יתגדל ויתקדש שמיה הפלאש: הגרסאות העתידיות של דפדפן ספארי (Safari) מבית אפל (Apple) לא תתמוכנה בתוסף הפלאש (Flash) של אדובי (Adobe), כך נחשף אתמול בעמוד רשימת השינויים לגרסת מפתחים 99 של הדפדפן.

הפסקת התמיכה בתוסף הפופולרי היא אקורד הסיום למלחמה שהחלה אפל עוד בעשור הראשון של המילניום. אייפון (iPhone) היה המכשיר הראשון שיועד לגלישה ברשת ולא תמך כלל בפלאש. תחילה טענו רבים כי ללא תמיכה בפלאש לא ניתן להגדיר את המכשיר כנקודת גישה לגיטימית לרשת, מאחר ומיליוני אתרים התבססו על התוכנה.

אך עד מהרה החלה המלחמה שפתחה אפל לצבור תאוצה. עם השקת מכשירי האנדרואיד זמן קצר לאחר האייפון, ניסתה אדובי לפתח גרסת פלאש למערכת ההפעלה הניידת של גוגל, אך היא מעולם לא הבשילה לגרסה סופית.

באפריל 2010 – לפני כמעט עשור שלם – כתב סטיב ג'ובס בלעג כי פלאש היא תוכנה כבדה, בזבזנית סוללה, סגורה, מלאת באגים ופרצות אבטחה. הוא אף טען כי רוב הקריסות של מחשבי מקינטוש נגרמות על ידי פלאש, וכי העיכובים והבעיות הרבים בגרסת האנדרואיד של התוכנה מוכיחים כי הגיע זמנה למות.

כשנה וחצי לאחר מכן הודתה אדובי בכישלונה והודיעה כי תעבור לתמוך בפיתוח אתרים מבוססי HTML5 במקום פלאש. ב-2012 הסתיימה התמיכה בפלאש לאנדרואיד, ובקיץ 2015 החלו גוגל ומוזילה (Mozilla) לחסום אותו גם בדפדפנים שלהן למחשבים – הראשונה משיקולי צריכת סוללה והשנייה משיקולי אבטחה. לבסוף, ב-2017 הכריזה אדובי עצמה כי תפסיק לתמוך בפלאש בסוף השנה הנוכחית.

הגרסאות הנוכחיות של רוב הדפדפנים חוסמות תכני פלאש כברירת מחדל, אך כן תומכות בהצגתו לאחר אישור מפורש מהמשתמש.

בשיאה היתה פלאש מותקנת על יותר ממיליארד מחשבים, לפי נתוני אדובי.