לפני כשבועיים הכריזה אפל (Apple) על דור חדש של מחשבי MacBook Air ושל מחשבי Mac Mini הכוללים בין השאר את מעבד ה-T2 האחראי לאבטחת מערכת ההפעלה. אבל מסתבר כי המעבד זה אחראי גם על בדיקת רכיבי החומרה המותקנים במחשב. במידה והוא מזהה חלק שהוחלף עשויה מערכת האבטחה להשבית את המחשב באופן מיידי.

התנאי אותו מציבה אפל להחלפה תקינה של רכיבים רגישים כגון לוח האם, סורק טביעות האצבע המשולב במחשבי MacBook Air או כונן ה-SSD, הוא שימוש ברכיבים שיוצרו על ידי חברות המשתפות פעולה עם אפל, ונבדקו על ידי תוכנה מיוחדת הזמינה אך ורק לעובדי החנויות של אפל ובמרכזי תמיכה ושירות רשמיים.

באתר iFixit, האחראי לחשיפת המדיניות החדשה, טוענים כי צעד זה יגביל באופן חסר תקדים את האפשרות לתיקונים פרטיים של מחשבים אלו. הוא יצמצם את התחרות בענף, שכן לקוחותיה של אפל יהיו חייבים לתקן את מחשביהם אך ורק אצל נותני השירות שנבחרו על ידי החברה, ואף יגרום למחשבים רבים יותר לעשות את דרכם לפח, ובכך יגביר את הזיהום הסביבתי – זאת בניגוד למדיניותה של אפל להפוך את מחשביה ל-'ירוקים' ככל האפשר.

במקביל, הסכם שנחתם לאחרונה בין אפל ובין אמזון (Amazon) על מכירת מוצרי החברה דרך החנות המקוונת הגדולה בעולם, יאפשר ליצרנית פיקוח רב אף יותר על שוק המוצרים המחודשים. לפי תנאי ההסכם, אמזון תסיר מהחנות שלה כל מוצר מחודש של אפל שאיננו מסופק על ידי החברה בעצמה. לא בטוח שהסכם זה עולה בקנה אחד עם החקיקה הקיימת בארצות הברית בנושא, אך נראה שאפל בהחלט מעוניינת לבחון את הסוגיה במאמץ להגביל ככל האפשר את מכירת מוצריה על ידי ספקים שאינם מורשים לכך.