הקרב המשפטי שלא נגמר מקבל תפנית הלילה (שעון ישראל) כשחבר המושבעים בבית המשפט בקליפורניה פסק כי סמסונג הפרה את הקניין הרוחני של אפל ומספר פטנטים שלה ותאלץ לשלם לה פיצויי עתק בגובה 539 מיליון דולר.

הקרב המשפטי בין יצרניות הטלפונים הגדולות בעולם החל כבר ב-2011 עם תביעה של אפל כנגד סמסונג. החברה האמריקאית טענה אז כי סמסונג הפרה את הקניין הרוחני שלה ותבעה ממנה פיצויים בגובה 2.5 מיליארד דולר, שהוקטנו למיליארד דולר כשנה לאחר מכן.

במהלך הערכאות השונות קבע בית המשפט האמריקאי כי סמסונג אכן הפרה 2 פטנטים של אפל והעתיקה ממנה 3 אלמנטים עיצוביים כמו הפינות המעוגלות של האייפון, המסגרת שמקיפה את חזית המכשיר וסידור האייקונים על מסך הבית.

עם זאת, המחלוקת בין החברות היתה על גובה הפיצויים. בעוד אפל תבעה מיליארד דולר, סמסונג טענה שסכום הפיצויים צריך להיגזר ממספר המכשירים שמכרה בפועל והפרו את הקניין הרוחני של אפל. ואכן, ב-2016 פסק בית המשפט העליון לטובת סמסונג והחזיר את המקרה לערכאות נמוכות יותר.

במסגרת ההליך המשפטי האחרון טענה סמסונג כי עליה לשלם רק 28 מיליון דולר, אולם כאמור חבר המושבעים בסן חוזה, קליפורניה, סבר אחרת ופסק כעת כי עליה לשלם לאפל 539 מיליון דולר.

סמסונג מסרה בתגובה להחלטה: “ההחלטה שהתקבלה היא סתירה של פסיקת בית המשפט העליון. עוד נכתב בהצהרה של החברה: “אנחנו שוקלים את כל האפשרויות שעומדות בפנינו כדי לשמור על יצירתיות ותחרות הוגנת לטובת כל החברות וכל הצרכנים”.

קרא עוד:  גוגל: עדכון אבטחה ראשון ל-Android 10, סוגר פרצת אבטחה חמורה

מאפל נמסר: “אנחנו מאמינים מאוד בערך של העיצוב, והצוותים שלנו עובדים קשה כדי ליצור מוצרים חדשניים שמשמחים את הצרכנים שלנו… אפל הציתה את מהפכת הסמארטפונים עם האייפון, וזו עובדה שסמסונג העתיקה את העיצוב שלנו. חשוב שנמשיך להגן על העבודה הקשה והחדשנות של כל כך הרבה עובדי אפל”.

למרות הקרב המשפטי, חשוב לזכור שסמסונג היא שותפה של אפל ומייצרת עבורה את המסך של האייפון X. כך הופכת סמסונג לנהנית מרכזית מהמכירות של המכשיר ומרוויחה כ-110 דולר מכל אייפון X שנמכר.

כתב: יניב אביטל ופורסם לראשונה ב-GeekTime