בעלי מוצרי אפל (Apple) שישאלו את סירי האם היא מקשיבה להם, יקבלו את התשובה המבודחת "רק כשאתה מדבר אלי" – אבל מתברר שסירי מקשיבה למשתמשים שלה פעמים רבות גם כשהם אינם מדברים איתה, ואנשים אחרים אף מאזינים להקלטות האלו.

בסוף השבוע חשף העיתון הבריטי גרדיאן כי עובדי קבלן שמעסיקה אפל מסביב לעולם מקשיבים מדי יום לאלפי הקלטות של משתמשי סירי, הכוללות רגעים שהמשתמשים כלל לא התכוונו שסירי תאזין להם. מטרת ההאזנה היא לשפר את זיהוי הדיבור של סירי – העובדים אמורים לבדוק האם סירי הופעלה בכוונה או בטעות, האם הבינה נכון את הבקשה והאם התגובה שלה ענתה על הבקשה.

עובד באחת החברות שממונות על בדיקת ההקלטות אמר לעיתון כי ההקלטות להם האזין כללו הקלטות לא מכוונות רבות של רגעים שלא יועדו לאוזניה של סירי, ביניהן פגישות עם רופאים, פגישות עסקיות ואף עסקאות סמים ורגעים אינטימיים.

לדבריו, סירי נוטה להפעיל את עצמה פעמים רבות כאשר המשתמש אינו מתכוון לכך. בין היתר, הוא מציין כי בכל פעם שמשתמש Apple Watch מרים את ידו ומדבר סירי מניחה שהוא מדבר איתה ומקליטה, ומוסיף כי היא נוטה לפרש צליל פתיחה או סגירה של רוכסן כ"היי סירי". לדבריו, לכל הקלטה מצורף מידע הכולל מיקום, פרטי קשר ומידע נוסף מהאפליקציה.

כתוב שכן אבל לא בדיוק איך

במדיניות הפרטיות של אפל מוזכר אמנם שהיא מאחסנת על שרתיה מידע מוצפן הכולל שם, אנשי קשר והיסטוריית חיפושים, כמו גם שהיא עובדת לשיפור זיהוי הדיבור של סירי, אך לא מוזכר שזה נעשה על ידי שליחת הקלטות אקראיות של משתמשים לעובדים.

"כמות קטנה של בקשות לסירי מנותחת על מנת לשפר את זיהוי הדיבור של סירי. בקשות משתמשים אינן מקושרות עם פרטי המשתמשים. תשובות סירי מנותחות במתקנים מאובטחים וכל הבודקים נמצאים תחת התחייבות לעמוד בדרישות הסודיות המחמירות של אפל", מסרה החברה בתגובה והוסיפה כי מדובר בפחות מאחוז בודד מההקלטות שמבצעת סירי מדי יום.

אמנם, אפל אינה היחידה שעובדיה מאזינים להקלטות של משתמשי עוזרות קוליות – מאז תחילת השנה נחשפה התנהלות זהה גם בגוגל (Google) ובאמזון (Amazon) – אך בניגוד לשתי האחרונות, אפל נוהגת להתפאר בכך שהיא שומרת מכל משמר על פרטיות המשתמשים. בנוסף, דווקא אפל היא החברה היחידה שלא מאפשרת למשתמשים לבחור בהגדרות האפליקציה שהם אינם רוצים שההקלטות שלהם ישמשו לשיפור זיהוי הדיבור. האפשרות היחידה שהיא מציעה למי שלא רוצה שהקלטות שלו תישמרנה ואולי תגענה לעובדי החברה היא לכבות את סירי לחלוטין.