טים קוק ברקע של לוגו אפל

אפל (Apple) פרסמה את הדוחות הכספיים שלה לשנה הפיסקאלית של 2016 שהסתיימה בחודש ספטמבר ומהם עולה כי החברה רשמה הפסד ראשון מזה 15 שנה וירידה של 9 אחוז בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

הסיבה העיקרית לפי הדוחות היא ירידה ברכישות של מכשירי האייפון, אשר מהווים את רוב הכנסות החברה. עד כה נרשמה ירידה של 5 אחוז במכירות מכשירים משנה לשנה, זאת מלבד ירידה של 6 אחוז ברכישות מכשירי iPad. גם מחשבי Mac ספגו מכה קשה וירדו ב-14 אחוז משנה לשנה.

דווקא בשירותים המשלמים, כלומר לא מוצרי החומרה, רשמה אפל עלייה נאה. iTunes, iCloud ושירות המוזיקה Apple Music כולם יחדיו הניבו תשואה מוגדלת ב-24 אחוז משנה לשנה לסך של 24.3 מיליוני דולרים. אולם למרות הגדילה, שירותים אלה אחראיים רק על 11 אחוז מההכנסות של 217 מיליארד דולר בכל 2016 – כך שהם אינם יכולים להשלים את הפער שנוצר ממוצרי החומרה.

ירידה לצורך עלייה?

2017 הולכת להיות שנה מעניינת לאפל, שכן הדוחות אינם כוללים את מכירות ה-iPhone 7 (אייפון 7) שהושק בחודש שעבר. מלבד זאת, גם  השדרוג של מחשבי MacBook שיערך מחר ישפיע בהחלט על המספרים וכן לרגל חגיגות ה-10 שנים למכשיר האייפון, הערכות כי אפל תציג חידושים רבים ב-iPhone 8 או iPhone 7s אם תרצו.