אפליקציות של אפל (Apple) מופיעות באופן כמעט קבוע בראש תוצאות החיפוש של עשרות קטגוריות בחנות האפליקציות שלה, גם כאשר הן קשורות לחיפוש הרלוונטי בעקיפין במקרה הטוב. כך חשף אתמול עיתון הוול-סטריט ג'ורנל שהסתמך על בדיקות שביצעה חברת המחקר AppAnnie בשנה האחרונה.

מעבר לכך ביצעו אנשי האתר בחודש שעבר יותר מ-600 חיפושים ב-40 קטגוריות, כאשר בכל אחת מהן נבדקו לפחות שלוש מילות מפתח אופייניות. החיפושים בוצעו באמצעות שישה מכשירי iPhone שונים, כדי לבדוק את שונות התוצאות, אך ההבדלים בדיעבד היו זניחים עד לא קיימים.

התוצאות היו די חד משמעיות: ביותר מ-60% מהחיפושים האפליקציות של אפל הופיעו בתוצאות העליונות בחיפושים קשורים. אפליקציות שבהן גובה החברה דמי מנוי, כמו אפליקציות המוזיקה והספרים, התברגו בראש תוצאות החיפוש ב-95% מהחיפושים הקשורים.

בעיתון ציינו כי בחיפושי מוזיקה אפליקציות אפל היו בממוצע 4 התוצאות הראשונות בכל חיפוש, כאשר בחיפוש מפות 2 התוצאות הראשונות בדרך כלל היו של אפל ובקטגוריות הסרטים והאחסון בענן הופיעה אפליקציה אחת של אפל מעל המתחרה המובילה.

נתון מעניין במיוחד קשור לזהות האפליקציות שדורגו בראש התוצאות: כך, לדוגמה, בחיפוש מפות, הופיעו "מצא את האייפון שלי" ואפליקציה של אפל ליצירת מפות של בניינים מייד אחרי אפליקציית המפות שלה בראש תוצאות החיפוש, ואילו Google Maps ו-Waze הופיעו רק במקומות הרביעי והחמישי, למרות שהן גם יותר רלוונטיות לחיפוש וגם נהנות מדירוגים גבוהים מאוד.

קרא עוד:  עוד ציון דרך ל-WhatsApp: יותר מ-2 מיליארד משתמשים

נטפליקס עמוק למטה

נטפליקס (Netflix) היא גם דוגמה מצוינת. האפליקציה שלה כלל לא מופיעה ב-50 התוצאות הראשונות בחיפוש 'סרטים', ובחיפוש של אפליקציית הפודקאסטים The Podcast App הוצגו מעליה לא פחות משלוש אפליקציות של אפל, ששתיים מהן כלל לא קשורות לפודקאסטים.

לטענת אפל, החיפוש בחנות שלה אינו מתעדף את האפליקציות שלה, ותלוי ב-42 משתנים, אותם היא לא מוכנה לחשוף כדי למנוע ממפתחים יכולת לתמרן אותם. היא כן ציינה כי ארבעת המשתנים החשובים ביותר הם מספר הורדות, דירוגים, רלוונטיות ו-'התנהגות משתמש'.

"ללקוחות אפל יש קשר חזק מאוד למוצרינו, ורבים מהם משתמשים בחיפוש כדרך לחפש ולמצוא את האפליקציות שכבר נמצאות בטלפון שלהם. השימוש הצרכני הזה הוא הסיבה שלאפל יש דירוגים גבוהים בחיפוש, וזו אותה סיבה ש-Uber, מיקרוסופט וכה רבות אחרות נהנות גם הן לעתים קרובות מדירוגים גבוהים", מסרה החברה.