חברת אפל (Apple) הודתה לאחרונה בכך שהיא מורידה ביצועי מכשירים ישנים זאת לדבריה, על מנת למנוע פגיעה בחיי הסוללה. כעת, בהודעה רשמית באתר, אפל מתנצלת על הטעות אך לא נראה שתפסיק להאט מכשירים ישנים.

בהודעה הרשמית החברה מתנצלת על אי ההבנה בנושא הסוללות ומביטה שלא עשתה זאת כדי לגרום לאחרים לשדרג את מכשיריהם: "אנו יודעים כי חלקכם מרגישים כי אפל אכזבה אתכם. אנחנו מצטערים." בהמשך אמרה אפל כי "מעולם לא עשינו דבר כדי לקצר בכוונה את חיי מוצר כלשהו של אפל, או לפגוע בחוויית המשתמש כדי לקדם שדרוגים של לקוחות. המטרה שלנו תמיד הייתה ליצור מוצרים שהלקוחות שלנו אוהבים, ולגרום למכשירי האייפון להחזיק זמן רב ככל האפשר הוא חלק חשוב מזה.".

למנוע כיבוי לא צפוי

אפל הודתה כי החל מגרסה iOS 10.2.1 היא החלה להפחית בביצועי דגמי ה-iPhone 6/6 Plus, 6s/6s Plus וה-SE, וב-iOS 11.2 השינוי הגיע לגם למכשירי iPhone 7. עוד הסבירה כיצד סוללות ליתיום עובדות ולמה הפחתה בביצועי המכשירים הכרחית לצורך מניעת קריסות ותקלות.

"ניהול צריכת החשמל במערכת ה-iOS פועלת על-ידי בחינת של מספר דברים כמו טמפרטורת ההתקן, מצב טעינת הסוללה ומצב הסוללה. רק אם משתנים אלה דורשים זאת, iOS תנהל באופן דינמי את הביצועים המירביים של רכיבי מערכת מסוימים, כגון מעבד (CPU) והמעבד הגרפי (GPU) כדי למנוע כיבוי לא צפוי."

מהירות המעבד היא רק אספקט אחד ממכלול הביצועים שכן לדברי אפל, סוללה ישנה משפיעה גם על מהירות התגובה של המסך, על בהירותו, עוצמת השמע של הרמקול ואפילו גם על האפשרות לשימוש במבזק של המצלמה. אפל מבטיחה שאלו שיחליפו את הסוללה שלהם בחדשה יזכו לביצועים טובים כבתחילה.

בנוסף לכך, החליטה אפל לנקוט בכמה צעדים: ראשית, כבר בחודש ינואר הקרוב למשך שנה היא תפחית את מחירי החלפת הסוללות למכשירי iPhone 6 ומעלה עליהם נגמרה האחריות ושהסוללה שלהם שחוקה. במקום 50 דולרים למחיר של 29 דולרים בכל העולם, אם כי לא ברור בשלב זה איך המהלך ישפיע על ישראל. בנוסף, אפל מבטיחה עדכון תוכנה כבר בתחילת 2018 שמשקף בצורה ברורה יותר את נתוני הסוללה ואת מצבה – אבל היא לא אמרה כי היא מתכוונת לשנות את אופן הפעולה של המערכת.

בתוך כך הוגשו כנגד אפל עשרות תביעות משפטיות בגין האטת המכשירים, כולל גם בישראל. סביר כי זה לא סוף הפרשה שתמשיך איתנו ל-2018.

עדכון: רשת iStore הודיעה כי היא מצטרפת להודיעה של אפל ומוזילה את מחיר החלפת הסוללה: "במסגרת התוכנית והחל מסוף ינואר 2018 תעניק iStore לכל משתמשי Apple בישראל אשר הסוללה שלהם זקוקה להחלפה, את האפשרות להחליף סוללה ב-iPhone מהדגמים הכלולים בתוכנית בסוללה מקורית במחיר מוזל של 149 ₪ כולל מע״מ."