שנת 2017, כך מתברר, הייתה שנה היסטורית עבור חנות האפליקציות של iOS, הלו היא App Store. מתברר שלראשונה בהיסטוריה היו בסיום השנה פחות אפליקציות מאשר בתחילתה. לפי דיווח של appFigures, חברה המספקת שירותי מעקב אחר הביצועים של אפליקציות, היו בחנות 2.1 מליון אפליקציות לעומת 2.2 מליון אפליקציות בתחילת 2017, וזו ירידה של כ-4.5%, וזאת לאחר שהכמות חצתה לראשונה את קו ה-2 מליון ב-2016, שנה אחרי Goggle Play של אנדרואיד. זו, דרך אגב, המשיכה לצמוח במלוא העוצמה עם תוספת של כ-30% שפירושה כבר למעלה מ-3.6 מיליון אפליקציות.

האם זה אומר שמפתחים פחות אפליקציות עבור iOS בצורה מובהקת? אכן כך. ב-2017 שחררו המפתחים למכשירי ה-iOS כ-755 אלף אפליקציות חדשות, וזה פחות ב-29% לעומת השנה שעברה, וזו עוד סוג של היסטוריה. מצד שני, עבור אנדרואיד שוחררו 1.5 מליון אפליקציות חדשות וזו עליה של 17% לעומת שנה שעברה, והקפיצה הגדולה ביותר מאז 2014.

אולי אחת הסיבות לכך היא הקשחת התנאים של אפל, וכן שינוי מסוים בהגדרות שאפל כופה על מפתחי האפליקציות שרוצים להגיע לחנות שלה. באותה מידה גם אפשר להזכיר שהחברה מנקה את החנות מיישומי 32 ביט. אבל, אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש התכווצות במספר האפליקציות החדשות שמפותחות.

הדו"ח מתייחס עם לפלטפורמות הפיתוח השונות, וכן למדינות בהן מרבים לפתח אפליקציות, כולל התייחסות מיוחדת לסין, והוא גם מציג עוד נתון אחד מעניין: רק כ-450 אלף מהאפליקציות זמינות בשתי החנויות, ומדובר בסך הכל בכ-8.5% מכלל האפליקציות שקיימות.