אחת הנקודות היותר חשובות באירוע ההכרזה על ה-iPhone 6 הייתה ההתייחסות של אפל (Apple) למעבד ה-A8 החדש. על פי הנתונים היבשים שאפל מספקת, בהשוואה ל-A7, ה-A8 מהיר יותר ב-25% ומספק ביצועים גרפיים משופרים ב-50% לעומת קודמו. זו כבר הפתעה מסוימת. מדוע? כי עם השנים, במעבר בין מכשיר iPhone אחד לדור הבא שלו, קפיצת המהירות בין מעבד למעבד הייתה 'פי 2' ולא רק ברבע. אז מה קרה?

ה-A8 הוא מעבד 64 ביט, 'הדור השני' על פי הגדרתה של אפל, שמבוסס על שתי ליבות שפועלות במהירות שעון של 1.4 ג'יגה-הרץ. הוא מיוצר בתהליך יצור של 20 ננומטר בלבד, לעומת 28 ננומטר ב-A7, מה שמקטין אותו ב-13% לעומת קודמו ובכך הוא מסוגל לספק ביצועים משופרים עם חסכון משמעותי יותר בסוללה.

כמה שעות לפני ההכרזה על ה-iPhone 6, המדליף סיני שהציג לראשונה את המכשיר בסרטון בוידאו, הריץ את אפליקציית הביצועים Geekbench שחשפה במידה מסוימת את סודותיו של ה-A8. ה-iPhone 6 קיבל ציון של 1,633 נקודות במבחן ה-Single core ו-2,920 נקודות במבחן ה-Multi Core. אם משווים את הנתונים ל-iPad Air, שהיה מכשיר ה-iOS המהיר ביותר עד אתמול, אנחנו מקבלים ציונים של 1,476 ו-2,678 נקודות בהתאמה.

איך זה משתווה למתחרים האחרים, אתם שואלים? ה-Galaxy S5 קיבל ציון של 3,011 נקודות בממחן ריבוי הליבות באותה אפליקציה, כשה-One M8 קיבל ציון של 2,367 נקודות. ה-G3 בגרסת ה-32 גי'גה-בייט הגיע ל-2,687 נקודות ואילו ה-Xperia Z2 השיג ציון נאה של 2,856 נקודות. אם מתייחסים אך ורק לנתונים הללו, רואים שהשילוב שאפל מציעה בין חומרה לתוכנה מכה שוב, והפעם עם מפרט עוד יותר נחות. ה-iPhone 6 מצליח להשתוות ולעקוף בחלק מהמקרים את מתחריו המבוססים על מערכת ה-Snapdragon 801 של קוואלקום (Qualcomm) שנמצאים מולו.

קרא עוד:  מעבד מסתורי של קוואלקום הופיע ב-Geekbench. האם זה Snapdragon 865?

אין ספק כי זוהי נקודת זכות לטובת לאפל, אך אנחנו היינו מצפים בכל זאת מאפל לתת מפרט טכני יותר ראוי, קרי מעבד מרובע ליבות, 2 ג'יגה-בייט זיכרון RAM וכו', שהיה יכול לקחת את המכשיר עוד מספר צעדים קדימה.