תחום מסכי המגע לא מפסיק להפתיע: רק לאחרונה שמענו על מסך גמיש ובלתי שביר של LG, לצד איכויות משופרות יותר ויותר של מסכי המגע המוטמעים בסמארטפונים החדשים ואפל לא נשארת אדישה ומעוניינת לשנות את הדרך שבה אנו נוגעים במסך.

בפטנט שפורסם השבוע, מציגה אפל את הטכנולוגיה שהיא מכנה "Embedded force measurement".  החידוש העיקרי בה מאפשר למסך לא רק "להרגיש" את נגיעת המשתמש, אלא גם לאמוד איזה כוח הוא הפעיל כשנגע בו. למעשה, הפטנט נותן אור ירוק לפיתוח דור חדש של ממשקי משתמש.

אם ניקח לדוגמא את אפליקציית GarageBand, זו המאפשרת לייצר מוזיקה ממגוון כלים באמצעות הקשות על צג המגע של הסמארטפון, נוכל באמצעות הטכנולוגיה של אפל להפוך אותה למציאותית מאי פעם. באמצעות פטנט מדידת הכוח של אפל, הנגינה על קלידי הפסנתר הווירטואליים תפיק צליל שונה אם נלחץ  עליהם בכוח חזק או חלש. באופן דומה נוכל, באמצעות הטכנולוגיה החדשה, לשלוט על עוצמת השמע של המכשיר בקצב משתנה: קצב מהיר בלחיצה חזקה על פקד ויזואלי ייעודי, ואילו קצב איטי בהקשות חלשות עליו.

כיצד זה עובד? שכבה גמישה, היכולה להיות מיוצרת ממגוון חומרים, מתווספת למסך. בעת שקיעת השכבה הגמישה פנימה, נמדדת מידת השקיעה באמצעות סנסורים שונים. אלה "מדווחים" למכשיר איזה כוח הפעיל המשתמש. בשל החשש מעיוות מזערי שעלול להיווצר לאורך זמן בשכבה הגמישה, יהיה ניתן לכייל את המסך מחדש, כשהדבר יידרש.

קרא עוד:  וואן פלוס ואופו, לפי דיווחים, מפתחות מעבדים מותאמים לעצמן

פרסום הפטנט של אפל מגיע בסמיכות לרמזים שפיזר מנכ"ל החברה, טים קוק. בראיון שהעניק בוועידת D11  של הבלוג הטכנולוגי AllThingsD ציין קוק כי "אנחנו עובדים כבר זמן מה על תוכניות מדהימות" אך סירב לפרט במה מדובר. האם התכוון לפטנט הטרי שיגרור אחריו קו מוצרים חדש? לתשובה בנושא נצטרך להמתין בסבלנות.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.