפליקציה.

קרא עוד:  הגל הראשון: יצרניות הטלפונים כבר מתבייתות על ה-Snapdrgon החדשים
ניהול תיקיות

אפשרויות חדשות?
iOS 4  מתהדרת בכותרת של "יותר מ-100 אפשרויות חדשות". את רוב האפשרויות לא תראו מאחר ומדובר באופטימיזציה של מערכת ההפעלה, תיקוני באגים ותיקוני אבטחה, כמו בקרה על האפשרות של אפליקציות צד שלישי לגשת לתיקיית התמונות באייפון. האפשרויות הבולטות ביותר הן:

  • רקע – סופסוף ניתן לשים רקע למסך הבית באופן רשמי. נשמע אלמנטרי אבל משפר את חווית השימוש בצורה מפתיע.
  • תיקיות – מעתה ניתן לסדר את האפליקציות בתיקיות, אמנם כל תיקייה תוכל להכיל מקסימום של 12 אפליקציות, כך שאם תרצו מספר גבוהה של אפליקציות בתיקייה תאלצו לפתוח תיקייה נוספת, אבל האפשרות נוחה מאוד. איך עושים את זה? פשוט גוררים אייקון של אפליקציה מעל אייקון של אפליקציה אחרת ונותנים שם לתיקייה.
  • שורת משימות – אותה שורת משימות שמשמשת למעבר מהיר בין אפליקציות והריגתן, משמשת גם לשליטה נוחה מאוד על המוזיקה ולאפשרות של נעילת המכשיר במצב אנכי – הנעילה תגרום לכך שגם אם תסובבו את המכשיר, התמונה לא תהפוך להיות אופקית, נוח מאוד לשימוש במכשיר תו"כ שכיבה.
  • גלריית תמונות – אפשרויות חדשות בגלריית התמונות. הבולטת מבין האפשרויות היא מיקום הצילום – אפשר פשוט לבחור מיקום במפה ולראות איזה תמונות צולמו באותו מקום. לפי ההבטחות אפשר גם למיין תמונות לפי פרצופים, אבל לא נחלנו הצלחה במציאת האפשרות הזאת. אולי היא זמינה רק באייפון 4.
  • אימייל – אפליקציית האימייל עברה שדרוג משמעותי, במיוחד למי מאיתנו שמשתמש במספר כתובות אימייל – מעכשיו ישנה אפשרות לראות את כל האימיילים מכל הכתובות יחד במסך אחד, Inbox מאוחד לכל החשבונות. נח מאוד.
  • אייפוד – איך אפשר בלי מה שהתחיל את הכל? נגן המוזיקה עצמו עבר מתיחת פנים ונוספה אפשרות להוספת שירים לרשימות השמעה ישירות מתוך המכשיר. רשימות ה-Genius עברו מתיחת פנים גם הן ונראות טוב הרבה יותר.
  • אותה אפליקציית iBooks של ה-iPad, אם כי אין כרגע ספרים בעברית, אבל יש מספר ספרים חביבים שאפשר לקרוא. חסרון מרכזי – המסך קטן מדי בשביל לקרוא ספר.
  • חיפוש Spotlight – עבר מקצה שיפורים, האמת שלא הרגשנו הבדל מהותי.
קרא עוד:  התגלה כי iPhone 11 בודק את מיקום המשתמש כל הזמן; אפל: ככה זה

בקרי ניגון בזמן שהמכשיר נעול

ביצועים
בשימוש שלנו במהלך היומיים האחרונים לא הורגש כל הבדל במהירות ובביצועים, ולמרות יכולות הריבוי משימות לא הורגש כל הבדל גם בצריכת הסוללה. התמיכה בעברית ממשיכה להיות מלאה, אפילו בפיצ'רים החדשים הכל מעוברת.

לסיכום
מערכת ההפעלה החדשה היא רענון נחמד, וסה"כ נוספו שיפורים שעושים את המכשיר אישי הרבה יותר. רעיון הריבוי משימות ילך ויתפתח בזמן הלא רחוק, כאשר כל מפתחי האפליקציות יעדכנו את האפליקציות שלהם ואנחנו מקווים שגם מפתחי האפליקציות הקטנים יעשו עם זה משהו. בהצלחה בעדכון, אתם מוזמנים לרשום בתגובות את החוויות שלכם ממערכת ההפעלה החדשה.