האם "הטרנד הירוק" בדעיכה? אפל הודיעה כי לא תעמוד עוד בתקן ה-EPEAT, "תו תקן" ירוק עבור מוצרים אלקטרוניים, לטענת החברה תקן ה-EPEAT הפך מיושן והוא אינו מתחשב שפעולות סביבתיות נוספות בהן אפל משקיעה.

MacBook Pro, כבר לא ירוק

תקן ה-EPEAT, מסייע לצרכנים להעריך את ההשפעה של מוצר מסויים על הסביבה. המוצרים מפוקחים על-ידי "המועצה לאלקטרוניקה ירוקה" ונועד להבטיח תכנון ירוק של מוצרי-חשמל שונים. אפל מצידה טוענת כי התקן מיושן והוא אינו לוקח בחשבון את כלל הפעולות הירוקות שהחברה מבצעת על-מנת לשמור על הסביבה כמו טיפול בחומרים רעילים, דיווח אודות פליטת גזי החממה של מוצרי החברה ויעילות אנרגטית של מוצרי החברה.

תקן מיושן או עיצוב לא נגיש
הסוגייה שכנראה מקשה על אפל לעמוד בתקן ה-EPEAT הוא עיצוב המוצרים, שהפכו עם השנים ליותר קשים לפירוק ולתיקון עצמי שבשיא ניצב מחשב המק-בוק פרו עם מסך הרטינה, שעל-פי אתר iFixit נמצא כי סוללת המחשב מחוברת למארז באופן כזה שלא מאפשר החלפה של הסוללה מבלי להחליף את כל המארז, דבר היוצר פסולת אלקטרונית מיותרת במיוחד שמדובר בהחלפת רכיב בעל בלאי גבוהה יחסית. הגירסה הזו של המק-בוק פרו אף זכתה לציון של 1 מתוך 10 במדד המדרג את קלות פירוק המחשב והרכיבים והצהירו כי המחשב כמעט בלתי ניתן לתיקון.

מנכ"ל EPEAT, רוברט פריזבי הודיע על אכזבתו מההתנהלות של חברת אפל שלא מעוניינת יותר להיבחן לפי התקן הירוק ואף מוסיף כי הכיוון העיצובי של החברה לא מתאים לתנאים של הארגון.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.