משתמשים שהתקינו את מערכת ההפעלה iOS 9 ששוחררה לפני מספר חודשים גילו, שבנוסף לאפשרויות החדשות שמביאה עימה המערכת, היא מוציאה מכלל שימוש מכשירים שעברו תיקון במעבדה שאינה מורשית מטעם אפל עצמה.

משתמשים שנדרשו להחליף את כפתור הבית במעבדה פרטית בשל תקלה ועדכנו לגירסת iOS 9 החדשה או איפסו את המכשיר דרך תוכנת האייטונס, גילה לפתע את השגיאה "53" (Error 53), שמעידה על כשל חומרתי במכשיר, כלומר: המכשיר הושבת והוצא מכלל שימוש. מחיפוש קצר ברשת עולה כי המכנה המשותף הוא כפתור בית שהוחלף במעבדה שאינה מורשית מטעם אפל.

הסיבה לשגיאת "53" הנפוצה, נעוצה בחיישן טביעת האצבע המוטמע בכפתור הבית, שאמנם קיים עוד מימי 5s אולם משפיעה אך ורק על בעלי אייפון 6 ומעלה, כולל מכשירי האייפון 6s ו-6s פלוס. במכשירי האייפון 6 ו-6s הוסיפה אפל מנגנון הגנה מיוחד, כך שחיישן טביעת אצבע ספציפי וייחודי לכל מכשיר ומקודד ישירות ללוח האם על-ידי אפל בעצמה, זאת על מנת למנוע מצב של מעקף אבטחה. כלומר, המכשיר מזהה למעשה כי החיישן שהוחלף אינו שייך למכשיר הספציפי ובעקבות כך מקפיץ את השגיאה המדוברת שאינה ניתנת לתיקון כאמור.

אפל, שמיהרה להגיב לנושא, מסרה כי: "אנו מגנים על המידע האישי של המשתמש הנמצא בחיישן טביעת באצבע, ומכיל פרטים שונים אודותיו לרבות סיסמאות למיניהן, אמצעי תשלום ועוד. בעת החלפת הכפתור במעבדה שאינה מורשית, רכיבים שאינם מקוריים עלולים לגרום לבדיקת האבטחה והאימות להיכשל. אנו ממליצים לפנות לשרות הלקוחות שלנו."

קרא עוד:  המצב הכהה בוואטסאפ הגיע למשתמשי הבטא

על מנת להתגבר על השגיאה המדוברת, האפשרות היחידה היא להחליף את כפתור הבית אך ורק בחנויות אפל מורשות (שכידוע אינן נמצאות בארץ) או לחלופין לגשת למעבדות מאושרת מטעם אפל עצמה (גם אינן קיימות בארץ). הגילוי המדובר עורר זעם רב ברשת, שכן המשתמשים יאלצו כעת להשקיע סכום לא מבוטל של כ-200 דולר בתיקון כפתור הבית, סכום בהחלט לא מבוטל. יחד עם זאת חשוב לזכור כי כאמור חיישן טביעת האצבע מכיל פרטים רגישים של המשתמש כגון מספר פרטים אישיים וכן סיסמאות למיניהן –  על כן זוהי הסיבה לאבטחה המחמירה.

כאמור, בארץ אין מעבדה מעבדה מורשית מטעם אפל עצמה. לכן, על המשתמשים הישראלים לנקוט במשנה זהירות בנוגע לתיקון כפתור הבית שכן אחריות היצרן שניתנת בארץ אינה מכסה מפני שבר ו/או תקלה שנגרמה כתוצאה משימוש לא זהיר במכשיר. משתמשים שחיישן כפתור הבית הושבת ולא באשמתם, מחובת נותנת האחריות למכשיר להחליפו בחדש.