משתמשי האייפון הפרוץ בטח מכירים את אפליקציית ה-WiFi Sync מחנות הסידיה ואחד מהמגיבים באתר קלט כבר בהכרזה על ההעתקה של אפל מהסידיה (חנות האפליקציות החליפית למכשירי iDevice). ה-WiFi Sync היא אפליקציה המאפשרת סנכרון האייפון עם iTunes דרך קישוריות ה-WiFi, ממש בדומה לשירות הסנכרון החדש שנחשף ב-iOS5 אולם להבדיל, אפליקציה זו כבר קיימת הרבה לפני. האם אפל העתיקה את האפליקציה וניתן להניח כי זו העתקה? לי כמשתמש סלולר, אני לא לחלוטין רואה העתקה, שכן דרכים אחרות לסנכרון נראות לי כדבר אלמנטרי שאי אפשר לטעון על הטמעה של טכנולוגיה שכזו במכשיר העתקה.

משמאל, גרסת הסידיה, מימין, גרסת ה-iOS-5

בדיוק לספקנים מסוגי מגיע TheRegister וחושף את אפל במערומיה. הסנכרון על גבי WiFi היא לא רק אפליקציה מובילה בחנות הסידיה, עם 50,000 הורדות לאפליקציה שעולה 10 דולר, אותה אפליקציה גם הוגשה בצינורות המקובלים ל-AppStore, ונדחתה. לא מדובר בסיפור כמו עם הNetShare, תוכנת Tethering מוקדמת לאייפון שהופיעה בחנות של אפל, רק כדי להיעלם ואז להופיע עוד פעם ולהיעלם מחדש, כי הרי Tethering היא תכונה שיש להרבה מכשירים, וכמו כן יש הרבה תוכנות המאפשרות את היכולת. ה-WiFi Sync זה כבר סיפור אחר, כמו שאפשר לראות בהשוואת האייקונים לאפליקציות, האחת המקורית מהסידיה, השנייה מהעדכון האחרון ל-iOS.

ודעתנו בעניין: אפל יכולה לעשות לופים באוויר ולנסות להגיד שהיא קיבלה השראה, או שאי אפשר לקבוע זכויות יוצרים על רעיונות פשוטים כמו סנכרון על גבי רשת אלחוטית, אבל מדובר ברמה אחרת של העתקה. מדובר בתכונה שהוגשה בצורה הכי פשוטה, כקוד שכל תכניתן זוטר במערכת אישור התכנים של ה-AppSotre יכול לראות ולשנות, ונדחה ללא הסבר. בדיוק כמו עם אפליקציות המאפשרות Tethering, שבעדכונים למערכת נוספה יכולת כזו במכשיר עצמו, אך כאן מדובר ברעיון הרבה פחות כללי, ומאוד מאוד ספציפי לאייפון. עד כמה נמוך אפל תרד בניסיונה לחדש? האם זה התחלה של טרנד? אפל תתחיל להטמיע תכונות חדשות בעדכוני תוכנה לפי האפליקציות שתופסות תאוצה בשווקי האפליקציות השונים, ובכך תשמוט את הקרקע מתחת לרגלי המפתחים ותגרום למהפך בכוחות הפועלים בין ה Android ל iOS?

קרא עוד:  אפל עדכנה את מערכות ההפעלה שלה, וזה מה שחדש

אין לדעת. מצד אחד ללא ספק מדובר בשיפור ברמת השירות ללקוח, של הטמעת תכונות מבוקשות ברמת התוכנה של המכשיר, מצד שני מדובר בבגידה מצד אפל באמון שהמפתחים נותנים בה. אין לי מכשיר אייפון ואני לא יכול להגיד על הדמיון בין האפליקציה מהסידיה לעדכון התוכנה, והאם מלבד הפונקציונליות הזהה, האם יש עוד קווי דמיון ברמת השימוש, אבל מבט על השוואת האייקונים, מעלה שאלה חשובה? מה הגבול של אפל כדי להישאר בחוד החנית? להטמיע פונקציה של אפליקציה בעדכון תוכנה? אוקיי, אפשרי. לגנוב את האייקון של האפליקציה? מזעזע.

-פרסומת-
זהו הפרופיל האישי שלי, והוא יכול לשמש לי כבמה להלל את עצמי ולספר על עצמי סיפורי אלף לילה ולילה... אבל אין הנחתום מעיד על עיסתו, לכן, אצטט את גדולי האומה:"יש איזה רועי אחירון מטומטם מעצבן באתר TGSPOT..." (אריק, טרול, פיקסלים על פורום, 2011)ובנימה רצינית, טכנולוג, כותב להנאתי, גם מצלם (לפעמים).