בהמשך לפרשת Prism, הפרת הפרטיות הגדולה שהתרחשה על ידי סוכנויות הביון של ארצות הברית, מדווחת אפל (Apple) כי קיבלה בחצי שנה האחרונה בין 4,000 ל-5,000 בקשות להצגת מידע של לקוחות מארגוני הביטחון ואכיפת החוק בנוגע לחקירות פליליות ולענייני ביטחון לאומיים.

בהצהרה, שפורסמה באתר אפל, נכתב כי בבקשות המידע, שהתקבלו מה-1 בדצמבר 2012, ועד ל-31 במאי 2013, נדרש מאפל למסור מידע על אודות למעלה מ- 9,000 משתמשים ומכשירים. עוד נכתב כי מרבית הבקשות התקבלו מהמשטרה, שהשתמשה במידע כדי לחקור מקרי שוד ופשעים אחרים, למצוא ילדים שנעדרו וחולי אלצהיימר ולנסות למנוע התאבדויות.

"התבקשנו על ידי ממשלת ארצות הברית לדווח כמה בקשות אנו מקבלים מארגוני הביטחון, ואיך אנו מטפלים בהם. אנחנו הורשינו לשתף חלק מהנתונים", נכתב בהצהרה.

אפל מוסיפה כי הצוות המשפטי שלה בדק כל בקשה שהתקבלה, ורק אם עמדה בתנאים שלה, היא סיפקה את המידע המבוקש  בצורה שעונה אך ורק על הבקשה ולא מעבר מכך. למעשה, טוענת החברה, מעת לעת, כאשר מתקבלת בקשה עם סתירות או אי דיוקים, הביא מסרבת לספק א המידע הנדרש. עוד הוסיפה כי היא שמה בעדיפות ראשונה את ההגנה על פרטיותו של המשתמש ועל נתוניו האישיים. אפל מסרה כי היא אינה שומרת מידע אודות משתמשים אצלה, ושיש קטגוריות מסיומות של מידע שהיא לא נותנת לרשויות בשום אופן, שהיא מציינת, כדוגמה, שיחות אשר מועברות ב- iMessage וב- FaceTime שמוגנות בהצפנה, כך שרק השולח והמקבל יוכלו דעת מה נשלח, וגם אפל בעצמה לא יכולה לפענח את ההצפנה. בדומה לכך, אפל לא שואבת מידע על מיקומו של המשתמש או על חיפושיו במפה, או על פקודות שמועברות דרך Siri.

קרא עוד:  אפל השיקה את macOS Catalina, עם גישה למשחקי הארקייד - וללא iTunes

בנוסף לאפל, גם פייסבוק (Facebook) ומיקרוסופט (Microsoft) פרסמו הצהרות דומות. בפייסבוק הצהירו כי קיבלו יותר מ-9,000 בקשות מידע על משתמשים מסוכנויות ממשלתיות, באותה תקופת זמן, וכי יותר מ-18,000 משתמשים הושפעו מכך . הנתונים של פייסבוק מתייחסים לחצי השנה שנסתיימה  ב-31 בדצמבר 2012. מיקרוסופט חשפה, כי קיבלה יותר מ-6,000 פניות בנושאים פליליים וביטחון לאומי, צווי זימון וצווים אחרים, שהשפיעו על יותר מ-31,000 משתמשים ולקוחות. גם כאן הנתונים לתקופה של חצי שנה.

נציג של גוגל אמר לאתר Cnet כי גם אצלם עובדים על חשיפת נתונים כמו אלה של פייסבוק, מיקרוסופט ואפל, שכנראה יהיו יותר מפורטים משל קודמיהם.

עוד נציין כי אפל אמרה שאין היא נותנת לשום סוכנות, ממסד או ממשל להיכנס ישירות לשרתים שלה, ונדרש צו מיוחד של בית משפט כדי לאפשר את התוכן של הלקוח.

כתב: יהונתן לינדל‎

תמונה: Privacy concept מאתר Shutterstock