בכנס המפתחים השנתי שנערך לפני שבועיים אפל (Apple) הכריזה שיש כעת כ-1.3 מיליון אפליקציות באפסטור (AppStore). אי לכך התחרות הולכת וגוברת ומשווקים נלחמים על יותר עיניים, מלחמה הכרוכה בתוספת עלויות שיווק ובשל כך הופכת תופעה מדאיגה שבה מספר מפתחים החלו למנף את האפליקציות בדירוגים מפוברקים, כשמטרתם העיקרית היא כספכם. הם עושים זאת בצורה מאוד לא הגונה, בשכירת אנשים לפרסם ביקורות עבורם, כך הם קונים ביקורות על-מנת להגביר את הסיכויים להורדת האפליקציות שלהם על חשבון אפליקציות שוות יותר וראויות יותר. בשל כך אפל החלה מהלך של מניעה מאפליקציות אלו להגיע לראש הדירוג, כשהן עוקפות אפליקציות איכותיות ומושקעות. 

נגד דירוגים מזויפים 
מרבית המשתמשים מסתייעים בביקורות שפרסמו משתמשים אחרים לפני הורדת האפליקציה, מפתחים יודעים מפורשות כי רייטינג טוב- דירוג האפליקציה גבוהה בהמלצה חיובית, וכמה שיותר ביקורות משתמשים יגרמו להורדות מרובות, כמו גם ישפיעו על אלגוריתמי הדירוג של אפל, שיסייעו לאפליקציה שלהם להיות יותר נראית באמצעות תרשימים עליונים באפסטור. בשל כך רבים מהמפתחים החלו להפעיל מניפולציות על ידי פרסום, בדירוגים וביקורות מזויפים. למעשה, כל ביקורת קצרה, מבריקה עם חמישה כוכבים מייד נחשדת. כפי שמסתמן, נושא זה נחשד בעיני אפל, והיא פועלת למגר תופעה זו. לא ברור בדיוק כמה זמן מאז החלה אפל להגביר הלחץ ולהסיר ביקורות מזוייפות מחנות האפליקציות, בעיה נפוצה למדיי המשפיעה על הדירוגים באפסטור, שלא בצדק סייעו ליישומים מסוימים לטפס גבוהה יותר בתרשימים ממה שהיו בדרך הרגילה.

20k reviews over nightלפני כשנה אפל שינתה את גורמי הדירוג באפסטור כשהיא מעוניינת שהיישומים עם מרבית ה"נראות" להיות גם היישומים באיכות גבוהה יותר. דוגמה לכך היא האפליקציה Better Font, שהושקה בחודש מאי השנה, המתוארת על ידי TechCrunch כ"ספאם", כוללת אוסף גדול של גופנים ותווי Emoji, לכתיבת טקסט במהופך, אותיות בועה, לשימוש בפייסבוק, טוויטר ועוד וקיבלה אלפי דירוגים שהוסרו בן לילה, אמנם עדיין יש כ-4,000 ביקורות נכון לרגע זה, כשקודם לכן היו יותר מ 20,000. 

אפל נוקטת צעדים במטרה להסיר דירוגים מפוברקים בשל ניסיונות מפתחים לרמות את המערכת. מה גם, זו אינה הפעם הראשונה שהחברה עשתה זאת, לעיתים קרובות אפל מוצאת ראיות אמינות של הונאה או מניפולציות דירוגים, ומייד נוקטת להסיר דירוגים הקשורים לפעילות זו. כך למשל, בדיון שהתפתח בפורום מפתחים בחודש מאי, קומץ מפתחים שם לב שנתח גדול מהביקורות שלהם הוסר. חלק מהן אף הודו לאחר מכן שהביקורות נקנו. מסתבר למרבה הצער, שזהו מנהג נפוץ.

רוכשים ביקורות
מפתחים לעתים קרובות מפרסמים משרות בבקשה לחוות דעת, או רוכשים אותם בכמויות גדולות מספקים מפוקפקים של צד שלישי. ישנם כמה אתרי אינטרנט ושירותי שיווק המאפשרים למפתחים לרכוש ביקורות של חמישה כוכבים מזויפים, בניסיון לרמות התרשימים באפסטור כמו גם שיפור הדירוג וההורדות. אפל הזהירה מפני פרקטיקות אלו בעבר, והתריעה על כך שמפתחים שישתמשו בשירותים אלו יוסר מתוכנית המפתחים של אפל, ולכן אין זה מפתיע שהחברה החלה זה מכבר להסיר בשקט ביקורות מזויפות.

קרא עוד:  בנק הפועלים מאפשר פתיחת חשבון דרך אפליקציה

בראש דירוגי ההורדות בקטגוריות השונות נמצאות לא מעט אפליקציות שתרומתן למשתמש מקרית בהחלט. אפליקציות אלו הגיעו לראש הדירוג, כשהן עוקפות אפליקציות איכותיות ומושקעות. לא ברור כיצד אפל קובעת אילו ביקורות הן שקריות, אולם כל אחד שייתקל בביקורות יבחין בקלות מהי ביקורת מזויפת. כשבמרבית הביקורות משתמשים באותו ניסוח כללי, מבנה, וסימני פיסוק, בנוסף להיותו חיובי ביותר. ביקורות אפליקציה באיכות ירודה שיש לה דירוג של חמישה כוכבים מושלם. הדרך היחידה להסרת דירוגים הייתה צריכה להיות מהתערבותה של אפל, זאת מכיוון שאין דרך אחרת למפתחים להסיר את הרייטינג שלהם. 

אלא אם הסירו את היישום ושחררו לאחר מכן כיישום חדש, הכרוך בתהליך בדיקה ואישור ממושך של אפל. פה זה לא היה המקרה; האפליקציה הייתה תמיד זמינה, חיה ובועטת, אבל הדירוגים פשוט נעלמו. הסבר נוסף הוא שמדובר בבאג, שגם זה לא המקרה כאן. לא ברור כיצד אפל הבחינה בניסיון ההונאה של האפליקציה לעיל, אבל זה היה די ברור לכל, שמפתחי האפליקציה אחראים לדירוגים שהיו מאוד מזויפים, בלשון המעטה. באשר לשאלה האם אופן פרסום הדירוגים יהא כרוך בבדיקות מקדימות כפי שאפל נוהגת עם הגשות לאישור יישומים באפסטור? אין ידיעה לכך. יש למה לצפות בשינוי מדיניות זו, שכן חנות האפליקציות ממשיכה להיות גדושה באפליקציות שעדיין מושפעות בדירוגים וביקורות מזויפות, שלא בהכרח משרתות את האינטרסים "האקוסיסטם" של האפליקציה. 

עם זאת, מהלך זה מצביע על כך שאפל מודעת לניסיונות רחבי היקף לזיוף ביקורות ודירוגים, ומתחילה לנקוט בצעדים כדי למנוע אותם. הליך זה ככל הנראה כבר ידוע בקרב קהילת המפתחים אבל זה רחוק מלהיות נחלת הכלל. בכל מקרה, לכל מפתחי iOS, שבאמת פועלים לפי הכללים הסטנדרטים של החברה, מומלץ להתרחק משיטות שאפל נסלדת במיוחד, הכוללת הורדות יישומים רובוטיים, אפליקציות המחקות את הדירוג ב-App Store, או קידום אפליקציות צד ג' אחרות בהודעות פוש להורדות יישומים אחרים.

פורסם לראשונה באתר iPhones